Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tas nākamajām paaudzēm ir jāzina, – klajā nākusi grāmata ar izsūtīto atmiņu stāstiem

Smilteniete Laima Klāva ir pēckara laika bērns, nākusi pasaulē divus gadus pirms 1949. gada marta deportācijām. Viņai un viņas ģimenei paveicās tās nepiedzīvot, Laima nav represēto vidū, taču savu cieņu izsūtītajiem cilvēkiem izrādījusi, pati pēc savas iniciatīvas uzrakstot grāmatu “Viņi bija tur...” un arī ieguldījusi daļu savas naudas grāmatas izdošanā. Atlikušo summu piešķīrusi Smiltenes novada pašvaldība.

Izdevumā ir apkopotas Smiltenes novada Brantu pagasta 12 iedzīvotāju atmiņas par izsūtījumā Sibīrijā piedzīvoto gan jau iepriekš publicētos materiālos, gan arī Laimas Klāvas pierakstītie atmiņu stāsti. Vairāki no šiem cilvēkiem jau ir viņsaulē. Izsūtāmo sadzīves apstākļu raksturošanai autore izmantojusi Valmieras zonālā valsts arhīva materiālus.

Gandrīz visu savu līdzšinējo mūžu Laima nodzīvojusi Brantu pagastā (grāmatā aprakstītajā periodā daļa tagadējā Brantu pagasta teritorijas atradās Launkalnes pagasta Brantu ciemā, daļa – Smiltenes pagasta Cērtenes ciemā, daļa – Smiltenes pagastā). Ilgus gadus strādājusi par mācību daļas vadītāju un ģeogrāfijas un zīmēšanas skolotāju Brantu pamatskolā. Tā arī ir viņas atbilde uz jautājumu, kāpēc grāmatā par deportācijām stāsta tieši brantēnieši. Taču būtībā ģeogrāfiskajai piederībai nav pat nozīmes, deportācijas un sadzīves apstākļi Sibīrijā izsūtītos salauza vienādi, lai vai no kāda Latvijas pagasta vai pilsētas viņi būtu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Ziemellatvija.lv abonementu:

"Ziemellatvija.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Ziemellatvija.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Ziemellatvija.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.