Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes un Valkas novada bērni aktīvi iesaistās vides akcijās

Foto: Uģis Brālēns

Aizvadītajā mācību gadā vairāk nekā 5000 skolēnu iesaistījušies Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” vides akcijās, kuru ietvaros skolēni mācījušies, eksperimentējuši un kopā savākuši vairāk nekā 100 tonnas makulatūras un 68 m3 polimēra iepakojuma, kas tiks nodots pārstrādei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tradicionāli, līdz ar mācību gada noslēgumu, SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parkā “URDA” (turpmāk tekstā – DTP URDA) 25. maijā satikās visas mācību gada akciju dalībnieces – SIA “ZAAO” darbības reģiona izglītības iestādes no Cēsu, Limbažu, Smiltenes, Valkas, Valmieras novada. Svētku dienā dalībniekiem bija gan iespēja aktīvi darboties dabas takā, gan piedalīties vides akciju laureātu sveikšanas svinīgajā pasākumā, ko DTP URDA organizē, lai pateiktu paldies visām iesaistītajām skolēnu vecuma grupām.

1.- 6. klašu skolēnu akcijā “Atklāj kopā ar Skudru Urdu” kopumā piedalījās 32 komandas. Akcijas ietvaros skolēniem bija jāveic eksperimenti un praktiskie darbi par atkritumu, dabas un enerģijas tēmām. Izvērtējot paveiktos darbus katrā kārtā, par šī mācību gada uzvarētājiem tika noteikti:

 • pirmajā kārtā – Alojas Ausekļa vidusskolas 5.a klase;
 • otrajā kārtā – Cēsu pilsētas vidusskolas 3.a klase;
 • trešajā kārtā – Valmieras sākumskolas 2.b klase.

Izvērtējot skolēnu aktivitāti un iesniegtos darbus visa mācību gada garumā, kā uzvarētāji kopvērtējumā tika sveikta Limbažu Valsts ģimnāzijas 3.a klase.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akcijā “Vecās kurpes otrā dzīve” piedalījās 32 komandas no pirmsskolas izglītības iestādēm. Akcijas ietvaros bērniem kopā ar saviem pedagogiem bija jāveic pētnieciskais darbs. Bērni izzināja, no kā sastāv un kā tiek ražoti apavi, kā arī darbojās praktiski, pārveidojot vecos apavus un zīmējot, piemēram, sapņu kurpes. Izlozes kārtībā tika noskaidroti trīs uzvarētāji:

 • 1.vieta – Valmieras pirmsskolas izglītības iestādes ‘’Pienenīte’’ grupiņa “Sienāzīši”;
 • 2.vieta – Rūjienas pirmsskolas izglītības iestādes ‘’Vārpiņa’’ grupiņa “Bitītes”;
 • 3.vieta – Valkas pirmsskolas izglītības iestādes grupiņa “Peļuki”.

Pamatskolu un vidusskolu skolēni tika aicināti piedalīties akcijā “Māksla rūpēties”, kurā bija jāizgatavo mandalas no otrreiz izmantojamiem materiāliem, kā arī jānofilmēt video, kurā, pielietojot improvizācijas teātra metodi, skolēni izspēlē radio sarunu par dažādiem atkritumu veidiem un to samazināšanu. Akcijas laureāti:

 • 1.vieta – Cēsu pilsētas vidusskolas 8.c klase;
 • 2.vieta – Cēsu pilsētas vidusskolas 7.a klase;
 • 3.vieta – Amatas pamatskolas 8. klase.

Par tradīciju jau kļuvusi pārstrādājamo materiālu vākšanas akcija “Dabai labu darīt”, kurā šogad piedalījās rekordliels izglītības iestāžu skaits – 49 (pagājušajā mācību gadā 31), no tām 32 vispārizglītojošās skolas un 17 pirmsskolu grupas. Neskatoties uz to, ka akciju DTP URDA organizē vairāk kā 10 gadus, pārsteidzoši, ka makulatūras apjoms ir audzis – akcijas ietvaros tika savākts 102,5 t makulatūras (pagājušajā mācību gadā 78 t),bet būtiski samazinājies akcijas ietvaros savāktā polimēra iepakojuma – PET pudeļu, sadzīves ķīmijas iepakojuma un kanniņu apjoms – 68 m3 (iepriekš 200 m3), kas, visticamāk, skaidrojams ar depozīta sistēmas attīstību, kā arī iedzīvotāju paradumu maiņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dabai labu darīt” akcijas uzvarētāji.

Pirmsskolu grupā, nominācijā “Pēc kopējā savāktā apjoma”:

 • 1.vieta – Kocēnu pirmsskolas izglītības iestādei “Auseklītis”;
 • 2.vieta – Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādei “Pīlādzītis”;
 • 3.vieta – Valkas pirmsskolas izglītības iestādei Puškina ielā.

Pirmsskolu grupā,  nominācijā “Pēc savāktā apjoma uz vienu bērnu”:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
 • 1.vieta –  Grundzāles pamatskolas pirmsskolas grupai Vidagā;
 • 2.vieta –  Viļķenes pirmsskolas izglītības iestādei;
 • 3.vieta – Līvu pirmsskolas izglītības iestādei.

Vispārizglītojošo skolu grupā, nominācijā “Pēc kopējā savāktā apjoma”:

 • 1.vieta – Valmieras Viestura vidusskolai;
 • 2.vieta – Limbažu Valsts ģimnāzijai;
 • 3.vieta – Trapenes sākumskolai.

Vispārizglītojošo skolu grupā, nominācijā “Pēc savāktā apjoma uz vienu bērnu”:

 • 1.vieta –  Gaujienas pamatskolai;
 • 2.vieta –  Skujenes pamatskolai;
 • 3.vieta – Strenču pamatskolas filiālei Sedā.

SIA “ZAAO” DTP URDA akcijas tiek rīkotas ar mērķi gan uzzināt, gan arī zināšanas pašiem, pārbaudīt praktiski, uzsver DTP URDA vadītāja Ieva Mihailova-Freimane: “Ik gadu akcijas organizējam ar mērķi, lai veidotu bērniem un jauniešiem interesi un izpratni par vides saudzēšanu un dabas procesiem, par dabas resursiem, to izmantošanu, atkritumu samazināšanu, aicinot veikt dažādus praktiskus uzdevumus, eksperimentus un pētījumus. Ļoti ceram, ka tas mums izdevās arī šogad, un noteikti gaidīsim zinātkāro bērnu un jauniešu iesaisti DTP URDA akcijās un nodarbībās arī nākamajā mācību gadā!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzvarētājiem SIA “ZAAO” dāvināja dāvanu kartes no beziepakojuma veikala, dāvanu kartes no izglītojošo koka rotaļlietu darbnīcas, apmaksāja autotransporta pakalpojumu skolēnu izvēlētam maršrutam, ieejas biļetes Līgatnes dabas takā, kā arī noderīgu ekipējumu, lai dāvanas saņēmējus rosinātu piknikot ar saviem līdzi paņemtajiem traukiem, neradot liekus atkritumus. Ikvienam dalībniekam svētku pasākuma ietvaros bija arī iespēja piedalīties aizraujošā izziņas dienā kopā ar DTP URDA un “Eži” komandu.

Atgādinām, ka SIA “ZAAO” darbības reģiona izglītības iestādēm un citām interešu grupām, tajā skaitā arī juridiskajām personām, nodarbības DTP URDA tiek nodrošinātas bez maksas. Ar nodarbību piedāvājumu ikviens aicināts iepazīties www.urda.lv.

Lai visiem skolēniem videi draudzīgs, izzinošs un aizraujošs vasaras brīvlaiks!

Informāciju sagatavoja: Inga Kovala Sēne, sabiedrisko attiecību vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.