Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Uz Smiltenes kinozāles ekrāna – gan jaunākās latviešu, gan godalgotas ārzemju filmas

Smiltene ir viena no tām pilsētām Latvijā, kas joprojām notur savu kinozāli, pateicoties kino faniem, kuri grib redzēt filmas uz lielā ekrāna. Tā ir pavisam cita gaisotne, atzīst Smiltenes kultūras centra vadītāja Evija Dzvinko. FOTO: SANDRA PĒTERSONE

Smiltenes kultūras centra Smiltenes kinozāle jauno, 2024. gadu iesākusi, piedāvājot noskatīties arī jaunākās latviešu spēlfilmas “Pastkarte no Romas” un “Pansija pilī” (1.–4. sēriju), bet šomēnes kinozāles repertuārā ir iekļautas filmas no Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) aizvadītā gada kolekcijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī kolekcija kino gardēžiem piedāvā noskatīties filmas, kas saņēmušas dažādas godalgas, tostarp Eiropas Kino akadēmijas balvas un Starptautiskās kinokritiķu asociācijas balvas.

Rāda arī “Lielā Kristapa” laureātes

Smiltenes kultūras centra kinozāles repertuārā ir iekļautas četras RIGA IFF kolekcijas filmas. Vienu no tām – igauņu režisores Annas Hintsas dokumentālo filmu “Melnās pirts māsība” – jau demonstrēja februāra sākumā, bet vēl var pagūt noskatīties spēlfilmas “Mūžīgā meita” un “Pēdējais vakars” un animācijas filmu “Nina un eža noslēpums”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes kinozāles repertuāru sastāda kino projicētāja Līga Gab­rāne. “Esam pašvaldības iestāde, līdz ar to varam atļauties piedāvāt arī tādas filmas, ko komerciālie kinoteātri nerāda, piemēram, dokumentālo kino un nopietnākas spēlfilmas, kas varbūt vairāk domātas kino gardēžiem, piemēram, nesen rādījām grieķu režisora Jorga Lantima filmu “Nabaga radības” (filma par to, kā jauna sieviete atklāj pasauli, turklāt dara to bez itin nekādām zināšanām par sociālajām normām, aizspriedumiem un bez kauna, 2023. gadā saņēma Venēcijas kinofestivāla galveno godalgu “Zelta lauva” – redakcijas piezīme). Ir prieks, ka arī šādu filmu seansus cilvēki apmeklē. Ļoti labi tiek apmeklētas latviešu filmas un animācijas filmas,” stāsta Smiltenes kultūras centra vadītāja Evija Dzvinko.

Piemēram, daudzsēriju spēlfilmas “Pansija pilī” 3. un 4. sērijai vakar, 19. februārī, notika papildu seanss. Ir iecere vēlreiz demonstrēt visas pirmās četras sērijas, lai tās redzētu visi interesenti, kuri nepaguva tās noskatīties, kā arī drīzumā būs nākamo sēriju seansi.

Smiltenes kinozāle skatītājiem piedāvās noskatīties arī jaunās latviešu filmas, kas nesen atzinīgi novērtētas, piešķirot Latvijas nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” (jau pieminētā režisores Elzas Gaujas spēlfilma “Pastkarte no Romas” ieguva gada labākās pilnmetrāžas spēlfilmas titulu).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenē varēs redzēt trīs balvas saņēmušo daudzsēriju filmu “Padomju džinsi” un tikpat daudz balvu ieguvušo Rozes Stiebras animācijas filmu “Sirds likums”.

Drīzumā repertuārā būs arī režisores Lienes Lindes komēdija “Melnais samts” – humora caurvīts stāsts par jaunas sievietes attiecību un radošās dzīves līkločiem, cenšoties sasniegt savus mērķus un kļūt par normālu pieaugušo.

Filmai uz lielā ekrāna pavisam cita garša

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāta, pēc kādiem kritērijiem izvēlas filmas Smiltenes kinozāles repertuāram, Līga Gabrāne atteic, ka izskata filmu izplatītāju piedāvājumu, lasa atsauksmes par filmām un noskatās treileri.

“Piedāvājam ne tikai ejošākās filmas, bet arī, piemēram, Eiropas kino un dokumentālo kino, lai ir dažādība. Vislabākā apmeklētība ir populārām filmām, piemēram, ļoti apmeklēta bija “Bārbija” un “Avatars: Ūdensceļš”, tāpat arī multfilmas. Latviešu filmas tiek skatītas kā kura. Labi aizgāja “Pastkarte no Romas” un “Pansija pilī”,” stāsta Līga Gabrāne.

Tā kā kino projicēšana notiek digitāli (attālināti) viņai pašai nav jābūt kinozālē filmas seansa laikā un visas demonstrētās filmas nav jāskatās. No pēdējā laikā redzētajām filmām Līgai Gab­rānei visvairāk atmiņā palikusi iepriekšējās Riga IFF kolekcijas filma – vācu režisora Dominika Grāfa “Fabians jeb gājiens pie suņiem”, kas veidota pēc Ēriha Kestnera vienīgā romāna pieaugušajiem. Filmas darbība norisinās 1931. gada vasarā, režisors šo filmu veidojis par mirkli pirms kara, kurā pasaule jūk prātā un izgriež uz āru visas savas tumšās un baudkārās oderes, teju fiziski sajūtot tuvojošos pasaules sabrukumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neraugoties uz to, ka lielās straumēšanas platformas sniedz iespēju filmas noskatīties mājās, joprojām ir kino fani, kuri grib redzēt filmas uz lielā ekrāna, atzīst Evija Dzvinko.

“Mūsu kinozālē ir lielais ekrāns, ērtas sēdvietas (pavisam 66 vietas), tā ir cita atmosfēra nekā mājās, – tu esi atnācis uz kino un baudi filmu no sākuma līdz beigām, tev nekas cits paralēli netraucē. Ir bijuši gadījumi, kad uzņēmumi no mums pat īrē kinozāli privātiem seansiem, jo tāda iespēja ir. Manuprāt, mūsu piedāvātās biļešu cenas ir arī pietiekami pieejamas, lai katrs varētu atnākt uz kinozāli, zinot, cik maksā kino citur, turklāt bērniem līdz septiņu gadu vecumam, senioriem, skolēniem un studentiem ir cenu atlaides. Un šādā veidā, ar savu apmeklējumu, mēs vispār varam noturēt kinozāli Smiltenē, kas ir ļoti būtiski, jo ne visur Latvijā ir iespējas apmeklēt kinoteātri. Nākot uz kino un citiem pasākumiem, cilvēks parāda, ka viņam kultūra ir vajadzīga,” uzsver Evija Dzvinko.

Smiltenes kultūras centrs kinozāles gaitenī regulāri rīko izstādes, piedāvājot papildu bonusu kino seansiem, piemēram, šobrīd ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas katedras studentu komiksu darbu izstāde “Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzziņai

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) kolekcijas filmas Smiltenes kinozālē

21. un 22. februārī pulksten 19 komēdija, drāma “Pēdējais vakars” (Vācija)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Filma vācu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Klemenss un Līza, pārceļoties no Hanoveras uz Berlīni, vēlas sarīkot draugiem atvadu ballīti. Viņa ir topošā ārsta palīdze, viņš – grūtsirdības fāzē iestrēdzis talantīgs mūziķis. Abu labie nodomi izplēn, kad draugu plāni mainās, bet viņu vietā ierodas nelūgti viesi. Turpmākais vakars atklāj konfliktus, dziņas, ilgas, aizvainojumu un izmisumu, kā namatēviem, tā arī viesiem atklājot savu īsto būtību.

27. februārī pulksten 16, 28. februārī pulksten 18 piedzīvojumu animācijas filma “Nina un eža noslēpums” (Francija)

Animācijas filma ierunāta latviešu valodā.

Desmit gadus vecā Nina ar aizrautību klausās tēta stāstos par drosmīgu ezi, kurš var būt viss – sākot ar lielisku motivētāju un beidzot ar masieri. Viņas dzīve sagriežas kājām gaisā, kad tētis zaudē darbu vietējā rūpnīcā. Nina padzird nostāstu, ka tēta bijušajā darbavietā glabājas “nozagta nauda”. Kopā ar labāko draugu tiek kaldināts Robina Huda plāns: atgūto bagātību viņi nodos tēta kolēģiem, kuri ir zaudējuši darbu. Bet kā lai to paveic, ja laupījumu rūpīgi uzmana sargsuns?

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.