Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Speciālista padoms: kā tikt pie bagātīgas ražas

Eleonora Mārciņa stāsta, kā izaudzēt pēc iespējas labāku ražu. Foto: Ilmārs Znotiņš

Daudzām Latvijas ģimenēm pavasaris un vasara ir rosīga darba laiks, lai izaudzētu pārtiku savam saimes galdam. Taču, lai darbs sagādātu ražīgu rezultātu, tas jāveic gudri. Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” ietvaros ir tapusi “Saimes galda rokasgrāmata”. Brīvi pieejama jebkuram, tā satur vērtīgus dārzkopības speciālistes Eleonoras Mārciņas padomus, kā labāk saimniekot mazdārziņā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ievērojot vienkāršus padomus, dārzā darba būs mazāk, bet raža – lielāka,” pauž dārzkopības speciāliste Eleonora Mārciņa šajā rokasgrāmatā. Tajā ikviens atradīs detalizētu un vienkāršu dārzeņkopības darbu plānojumu un padomus:

Programmas “Pats savam SAIMES GALDAM” (www.saimesgaldam.lv) ietvaros 23 organizācijas šogad savos reģionos īsteno projektus, zemkopības darbos iesaistot vismaz 750 mājsaimniecības, tādējādi uzlabojot viņu dzīves apstākļus. Projektu dalībnieki saņem sēklas un stādus, darbarīkus un mēslojumu, kā arī pieredzējušu speciālistu un dārzkopības entuziastu konsultācijas.

Šogad atbalstīti 7 projekti Kurzemē, 7 – Vidzemē, 3 – Zemgalē, 5 – Latgalē un 1 projekts, kas aptvers visu Latviju. Borisa un Ināras Teterevu fonds šiem darbiem 2022. gadā piešķīris grantus 42’500 eiro apmērā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dārzkopības speciāliste iesaka:

Bagātiniet augsni. Īpašu uzmanību pievērsiet augsnes iekopšanai un uzlabošanai. Lietojiet kompostu, kūtsmēslus, zaļmēslojumu un ievērojiet augu seku. Augsni bagātiniet ar mikroorganismiem, lietojot trihodermīnu, slieku humusu u.c. līdzekļus.

Ievērojiet augu seku. Uzzīmējiet dārza plānu, izmantojot rokasgrāmatā piedāvāto shēmu. Tajā dārzeņu kultūras tiek iedalītas sešās grupās, un dārzs attiecīgi tiek iedalīts sešās zonās. “Četru gadu periodā katrā zonā audzējiet citas grupas dārzeņus. Salātaugus stādiet visur, kur brīva vieta,” iesaka speciāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Esiet pacietīgi. Pavasarī esiet pacietīgi un sēklas zemē sējiet, kad augsne iesilusi vismaz līdz +12 grādiem.

Audzējiet atkārtoti. Ievērojiet, ka katram dārzenim ir savs laiks un pieeja. Piemēram, tik iecienītos kartupeļus rudens ražai stādiet maija otrajā pusē, ievērojiet audzēšanas attālumu starp rindām un augiem 60×30 cm, mēslošanai izmantojiet kompostu un ražu vāciet septembra vidū – beigās. Taču ir augi, ko vasarā var audzēt atkārtoti. Piemēram, dažāda veida kāpostus, kolrābjus, salātus, dilles, rukolu, spinātus, zirņus, pupas un sīpolus lokiem. Rokasgrāmatā atradīsiet īsus padomus izplatītāko dārzeņu audzēšanā, kas ikvienam mazdārziņa īpašniekam palīdzēs sasniegt vēlamo rezultātu.

Silta kāja, nevis galva. Siltumprasīgajiem gurķiem, ķirbjiem un kabačiem galvenais ir nevis “silta galva”, bet “silta kāja”. Uz augsnes uzberiet agrāk pļauto zāli – tai satrūdot, izdalās siltums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rušiniet pareizi. Lietainā vasarā veidojiet un rušiniet dobes tā, lai liekais mitrums tiktu novadīts. Arī jāravē būs mazāk, ja reizi nedēļā rūpīgi izrušināsiet visas rindstarpas.

Programma “Pats savam saimes galdam” izveidota 2017. gadā kā turpinājums programmas “Maizes rieciens” (2013-2016) aktivitātei “Atbalsts līdzdarbībai”. Plašāk: www.saimesgaldam.lv

Par Borisa un Ināras Teterevu fondu. 2010. gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā un pasaulē. Fonda atbalstīto labdarības projektu rezultāti aptver simtiem tūkstošu iedzīvotāju Latvijā un iedzīvotājus 10 valstīs ārpus Latvijas teju visos kontinentos. Plašāk: www.teterevufonds.lv.

Informāciju sagatavoja: Diana Bogdanova, labdarības projektu vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.