Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Sondaram atstāj negrozītu cietumsodu par žurnālistes vajāšanu

Rīgas apgabaltiesa 28.novembrī atstājusi negrozītu pirmās instances spriedumu, ar kuru Jānim Sondaram piespriesta brīvības atņemšana uz diviem mēnešiem par pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” žurnālistes Ingas Spriņģes vajāšanu, informēja tiesā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nolēmumu var pārsūdzēt desmit dienu laikā kasācijas kārtībā. Savukārt pilnais nolēmums būs pieejams 12.decembrī.

Sondars atzīts par vainīgu apsūdzībā pēc Krimināllikuma 132.1 panta un sodīts ar īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem.

Cietumā gan Sondaram būs jāpavada ilgāks laiks, jo vienlaikus nolemts izpildīt Vidzemes rajona tiesas 2019.gada 17.aprīļa spriedumā viņam piespriesto divu gadu brīvības atņemšanu par aptuveni 22 gramu marihuānas glabāšanu. Šis sods līdz šim viņam bija piemērots nosacīti, bet tagad noteikta reāla brīvības atņemšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rezultātā kā galīgais sods Sondaram noteikta brīvības atņemšana uz diviem gadiem un vienu mēnesi un probācijas uzraudzība uz vienu gadu.

Sondars apsūdzēts par to, ka vairākkārtēji izteica draudus citai personai, kā arī par vajāšanu jeb vairākkārtēju un ilgstošu nevēlamu saziņu ar personu, kurai bija pamats baidīties par savu drošību.

Prokuratūras ieskatā Sondars gribējis iebiedēt viņam personīgi nepazīstamo Spriņģi, būdams neapmierināts ar “Re:Baltica” un Spriņģes publikācijām. Sondars žurnālisti ilgstoši, gandrīz divu gadu garumā, vajājis, apzinoties, ka Spriņģe nevēlas ar viņu komunicēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš žurnālistei draudējis sociālā tīkla “Facebook” tiešraidēs, ieradies ar bēru pušķi “Re:Baltica” birojā un daudzkārt zvanījis uz Spriņģes privāto tālruni, sūtījis draudu īsziņas, izmantojot SMS, “WhatsApp” un citas saziņas iespējas.

Pirmo “Facebook” tiešraidi Sondars veica 2019.gada 18.novembrī, Spriņģi un citas “Re:Baltica” žurnālistes sauca rupjos vārdos, apgalvojot, ka viņas kalpo “kangariem”, kā arī solot, ka pienāks brīdis, kad “Re:Baltica” par to samaksās.

Video tiešraides laikā Sondars lūdzis saviem skatītājiem atsūtīt Spriņģes telefona numuru, aicināja atzīmēt komentāros “Re:Baltica” un Spriņģi, lai uz viņu “Facebook” profiliem tiktu nosūtīts paziņojums par šo video, kā arī paziņoja, ka aizies pie “Re:Baltica” ar bēru pušķi un kapu svecītēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā pašā dienā apsūdzētais no sava “Facebook” profila nosūtīja piecas vēstules uz “Re:Baltica”, tai skaitā saiti uz iepriekš minēto video ierakstu, norādot, ka viņš ir politaktīvists un profesionāls provokators un vēlas ar kameru ierasties “Re:Baltica” birojā un padebatēt tiešraidē.

Pēc divām dienām, 20.novembrī, vīrietis, translējot savas darbības “Facebook”, ieradās “Re:Baltica” birojā Rīgā ar bēru pušķi un plastmasas pudelē pildītu caurspīdīgu šķidrumu, ko pats dēvēja par “svēto ūdeni”. Pēc tam, kad “Re:Baltica” darbinieks atteicies ielaist viņu telpās, vīrietis atstājis bēru pušķi pie durvīm, arī tādā veidā izsakot centra darbiniekiem un Spriņģei netiešus draudus, ņemot vērā pušķa simbolisko nozīmi.

Tajā pašā dienā Sondars “Facebook” publicēja video tiešraidi, kurā norādīja, ka “Re:Baltica” sakarā viss nav beidzies, un, ja “Re:Baltica” darbinieki skatās šo video, lai ir uzmanīgi, jo “visādi gadās ar kameru uzskriet uz ielas”. Papildus tam Sondars paziņoja, ka gan jau šādas “akcijas” rīkos biežāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī vēlākās savās tiešraidēs Sondars Spriņģei un “Re:Baltica” veltīja rupjības un lūdza saviem skatītājiem atsūtīt viņam Spriņģes telefona numuru vai privāto adresi. Viņš vairākkārt zvanīja uz Spriņģes telefona numuru, ilgstoši sūtīja rupjas un draudīgas īsziņas. Piemēram, 2020.gada rudenī viņš nosūtīja Spriņģei 53 īsziņas, saucot žurnālisti par “padauzu”, “kuci”, kā arī draudējis ienest nākamo dāvanu un norādījis, ka “iespējams, šoreiz neiešu viens”. Viņš arī solījis kādu paša izdomātu, it kā neapmaksātu, rēķinu cedēt bandītiem, lai tie “ar jums arī ņemas”.

Kā norāda prokuratūra, Spriņģe Sondara darbības uztvēra kā reālu apdraudējumu un pamatoti baidījās par savu drošību, ņemot vērā saziņas veidu, intensitāti, ilgumu un saturu, kā arī uzskatot Sondaru par narkomānu un zinot, ka viņš agresīvā veidā ir vērsies arī pret citām personām Latvijā, tostarp vairākiem žurnālistiem.

Krimināllikums par vajāšanu paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Policija sākotnēji atteica kriminālprocesa sākšanu, bet prokuratūra konstatēja, ka policijas lēmums pieņemts nepamatoti un izmeklēšana tika atjaunota.

Policija Sondaru pērn rudenī aizturēja par agresīvu vēršanos arī pret Saeimas deputātu Juri Pūci (AP). Par vērsto agresiju viņam tika piemērots naudas sods 250 eiro apmērā.

Vīrietis savā “Facebook” profilā regulāri publicējis pret politiķiem un medijiem vērstus ierakstus, kritizējis vakcināciju pret Covid-19 un dalījies ar citiem tamlīdzīgiem ierakstiem. Viņš bijis regulārs pret vakcināciju vērsto piketu dalībnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sondars 2019.gadā tika notiesāts par aptuveni 22 gramu marihuānas glabāšanu. Publiski pieejamais 2019.gada aprīlī pieņemtais Vidzemes rajona tiesas spriedums liecina, ka viņš neatļauti iegādājās, glabāja un pārvadāja narkotiskās vielas realizācijas nolūkā.

Apsūdzētais 2018.gada 9.oktobrī Rīgā, izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotā vietā un no izmeklēšanas gaitā precīzi nenoskaidrotas personas iegādājās marihuānu gan personīgai lietošanai, gan realizācijas nolūkā. Iegādātās narkotikas vīrietis glabāja savā dzīvesvietā līdz 10.oktobrim, kad kratīšanas laikā tās atrada policijas darbinieki.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.