Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tā laulājās kādreiz

Rudens tradicionāli ir kāzu laiks. To ņemot vērā, Smiltenes bibliotēka piedāvā apskatīt kāzu tematikai veltītu izstādi “Nāk rudentiņis, Būs barga ziema, Grib mūsu bālēliņš, Līgavu ņemti…”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē īpaša vieta atvēlēta smilteniešu novadnieku Arnolda Oskara Pirro, Mildas Pirro un Intas Vēciņas uzņemtajām kāzu fotogrāfijām.

Ekspozīciju papildina materiāli no Smiltenes novadpētniecības muzeja krājuma un privātajām kolekcijām, informē Alda Liuke, Smiltenes bibliotēkas bibliogrāfe.

“Kāzas ir viens no svarīgākajiem notikumiem cilvēka dzīvē. Skaistās atmiņas un emocijas paliek fotogrāfijās, kas pēc daudziem gadiem atkal spēj uzburt tā brīža sajūtas un par kurām tiek stāstīts bērniem un mazbērniem, veidojot dzimtas hroniku. Fotogrāfa loma šajā procesā ir ļoti nozīmīga,” uzsver Alda Liuke.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atgādina, ka viens no smilteniešu iecienītiem kāzu fotogrāfiem no pagājušā gadsimta sākuma līdz pat 1940. gadu beigām bija Arnolds Oskars Pirro (1881–1949). Pēc viņa nāves iesākto darbu turpināja sieva Milda Pirro (1898–1981) un meita Inta Vēciņa (1923–1992).

Atmiņās par to laiku dalās Inese Upmale (dzimusi Vēciņa): “Ģimenes galva un galvenais apgādnieks fotogrāfs Arnolds Oskars Pirro 1949. gadā bija devies mūžībā. Un viņa māja, kas celta, domājot tikai par fotogrāfiju – gaismām, cilvēku uzņemšanu un apkalpošanu –, fotogrāfam vairs nebija vajadzīga. Situācija izmainīja ģimenes locekļu dzīvi pilnībā. Sievai Mildai Pirro vajadzēja noslaucīt asaras un risināt tālāko. Un viņa saņēmās. Viņas sejā tā laika fotogrāfijās labi redzams spīts, apņemšanās un slēptas sāpes. Viņai bija 51 gads un foto retušētājas profesija. Darba gaitā Milda bija apguvusi visas fotogrāfam nepieciešamās darbības: nospiest foto slēdzi, kopēt, attīstīt, meklējot labāko profilu portretam vai rakursu skatam… Milda ar lielo darba apjomu netika galā. Tad viņa pieprasīja savu meitu palīgā.”

Smiltenes novadpētniecības muzejs ir gandarīts, ka Smiltenes bibliotēkā skatāmo izstādi papildina ar 20. gadsimta sākumu datēti eksponāti no muzeja krājuma – saderināšanās un kāzu galda kartītes, atklātnes un ielūgumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Aicinām iegriezties Smiltenes bibliotēkā, jo tur šobrīd var ne tikai doties pēc grāmatām, bet arī pabūt nelielā meditatīvā telpā, kur laiks it kā apstājies tik ļoti romantisma piepildītā gaisotnē.

Mīlestības vēstules, galda kartītes, saderināšanās un kāzu fotogrāfijas, mazas, skaistas lietas, kas apliecina jūtas un cerēšanos, – tās visas aplūkojamas mazā un smalki iekārtotā ekspozīcijā,” iespaidos dalās Vita Blate, Smiltenes novadpētniecības muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja.

Kāzu tematikai veltīto izstādi Smiltenes bibliotēkā var apskatīt iestādes darba laikā līdz 31. oktobrim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.