Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Uz Smiltenes “Stounhendžu” ved rudzupuķu ceļš

Šogad pirmo reizi uz cilvēku iecienīto Smiltenes “Stounhendžu” ved ziedu ceļš, ainavu pirms vasaras saulgriežiem un Līgo svētkiem padarot vēl skaistāku un romantiskāku. Par to parūpējusies ģimene, kurai pieder šis īpašums. Foto: Santa Sinka

Smiltenes “Stounhendža” (tā nodēvētas ēkas drupas klaja lauka vidū pilsētas pievārtē, ceļa Smiltene–Valka malā) jau ilgāku laiku ir Latvijā populārs tūrisma objekts, ko izceļ pat lielie tūrisma portāli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Proti, deviņdesmitajos gados ugunsgrēkā nodegušā Smiltenes sovhoztehnikuma siena šķūņa mūra drupas ir līdzīgas Lielbritānijas slavenajai Stounhendžai, kas senā pagātnē vēl pirms mūsu ēras veidota no riņķa veidā izvietotiem milzīgiem akmeņiem.

Šomēnes cilvēki sociālajos tīklos fotogrāfijas ar Smiltenes “Stounhendžas” ainavām ievieto vairāk nekā ierasts, – pateicoties rudzupuķu ceļam, un komentāros arī izsaka pateicību cilvēkam, kurš parūpējies par šo krāšņumu.

Smiltenes “Stounhendža” atrodas kviešu sējumu vidū. Uz šo vietu ved iebrauktuve, kurai abās pusēs, atdalot ceļu no labības lauka, pirmo vasaru zied  kultivētās rudzupuķes zilā, rozā, baltā un citās krāsās, ainavu padarot izcili skaistu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ēkas drupas un visa zeme ap tām ir privātīpašums, kas jau vairākus gadus pieder vienai no Smiltenes pagasta ģimenēm. Rudzupuķes viņi iesējuši skaistumam un cilvēku priekam. “Ziemeļlatvijai” īpašnieku vārds ir zināms, taču, uzklausot lūgumu, to neatklājam, – šo vietu ģimene kopj, lai veidotu skaistu, sakoptu vidi, nevis lai gūtu sev popularitāti. Arī rudzupuķes viņi neliedz griezt līdzņemšanai, lai cilvēki varētu izrotāt savas mājas pirms vasaras saulgriežiem un Līgo svētkiem. Lauka malās ir pat izliktas informatīvas plāksnītes ar norādi – griez sev un plūc draugam, tikai nerauj ar visām saknēm un neplūc tirgošanai, pārdošanai šīs rudzupuķes nav domātas.

Tālruņa sarunā ar “Ziemeļlatviju”  “Stounhendžas” un tai pieguļošās zemes īpašnieks teic, ka viņa ģimenei ir vēlme pakāpeniski arvien vairāk sakopt šo vietu, darot prieku cilvēkiem, kuriem patīk daba un kuri novērtē tās skaistumu. Vīrietis gan arī atzīst, –  viņš līdz pat šim nesaprot, kas cilvēkus velk doties uz šīm drupām.

“Jā, saulrietā tur ir labs skats. Tomēr, kad pie drupām ar trimmeri pļauju zāli vai latvāņus, tā vien gribas uzvaicāt, – kas jūs šeit piesaista? Nesen pat redzēju, ka ceļa malā bija piestājis pat lielais tūristu autobuss. Un cilvēki ne tikai skatās. Drupās ir uzņemti daudzi videoklipi, te filmējies “Dzelzs Vilks”, sieviešu ansambļi, video filmējis Jānis Krūmiņš (vairāk zināms kā grupas “Apedceļš” solists – redakcijas piezīme),” stāsta “Stounhendžas” īpašnieks.

Lai apskatītu Smiltenes “Stounhendžu”, automašīnas ir jāatstāj ceļa Smiltene–Valka malā un tālāk   jādodas kājām, jo iebrauktuvei priekšā ir barjera. Tas tāpēc, lai nobremzētu jauniešu plūsmu, viņi bija iecienījuši līdz pašām drupām braukt ar mašīnām, taču šis ir privātīpašums, lauksaimniecībā izmantojama zeme, atgādina īpašnieks.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.