Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes vidusskolā ar filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” viesojas režisore Māra Pelēce

Foto: Baiba Vahere

Aizsākot patriotisko mēnesi, Smiltenes vidusskolā 3. novembrī viesojās dokumentālo filmu režisore, ASV latviete Māra Pelēce. Viena no viņas jaunākajām filmām, kuru noskatījās arī skolēni, ir “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju”. Par trimdas latviešu jauniešiem 20. gs. 80. gados un viņu politiskajām demonstrācijām, kas piesaistīja preses uzmanību Baltijas valstu okupācijai un atgādināja brīvajai pasaulei par Latviju, kurai tās atbalsts ceļā uz neatkarību bija ļoti nozīmīgs. Filma ir arī stāsts par ceļu uz iekšējo brīvību, kas joprojām lolojama un sargājama…

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolēniem “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” un tikšanās ar tās režisori bija unikāla iespēja ieskatīties trimdas latviešu dzīvē un patriotismā. Tas, neraugoties uz lielo attālumu, kas dīpīšus šķīra no tēvzemes, tika saglabāts vairāku paaudžu garumā.

Režisores mākslinieciskais rokraksts ir ļoti tēlains un vitāls. “Apzinoties, ka filma piedāvā daudz dažādu, mūsdienu jauniešiem maz zināmu faktu, centos, lai viņi ik pa brīdim var arī atpūsties un no sirds pasmieties,” stāsta režisore Māra Pelēce, kura ar šo darbu īpaši vēlas uzrunāt mūsdienu jauniešus. Par katru filmas epizodi viņai ir savs īpašais stāsts. Skatoties dažas no tām, māksliniecei joprojām acīs sariešas asaras. Viena no tām – Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšana 1990. gada 4. maijā un cilvēki pie Saeimas nama.

Darbu augstu novērtējuši arī nozares profesionāļi. Uz filmas pirmizrādi Latvijā, kas bija pirms gada, Māra Pelēce netika. Toties šoruden, viesojoties Ziemeļvidzemes skolās, viņa par “Valiant! Brauciens uz Latviju” dzirdējusi patiesi daudz sirdssiltu vārdu. To netrūka arī Smiltenes vidusskolā. “Pēc filmas pie manis pienāca 12. klases skolnieks Ernests Eglītis un teica: “Skatoties, viņš izjutis ļoti lielu lepnumu par latviešiem visā pasaulē un patriotismu. Filma var būt interesanta, bet tad, ja tā izraisa patriotisma jūtas… Režisoram to dzirdēt nozīmē patiesi daudz.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Filma ir ļoti uzrunājoša,” atzīst arī 12. klases skolnieks Endijs Graudiņš. “Uzzināju patiesi daudz jauna. Režisore tik skaisti prezentēja to, ka latvieši visā pasaulē un visos laikos bijuši lieli cīnītāji.”

“Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju!” būtisku lomu spēlē trimdas jauniešu mūzika. Māra Pelēce ir arī režisore 12 dokumentālo filmu ciklam par trimdas mūzikas daudzveidību – “Trimda dimd”.

“Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” tapis četru gadu laikā, filmas veidotājiem pārskatot ļoti bagātu faktu materiālu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Baiba Vahere

“Zināmā mērā šī filma ir arī atvadīšanās no trimdas,” atzīst  režisore. “Klaida latviešu mājas mainās. Daudzus gadus krātās vēstures liecības no ārzemēm pamazām atgriežas Latvijā.” Ceļa motīvs, ideja par personības un nācijas neatkarību filmā ir ļoti nozīmīga, tā spilgti ieskanas arī kadros, kur redzama filmas galvenā varone – Jura Bļodnieka vecā automašīna “Plymouth Valiant “Slant Six”, kas aprakstīta ar dažādiem pretpadomju saukļiem, savulaik pievērsa amerikāņu uzmanību Padomju Savienības nelikumīgajai rīcībai.

“Mums ir svarīgi, lai jaunieši uzzina par to neatlaidību, ticību, degsmi un drosmi, ar kādu latvieši centās pievērst uzmanību Latvijas liktenim,” atzīst Māra Pelēce. “Vairāki no viņiem vēlāk atgriezās un turpināja aktīvi strādāt dzimtenē. Filmai nav komerciāls raksturs. Pats svarīgākais, lai gan skatītāji, kas izauga brīvajā pasaulē, gan PSRS okupētajā Latvijā, iepazīst trimdas redzamākos politiskos  aktīvistus, dzīvi dzelzs priekškara otrā pusē un cīņu par ideāliem, prasmi saglabāt latviskumu, kas bija tik būtiska gan svešumā, gan okupētajā teritorijā.

Šobrīd daudzviet pasaulē notiek atbalsta akcijas Ukrainai. Protestēt var dažādi, arī taupot energoresursus. Taču pats svarīgākais – pat šķietami visbezcerīgākajās situācijas nezaudēt ticību taisnības uzvarai,” uzskata Māra Pelēce. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.