Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes vidusskolas skolēni Ēnu dienā viesojas stratēģiski nozīmīgās vietās

Foto: No personīgā arhīva

Smiltenes vidusskolas skolēni pēc divu gadu pārtraukuma piedalījās “Junior Achievement Latvia” rīkotās karjeras izglītības programmas “Ēnu dienas”  aktivitātēs. Kopā ar 12. klašu skolēniem iepazīt viņu nākotnes darba vietas devās skolas direktore Ilze Vergina un direktores vietniece mācību darbā Valda Cirīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāki skolēni brauca uz pašu, individuāli izvēlētām ēnošanas vietām, bet pārējie šoreiz vienojās, ka vēlas apmeklēt Latvijas Republikas Saeimu un Rail Baltica Rīgas Centrālā mezgla būvlaukumu. Eiropas sliežu platuma dzelzceļa Rail Baltica izveide nākotnē dos jaunas darba vietas ļoti plašam speciālistu lokam.

Vidusskolēni Ēnu dienā tikās arī ar biedrības “BDCC” (“Building Design and Construction Council” (BDCC) vadītāju, Smiltenes vidusskolas absolventi Gunitu Jansoni. Minētās biedrības mērķis – Latvijas būvniecības nozares ilgtspējīgas un produktīvas attīstības veicināšana.

Latvijas Republikas Saeimā jaunieši tika iepazīstināti ar Saeimas darbu un tikās ar pedagogu, žurnālistu, politiķi, partijas “ Jaunā Vienotība”  deputātu Ainaru Latkovski.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairākums jauniešu iespēju Ēnu dienā satikt darba vidē dažādu profesiju pārstāvjus izmantoja jau trešo un ceturto reizi. Kā atzina 12. b klases skolniece Ance Nata – Pilsnibure: “Tikpat vērtīgi kā saprast – jā, tā varētu būt mana īstā vieta, ir arī apzināties – nē, šī profesija pilnīgi noteikti nav man!”

Ance Nata Pilsnibure ēnoja Rīgas domes juristi Ievu Branti. “Mani interesē tiesību zinātnes, tāpēc gribēju redzēt darba vidē politiski aktīvu personību,”  stāsta Ance Nata. “Pieteicos pēdējā brīdī, bet Ieva Brante bija ļoti atsaucīga un pretimnākoša. Sākumā visi ēnotāji tikām iepazīstināti ar Rīgas domes priekšsēdētāja Mārtiņa Staķa prezentāciju par Rīgas domes prioritātēm, investīciju plāniem utt.  Tad piedalījāmies Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas sēdē par korupcijas apkarošanu. Mūs uzaicināja arī uz neformālām pusdienām kopā ar vicemēru Eduardu Smiltēnu.

Lai arī šī ir lietišķa vide, uzrunāja tas, ka cilvēki, kuri tajā strādā, ir ļoti saliedēti un, neraugoties uz dažādiem sarežģītiem jautājumiem, kas jārisina, nepazaudē savstarpējo sirsnību.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

12. b klases skolnieks, jauniešu pašpārvaldes prezidents Kārlis Sīmanis “Ēnu dienā” viesojās Latvijas Radio 5. “Ēnoju rīta raidījumu vadītāju Lindu Samsonovu. Pagaidām vēl neesmu 100% pārliecināts, ko darīšu pēc vidusskolas, bet darbs radio varētu būt viena no iespējām, uz kuru tiekties.”

12. a klases skolniece Sanija Reičela Feldmane Ēnu dienā devās uz Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroju, lai iepazītos tuvāk ar eksperta profesiju. “Mani interesē viss, kas saistīts ar bioloģiju un ķīmiju, trenējos vieglatlētikā, tāpēc gribēju pabūt policijas darba vidē. Ēnotājus iepazīstināja ar Kriminālistikas pārvaldes struktūru, tās dažādām struktūrvienībām, uzzināju, kā notiek daktiloskopiskās kartes veidošana, personas identifikācija pēc balss un pirkstu nospiedumiem. Braucām uz tikšanos ar kinologiem, kas stāstīja par noziedznieku atpazīšanu. Noskaidroju, ka Latvijas augstskolās nav specializētas mācību programmas eksperta profesijai. Vispirms jāiegūst augstākā izglītība kādā no nozarēm, piemēram, ķīmijā, informāciju tehnoloģijās u.c. Vēl nepieciešams apmācību kurss Valsts policijas koledžā un tikai tad seko mācības ekspertīžu iestādē pie pieredzējušiem ekspertiem. Labprāt būtu paviesojusies arī laboratorijā, bet tam, diemžēl, nepietika laika.

Viss redzētais un dzirdētais bija ļoti interesants, bet pagaidām vēl neesmu izlēmusi, ko darīšu pēc vidusskolas.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gan Kārlis, gan Ance Nata, gan Sanija Reičela atzina, ka šī bijusi viena no pārdomātākajām “Ēnu dienām”. “Cilvēki, kuri mūs sagaidīja, bija ļoti centušies, lai mēs par viņu darba vidi gūtu iespējami daudzpusīgāku priekšstatu, ļāva mums justies kā ļoti gaidītiem jaunākajiem kolēģiem.”

“Ēnu dienas”  noslēgumā visi devās uz Jaunā Rīgas teātra izrādi “Vectēvs”, pēc tam tikās ar izrādes galvenās (un vienīgās) lomas tēlotāju aktieri Vili Daudziņu.

“Vilis Daudziņš šo izrādi spēlējis ļoti daudzas reizes, bet šobrīd, saistībā ar karu Ukrainā izrādes vēstījumu uztveram ar pavisam citām izjūtām,”  atzīst Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina. “Tāpat ļoti augstu novērtējam iespēju satikties ar aktieri un pēc redzētā viņam uzdot jautājumus, ko skolēni arī labprāt darīja.”

Jaunieši Ēnu dienas noslēgumā satikās arī ar Smiltenes vidusskolas absolventu, Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas kursa studentu Olafu Putrāli, kurš pastāstīja par studijām šajā augstskolā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.