Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes bibliotēka izveido pērn lasītāko grāmatu TOP 5

Smiltenes bibliotēkas vecākā bibliotekāre Sanita Lārmane izliek Bērnu un vecāku žūrijas kolekcijas grāmatas redzamākajā vietā. Tā ir augstvērtīga lasāmviela, kuras klāstā ir gan spožas latviešu rakstnieku debijas, gan tulkotās grāmatas, kas ieguvušas nacionālas un starptautiskas balvas. Foto: Sandra Pētersone

Joprojām ir pieaugušie un bērni, kuri sevi bagātina, lasot grāmatas. Lasāmvielas izvēlē palīdz arī “Ziemeļlatvija”, par ko ne reizi vien esam saņēmuši mūsu lasītāju pateicību. Šoreiz sadarbībā ar Smiltenes bibliotēku piedāvājam ieskatu pieprasītāko grāmatu klāstā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes bibliotēka ir apkopojusi no tās krājumiem 2021. gadā  lasītāko grāmatu TOP 5 sarakstu trijās kategorijās: daiļliteratūra pieaugušo auditorijai, daiļliteratūra bērnu auditorijai un nozaru literatūra.

Novērtē savus rakstniekus; Račko, Judinu un citus

Statistika apliecina, ka no pieaugušo grāmatām vislasītākā pērn bijusi “Mirgo, mana Margarita” –  Daigas Mazvērsītes stāsts par Margaritu Vilcāni, par to, kā Sibīrijā, Tomskā, dzimusī meitene kļuva par tālu aiz Latvijas robežām slavenu dziedātāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērni visbiežāk izvēlējušies “Bubuļbailes” – lietuviešu rakstnieka Bena Beranta grāmatu par labāko draugu vāverēna un vārnēna piedzīvojumiem.

No nozaru literatūras piedāvājuma lasītāju vislielāko interesi pērn izpelnījušies “100 stipri stāsti”. Tā ir foto grāmata, kas izdota pēc Smiltenes novada pašvaldības pasūtījuma, atzīmējot Smiltenes pilsētas simtgadi, un stāsta par šodienas smilteniešiem un novadniekiem un vērtībām, ko viņi atzīst un kuras īsteno ikdienā.

2021. gadā Smiltenes bibliotēkā lasītāko grāmatu TOP 2 ir: Dace Judina, “Ēnas spogulī”; Petri Tamminens, “Kā sagaidīt citplanētieti” (bērniem); Viktors Kalašņikovs, “Maģiskie pasaules noslēpumi. Dižie burvji, pārdabiskās būtnes un teiksmainās zemes”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

TOP 3: Laura Vinogradova, “Upe”; Sāra Penipārkere, “Pakss” (bērniem); “Latvijas kultūras vēsture”.

TOP 4: Karīna Račko, “Netīrā”; Agnese Vanaga, “Pagalma enciklopēdija jeb kas tad tas?” (bērniem); Aija Balcere, “100 pasaules brīnumi. Cilvēces lielākie dārgumi piecos kontinentos”.

TOP 5: Anna Matvejeva, “Djatlova pāreja”;  Mika Kerenens, “Armando” (bērniem);  Rozmarija Templtone, “Numeroloģija. Skaitļi un to ietekme”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz izķeršanu “Bubuļbailes”

Visas piecas bērnu pieprasītākās grāmatas ir no Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2021. gada grāmatu kolekcijas.

Šī kolekcija ir pieejama daudzās Latvijas bibliotēkās un piedāvā jaunākās latviešu un tulkotās ārzemju autoru grāmatas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes bibliotēkas vecākā bibliotekāre Sanita Lārmane uzteic  žūrijas kolekcijas grāmatas kā labu lasāmvielu gan bērniem, gan viņu vecākiem. Tās lasa ne tikai žūrijas eksperti, bet arī citi bibliotēkas apmeklētāji. “Bērnu un vecāku žūrijai tiek atlasītas labākās, interesantākās jaunās grāmatas. Ne velti komisija, eksperti, ilgstoši lemj un vērtē, ko iekļaut kolekcijā,” uzsver Sanita Lārmane.

2021. gada  “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veido 28 grāmatas no astoņām izdevniecībām. Grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, rakstnieki rakstījuši par mūsdienīgi aktuālām robotizācijas un vientulības tēmām, pieskaroties tādiem mūžīgiem jautājumiem kā uzticība, atbildība par saviem tuvākajiem un pieaugšana.

Aizvadītajā 2021. gadā Smiltenes bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā visvairāk pieprasītā un lasītākā grāmata bija “Bubuļbailes” no Bērnu žūrijas jaunākā vecuma (pieci un vairāk gadi) grupas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī lietuviešu rakstnieka Bena Beranta un mākslinieces Vilijas Kvieskaites ilustrētā grāmatiņa par labāko draugu vāverēna un vārnēna piedzīvojumiem ne vien izklaidē, bet arī dod iespēju ģimenei parunāt par bailēm, jo pat drosmīgākie no kaut kā baidās. “Kas ir bailīgāk: ja kaut kas naktī nolaupa bumbu vai ja tumsiņā jādodas to meklēt mežā? Un ja nu satiec  Bubuli? Vāverēns un vārnēns apņemas atrast pazudušo bumbu, pat ja nāksies uzveikt pašas lielākās –  bubuļbailes,” teikts grāmatas anotācijā.

Lasītāju vecāku skaits aug

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2021. gada kolekcijas grāmatu lasīšana un vērtēšana Smiltenes bibliotēkā turpinās līdz 31. janvārim. Programmas dalībniekiem jāizlasa sešas grāmatas pēc savas izvēles no kopējās grāmatu kolekcijas. Pieaugušajiem jāizlasa četras grāmatas no “Vecāku žūrijas” grāmatām, kā arī divas grāmatas no pārējās kolekcijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kad grāmatas ir izlasītas, tās jānovērtē, aizpildot elektronisko anketu. Lai anketu varētu aizpildīt, jāievada piekļuves kods, kas katrai bibliotēkai ir cits. Lai uzzinātu savas bibliotēkas kodu, jāsazinās ar bibliotekāru.

Sanitu Lārmani priecē tas, ka Smiltenes bibliotēkā arvien vairāk kļūst lasītāju, kuri piedalās vecāku žūrijā, – jo vairāk lasīs mammas un tēti, jo vairāk par grāmatām ieinteresēsies viņu bērni.

“Iesākām tradīciju, ka arī mūsu bibliotēkas pieaugušo apkalpošanas nodaļā bibliotekāres piedāvā  vecāku žūrijas grāmatas,  līdz  ar to tiek aptverti vairāk pieaugušo. Tas darbojas, vecāki piekrīt piedalīties žūrijas darbā,” teic Sanita Lārmane.

Ikvienam dalībniekam, kurš būs izlasījis sešas žūrijas kolekcijas grāmatas un tās novērtējis, tiks pasniegta pateicības balviņa par piedalīšanos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.