Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes vidusskolā aizvadīta Saeimas vēlēšanu simulācija

Foto: Baiba Vahere

14.Saeimas vēlēšanas jau pēc dažām dienām. Daudziem skolēniem tā būs pirmā iespēja pašiem piedalīties balsošanā. Jaunieši to uztver ļoti atbildīgi. Smiltenes vidusskolā ir arī kāda sena tradīcija – pirms vēlēšanām rīkot to simulāciju, aicinot 11. un 12. klašu skolēnus piedalīties improvizētā balsošanā. Lai skolēni vēlēšanās justos droši, zinoši un par savu izvēli pārliecināti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pilsoniskajai izglītībai jaunajā izglītības saturā atvēlēta nozīmīga vieta, paredzot zināšanas par pilsonisko līdzdalību lietot arī darbībā,” informē skolotāja un izglītības metodiķe Daina Zelmene.  “Šogad 12. klasē padziļinātajā sociālo zinību kursā skolēniem, apgūstot tēmas par demokrātisku valsti, jāīsteno arī kāda pilsoniskās līdzdalības iniciatīva.

Vēlēšanu simulāciju kā pilsoniskās iniciatīvas īstenošanu uzņēmās 12. klases skolnieces Nora Vīvuliņa, Evelīna Ance Bormane, Zane Kaļva un Kristīne Krista Cerbule, lai saviem vienaudžiem dotu iespēju vēlēšanu pieredzi skolā pirms īstajām vēlēšanām.

Pirms vēlēšanu simulācijas mācību stundās skolēni analizēja partiju programmas, vērtēja politiķu solījumus un mācījās atpazīt populismu un reālus plānus. Bija tikšanās ar Smitenes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Auriku Zīveri. Sarunā ar A. Zīveri jaunieši uzzināja, kā notiek vēlēšanu organizēšana, balsošana un balsu skaitīšana.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlēšanu simulācijā viss notika kā īstajās vēlēšanās. Nākamos vēlētājus improvizētajā vēlēšanu iecirknī sagaidīja apsargi, kuri pārbaudīja personu apliecinošos dokumentus. Pēc tam vēlētāji devās uz reģistrāciju, saņēma partiju sarakstus. Katram tika dots laiks arī vēlreiz rūpīgi pārdomāt, par ko balsot, atzīmēt tos deputātu kandidātus, kuru nokļūšanu Saeimā īpaši atbalsta, un izsvītrot nevēlamos, lai varētu vēlēšanu urnai uzticēt tikai to sarakstu, kurš izpelnījies vislielāko uzticību.

Improvizētajām vēlēšanām bija arī sava komisija, kuru pārstāvēja 12. klases skolnieces Nora, Evelīna Ance, Zane un Kristīne  Krista. Visas šim darbam pieteikušās pašas, jo gribējušas vēlēšanu norisi iepazīt ne vien kā vēlētājas, bet arī kā organizatores. Nora un Zane par vēlēšanām un pilsonisko atbildību iecerējušas izstrādāt pētniecisko darbu, tāpēc pieteikušās arī būt par novērotājām vienā no 14. Saeimas vēlēšanu iecirkņiem Smiltenē. Tagad abas gaidāmajam notikumam cītīgi gatavojas sagatavošanās kursos.

“Iet uz vēlēšanām – tas ir katra Latvijas pilsoņa pienākums,”  uzskata jaunieši.  “Ja mūsu izvēle būs pareiza, situācijai vajadzētu mainīties uz labo pusi,” domā Nora. “Taču arī tad, ja uzreiz straujas pozitīvās pārmaiņas nepiedzīvosim, tā ir mūsu pilsoniskā atbildība – nepieļaut, lai pie varas nāk partijas, kas gatavas strādāt Krievijas interesēs un atbalsta karu Ukrainā.  Konkrētajā situācijā šādu grupējumu nākšana pie varas var beigties ļoti bēdīgi.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kāds varbūt domā – ko nu es, mana balss jau tāpat neko būtiski nemainīs. Cits vīlies partiju iepriekšējos solījumos. Arī sociālajos tīklos pēdējā laikā ir tik daudz negāciju. Daudzi zaudējuši ticību, ka kaut kas var mainīties. Bet tā ir mūsu visu nākotne, par kuru šobrīd esam aicināti balsot,” savu viedokli pauž Zane. “Diemžēl, daudzi to nenovērtē.” Zani, sekojot līdzi politiskajām aktualitātēm, visvairāk uzjautrina politiķu nepiepildināmie un absurdie solījumi, kas īpaši pēdējās nedēļas laikā  birst kā no pilnības raga.

“Esam sapratušas, ka tas ir ļoti nopietns darbs – sagatavoties vēlēšanām tā, lai, pieņemot būtisko lēmumu, neietekmētos no kāda cita,” atzīst Kristīne Krista, Evelīna Ance, Nora un Zane. Pēc kādiem kritērijiem viņas vadīsies, izvēloties partiju un deputātu kandidātus, par kuriem balsos? “Nopietni izpētīsim viņu  izglītību, solījumus pirms iepriekšējām vēlēšanām, atpazīstamību un partiju programmas. Arī to, kāda bijusi viņu attieksme jautājumā par okupācijas pieminekļa nojaukšanu, kādu viedokli viņi pauduši pandēmijas laikā.”

“Protams, vērojam arī partiju reitingus pirms vēlēšanām, bet ar tiem jābūt uzmanīgiem, jāzina, vai tie nāk no oficiāliem un uzticamiem avotiem.  Lasot vai skatoties ziņas, vienmēr skatāmies, kā vienu un to pašu notikumu interpretē dažādi portāli un ziņu kanāli,”  stāsta Nora un Zane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ralfs jau zina, par ko sestdien balsos. “Tā ir partija, kurai viena no prioritātēm ir mūsu valsts drošība. Cilvēki, kas pārstāv šo partiju, aktīvi iestājas arī par atbalstu karā cietušajai Ukrainai.”

Ernests pagaidām vēl domā, par ko balsot. “Precīzāk – šajās dienās mazliet jāpastrādā, lai izvēlētos vienu no trim partijām, kuras līdz šim raisījušas lielāko uzticību. Reizēm jau viens otrs zemūdens akmens nāk gaismā pašā pēdējā brīdī,” spriež Ernests.

Skolēni atzina, ka vēlēšanu simulācijā gūtā pieredze būs noderīga, dodoties balsot un izdarot atbildīgu izvēli īstajās Saeimas vēlēšanās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.