Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes novadā ievieš jaunus pakalpojumus, kā palīdzēt cilvēkiem


Foto: pexels.com

Smiltenes novadā spēkā nesen stājušies Smiltenes novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 25/23 “Par sociālajiem pakalpojumiem Smiltenes novadā”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši tiem Smiltenes novada Sociālais dienests sniedz vai nodrošina pavisam 23 sociālos pakalpojumus. Iedzīvotājiem ir vērts zināt, kādi tie ir, lai nepieciešamības gadījumā vai nu paši, vai viņu tuvinieki varētu saņemt palīdzību, vai arī ieteiktu to paziņām, kaimiņiem un tamlīdzīgi.

Ja netiek galā, joprojām var prasīt aprūpi mājās

Noteikumos ir precizēti vairāki punkti, lai aktualizētu esošo kārtību, kā arī ir ieviesti jauni sociālie pakalpojumi, piemēram, sociālā mentora pakalpojums un krīzes dzīvokļa/mītnes pakalpojums, “Ziemeļlatviju” informē Smiltenes novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Inta Siliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt precizēta ir, piemēram, aprūpes mājās samaksas kārtība. Sociālo pakalpojumu par aprūpi mājās šobrīd izmanto 53 cilvēki visā Smiltenes novadā.

Aprūpe mājās ir sociālās aprūpes pakalpojums dzīvesvietā, lai nodrošinātu cilvēka pamatvajadzību apmierināšanu, palīdzību mājas darbu veikšanā un personīgajā aprūpē. Tiesības saņemt šādu pakalpojumu ir pilngadīgai personai, kura vecuma vai funkcionālu traucējumu dēļ nevar veikt ikdienas mājas darbus vai savu personisko aprūpi un kurai nav likumīgo apgādnieku vai tie objektīvu apstākļu dēļ nespēj nodrošināt personai nepieciešamo aprūpi. Šādu pakalpojumu var saņemt arī pilngadīga persona, kurai slimības laikā vai atveseļošanās periodā ir grūtības veikt ikdienas mājas darbus un personisko aprūpi un kurai arī nav likumīgo apgādnieku vai tie objektīvu apstākļu dēļ nespēj nodrošināt personai nepieciešamo aprūpi.

Smiltenes novada pašvaldība no budžeta līdzekļiem pilnībā apmaksā mājas aprūpes pakalpojumu trūcīgām un maznodrošinātām personām, pensijas vecumu sasniegušām personām, personām ar I un II grupas invaliditāti, kuru ienākumi mēnesī nepārsniedz Latvijas Republikā noteiktās minimālās darba algas apmēru un kurām nav likumisko apgādnieku. Ja persona neatbilst nevienam no šiem kritērijiem, Sociālais dienests vērtē tās apgādnieku iespēju samaksāt par pakalpojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Pēc pakalpojuma samaksas klientam rīcībā esošie līdzekļi nedrīkst būs mazāki par minimālo darba algu katram ģimenes loceklim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aprūpi mājās nodrošina sociālo pakalpojumu reģistrā reģistrēts pakalpojumu sniedzējs, ar kuru Sociālais dienests ir noslēdzis līgumu. Piemēram, Smiltenē tā ir Latvijas Samariešu apvienība, bet Apē un Raunā šo darbu veic aprūpētāji no Sociālā dienesta.

Aprūpes pakalpojums tiek piešķirts nepieciešamajā aprūpes līmenī, taču, veicot mājas aprūpi, ir situācijas, kurās ir grūtības nodrošināt vairākus līmeņus. “Ja cilvēks vairs nespēj sevi apkopt, bet vēl grib palikt mājās un nedoties uz pansionātu, aprūpētājam pie viņa jābūt līdz pat astoņām stundām dienā. Taču tad mājas aprūpe jau robežojas ar tādām izmaksām, kad par piemērotāku pakalpojumu kļūst pansionāts,” piemēru nosauc Smiltenes novada Sociālā dienesta vadītāja.

Varēs paslēpties no varmākas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sociālajos pakalpojumos, kādus Smiltenes novadā sniedz pašvaldība, jaunums ir krīzes dzīvokļa/mītnes pakalpojums.

Šis pakalpojums tiek sniegts vardarbībā cietušām pilngadīgām personām augsta vardarbības riska novēršanai, kad cilvēka dzīvība un veselība ir apdraudēta un to apliecina Sociālā dienesta vai sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzēja speciālista veikts novērtējums.

Krīzes dzīvokļa pakalpojums ietver izmitināšanu droša patvēruma veidā līdz 30 dienām, ar iespēju pagarināt pakalpojuma saņemšanas laiku līdz 180 dienām, arī izmitināšanu kopā ar personas nepilngadīgajiem bērniem un citām personām, ar kurām pirms pakalpojuma saņemšanas bijusi kopdzīve nedalītā mājsaimniecībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šādu atbalstu iedibināja valsts pēc Jēkabpils gadījuma (kad varmāka Leons Rusiņš nogalināja ilgstoši vajāto dzīvesbiedri, jaunu sievieti viņu bērna un sievietes mammas acu priekšā – redakcijas piezīme). Mums (Smiltenes novada pašvaldībai) tāda krīzes dzīvokļa vēl nav. Notiek iepirkuma procedūra ar vēlmi šādu mājokli nopirkt brīvā tirgū, lai cilvēkam būtu kur paslēpties drošākā, nezināmā vietā, kur var saglabāt konfidencialitāti, varbūt pat ārpus sava novada,” piebilst Inta Siliņa.

Otrs jaunums – sociālā mentora pakalpojums – nodrošina atbalstu cilvēkam, kurš sava dzīvesveida, nepietiekamu sociālo prasmju vai tuvinieku atbalsta trūkuma dēļ nespēj iekļauties un nodrošināt sociālo funkcionēšanu sabiedrībā. Pakalpojuma mērķauditorija ir jaunieši, kuriem, piemēram, ir nosliece uz likumpārkāpumiem, ilgstošas grūtības ar mācībām un skolas apmeklēšanu.

Mentors viņiem pieņemamā veidā sniegtu atbalstu, tai skaitā palīdzētu izvairīties no jaunu pārkāpumu izdarīšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mentori šādos gadījumos ir cilvēki, kuriem pašiem savulaik bijušas līdzīgas problēmas un kuri ir izgājuši apmācības programmu, lai sniegtu atbalstu jauniešiem. Sociālā mentora darba mērķis ir panākt jaunieša uzticēšanos, radīt drošības sajūtu, ka ir cilvēks, kas par viņu zina un interesējas,” skaidro Inta Siliņa.

Lai piesaistītu sociālo mentoru, Smiltenes novada Sociālais dienests izmantos ārpakalpojumu.

Dienas centrā uzņems arī ar depresiju sirgstošos

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunums noteikumos par sociālajiem pakalpojumiem Smiltenes novadā ir arī sociālā rehabilitācija bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

No 2023. gada 1. oktobra Eiropas Savienības projektu finansējums šādam pakalpojumam vairs nav pie­ejams, tāpēc pašvaldības saistošajos noteikumos ir iekļauta nodaļa par sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem mērķgrupām, tai skaitā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Pakalpojumu varēs saņemt Smiltenes jaunajā daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā Dakteru ielā 14. Vienam bērnam gadā pašvaldība līdzfinansēs 343 eiro.

Ir paplašināts to cilvēku jeb klientu loks, kuri var saņemt šī centra pakalpojumus, piemēram, apmeklēt tur atvērtās modernās radošās darbnīcas. Jau rakstījām, ka sociālie pakalpojumi, kurus varēs saņemt šajā centrā, domāti bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GTR). Tagad šos pakalpojumus varēs izmantot arī tie cilvēki, kuriem GTR nav pamata iemesls invaliditātei, viņiem var būt, piemēram, depresija vai cita psihiska saslimšana, tikai par to ir jābūt psihiatra atzinumam.

“Lai mazinātu birokrātiju, mēs vairākos pakalpojumos no iedzīvotājiem, piemēram, ģimenēm ar bērniem, vairs arī neprasām iesniegumu par līdzdalību kādā no pasākumiem vai atbalsta grupām.

Jebkurā gadījumā, ja radušies jautājumi vai nepieciešama palīdzība, aicinām vērsties Smiltenes novada Sociālajā dienestā,” rosina Inta Siliņa.

Uzziņai

Smiltenes novada pašvaldības iestāde “Smiltenes novada Sociālais dienests” sniedz vai nodrošina šādus pakalpojumus:

sociālā darba pakalpojums;

aprūpe mājās;

asistenta pakalpojums pilngadīgām personām ar invaliditāti;

asistenta un pavadoņa pakalpojums bērniem ar invaliditāti;

aprūpes pakalpojums personām no 5 līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti;

ģimenes asistenta pakalpojums;

sociālā mentora pakalpojums;

sociālās rehabilitācijas pakalpojums vardarbībā cietušām pilngadīgām personām un bērniem, kuri cietuši no prettiesiskām darbībām;

sociālā rehabilitācija vardarbību veikušām pilngadīgām personām;

krīzes dzīvokļa/mītnes pakalpojums;

izglītojošās un atbalsta grupas pakalpojums;

dienas aprūpes centra pakalpojums;

grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojums;

specializētās darbnīcas pakalpojums pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem;

sociālās rehabilitācijas pakalpojumi individuālo konsultāciju/nodarbību veidā;

sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem;

krīzes centra pakalpojums;

patversmes un naktspatversmes pakalpojums;

īslaicīgā sociālā aprūpe institūcijā pilngadīgām personām;

ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā pilngadīgām personām;

ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā bērniem;

specializētā transporta pakalpojums;

higiēnas pakalpojums.

(Ja Smiltenes novadā nav institūciju pieprasīto pakalpojumu sniegšanai, Sociālais dienests slēdz līgumus ar pakalpojumu sniedzējiem, kas reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā vai citā pakalpojuma saturam atbilstošā reģistrā.)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.