Ir pagājis teju pirmais jaunā mācību gada mēnesis. Bērni lēnām aprod ar jauno vidi, draugiem un pārmaiņām. Vai tiešām viena mēneša laikā bērns ir 100% iejuties skolas solā, un tieši kādēļ omega-3 taukskābes ir tik nozīmīgas, lai mazinātu skolā radīto stresu, padomos dalās pediatre Astrīda Dzirniece.
Pirmās lielās pārmaiņas
“Bērnam uzsākt skolas gaitas ir lielas pārmaiņas dzīvē, pie kurām nav iespējams pierast viena mēneša laikā. Tā ir liela ne tikai emocionāla un psiholoģiska slodze, bet arī slodze imunitātei. Šo pirmo skolas mēnešu laikā bērni tikai aprod ar jauno vidi un “jaunajiem spēles noteikumiem”, ko piedāvā skola. Klases biedri, kas pirms mēneša vēl bija svešinieki, tagad jau ir iepazīti daudz labāk. Šīs pārmaiņas un nepieciešamība zibens tempā tām pielāgoties atstāj zināmu iespaidu uz bērna psihisko un garīgo veselību, reizēm arī spriedzi starp bērnu un vecākiem,” komentē pediatre Astrīda Dzirniece.
Tieši septembra laikā vecāki tā pa īstam saprot, kas viņu bērniem padodas. Kuri mācību priekšmeti nesagādā grūtības, kā arī uz kuriem mācību priekšmetiem nekādi neizdodas koncentrēties. Šādos gadījumos ārste iesaka neķert kreņķi, bet padomāt kā vecāki var palīdzēt savai atvasei. Viens no veidiem – uztura bagātinātāji, kuri palīdz uzlabot bērnu smadzeņu darbību.
Kādēļ tieši omega-3?
“Omega-3 sastāv no DHS (dokozaheksaēnskābe), EPS (eikozapentaēnskābe) un ALS (alfalinolēnskābe) taukskābēm. Tās ir neaizvietojamās taukskābes – labie, vajadzīgie tauki, kas atrodas katras šūnas membrānā un savā ziņā ir šūnu būvmateriāls. Omega 3 taukskābes uzlabo gan smadzeņu darbību, gan acu veselību, stiprina imunitāti, veicina vielmaiņas procesus. Tās labvēlīgi ietekmē locītavu veselību, uzlabojot kaulu stiprumu un kaulu kolagēna sintēzi, palīdz uzturēt normālu svaru un mazina sirds un asinsvadu slimību risku. Visas šis lietas ir svarīgas ikvienam bērnam, bet vēl jo vairāk pirmklasniekam,” omegas-3 nozīmīgumu cilvēka organismam akcentē pediatre Dzirniece.
Omega-3 nozīmīgums bērniem
Vairāki pētījumi liecina, ka omega-3 taukskābes var uzlabot bērnu smadzeņu darbību un garastāvokli. Ikviens vecāks zina, ka tieši mājasdarbi ir visnemīlētākā skolnieka ikdienas sastāvdaļa. Omega-3 taukskābes it īpaši var uzlabot mācīšanās procesus, atmiņu un smadzeņu attīstību. Lai būtu spēks nākamajai skolas dienai, ir nepieciešams arī kārtīgi izgulēties, par laimi arī šo omega-3 taukskābes uzlabo.
Skola un tās radītie stresa kairinājumi visvairāk atspoguļojas tieši uz bērna imūnsistēmu. Jo lielāks bērnam ir stress, jo lielākas ir iespējas, ka bērns slimos daudz biežāk. Brīžos, kad imūnsistēma ir novājināta, vīrusi “burtiski metas virsū”, tieši tādēļ ir nepieciešams to stiprināt.
Bērniem omega-3 taukskābes ir īpaši svarīgas, jo tās piedalās smadzeņu un redzes attīstībā. Zinot, ka bērniem var sagādāt grūtības zivju eļļas garša, omega-3 ir iespējams uzņemt ar želejas zivtiņām. Zivtiņu veidā bērnam būs interesantāk ikdienā uzņemt nepieciešamās omega-3 taukskābes un vitamīnus, kā arī nodrošinātu regulāru to lietošanu. Maziem bērniem ieteicamā deva ir 300 mg EPS un DHS taukskābju dienā.
Pārmaiņas arī vecākiem
Pirmie skolas mēneši, īstenībā visi skolas gadi, ir stress un pārmaiņas arī pieaugušajiem. Vai bērns ir iejuties klasē, vai viņam ir draugi. Ieraugot skolotājas zvanu, prātā jau nāk pašas sliktākās domas. Tieši tādēļ arī pieaugušajiem ieteicams rūpēties par savu imunitāti un ikdienā uzņemt omega-3 tauksskābes. Ārste norāda, ka pieaugušajiem ieteicams uzņemt vismaz 500 mg EPS un DHS taukskābes dienā, maksimālajai devai nepārsniedzot 3-5 g omega-3. Mencu aknu eļļai ir visaugstākā omega-3 taukskābju EPS un DHS koncentrācija, un tā ir finansiāli visizdevīgākais veids uztura bagātināšanai. Turklāt mencu aknu eļļā ir daudz dabiskā A un D vitamīna, kas ir tik ļoti svarīgs cilvēka organismam.
Omega-3 kapsulas ir viens no ērtākajiem lietošanas veidiem īpaši, ja nepatīk zivju vai zivju eļļas garša, taču ir jāpievērš uzmanība EPS un DHS taukskābju devai, lai tā sasniegtu nepieciešamo dienas devu. Lai omega-3 taukskābes labāk uzsūktos, to ieteicams lietot maltītes laikā.
Imunitātes un organisma veselības uzturēšanas pamatā ir svarīgs sabalansēts uzturs, veselīgs dzīvesveids, atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem un emocionālā labklājība.
Informāciju sagatavoja: Karlīna Zīle
Reklāma