Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Senioru dienu atzīmē, braucot ciemos un dodoties ekskursijās

Pensionāru biedrībai “Iesim kopā” Senioru diena ir svētki. Ja ne visiem kopā, tad nelielos bariņos tās biedriem izdevies izbrīvēt laiku ekskursijai kādā skaistā rudens dienā. Foto: No personīgā arhīva

Vēl bez vēlēšanu kaislībām sestdien, 1. oktobrī, tika atzīmēta Starptautiskā senioru jeb veco ļaužu diena. Kā atzīst paši seniori, šogad šajā dienā galvenais bijis doties un piedalīties vēlēšanās, taču gluži bez ievērības Senioru diena nav palikusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkas pensionāru klubiņa “Zelta rudens” vadītāja (arī senioru deju kopas vadītāja) Zaiga Purne atklāj, ka Senioru diena šajā gadā pagājusi vēlēšanu noskaņās. “Jā, svarīgākais darāmais 1. oktobrī bija doties uz vēlēšanām. Arī man. Gāju uz iecirkni tādā pozitīvā noskaņojumā ar cerību uz labāku nākotni, ar tādu gaišu skatījumu. Protams, zinām, ka ir tāda Senioru diena, bet to šajā gadā īpaši neatzīmējam. Pirms dažiem gadiem, vēl pirms kovidlaika gan rīkojām tādu kopā sanākšanas ballīti, kurā aicinājām iesaistīties arī citus seniorus,” stāsta Z. Purne un uzsver, ka nesaistīti ar kādu datumu kalendārā Valkas seniori ir gana aktīvi. Piemēram, senioru deju kopa regulāri dodas uzstāties uz dažādām vietām Latvijā un Igaunijā.

“Patiesībā Senioru dienu vēl tikai atzīmēsim ar kārtējo deju kopas uzstāšanos. Šajā reizē mūs pie sevis ciemos nedēļas sākumā uzaicinājusi Valgas pilsētas senioru biedrība, bet nedēļas nogalē dosimies uz  Cēsīm, kur, atzīmējot Senioru dienu,  Cēsu pilsētas pensionāru biedrība “Cēsu pensionāri” rīko pasākumu un arī aicina pie sevis ciemiņus. Pie viņiem viesosimies pirmoreiz,” atklāj Z. Purne un pastāsta, ka pasākums Cēsīs paredzēts 8. oktobrī CATA kultūras namā.

Pensionāru klubiņam apaļa jubileja

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Z. Purne ir pārliecināta, ka nav svarīgi, cik gadu ir rakstīts pasē, galvenais ir būt daļai no sabiedrības, aktīvi iesaistoties dažādās aktivitātēs, kas nu kuram ir pa spēkam savos gados. To apliecina fakts, ka klubiņam “Zelta rudens” šajā gadā aprit 20 gadi kopš tā pastāvēšanas. Taču šajā gadā novada pašvaldības dotāciju līdzekļi ekskursijām, pasākumiem un ne tikai jau ir izsmelti. Līdz ar to šobrīd visas cerības ir uz jauno gadu, kad attiecīgi klubiņš cer uz pašvaldības atbalstu. Ja tāds būs, tādu plašāku pasākumu par godu klubiņa aktīvistiem ir iecerēts rīkot nākamajā gadā, tuvāk pavasarim. Ja vien tad atkal nebūs kādi pulcēšanās, kopā būšanas ierobežojumi, kā tas jau ir piedzīvots. “Ceram, ka turpmāk klubiņa biedriem izdosies biežāk nākt kopā, dalīties priekos un pārdzīvojumos. Gribas uzsvērt, ka vecumdienās neviens nedrīkst palikt viens. Cilvēkam vajag cilvēkus. To arī novēlu visiem senioriem, lai viņiem blakus vienmēr ir tuvi un mīļi cilvēki,” tā Z. Purne.

Kopības sajūtu rod ekskursijās

Par godu Senioru dienai pensionāru biedrības “Iesim kopā” aktīvisti (šajā reizē galvenokārt no Virešu pagasta) devušies ekskursijā uz Gulbenes novadu. Kā stāsta biedrības vadītāja Ausma Agare, ekskursija rīkota pirms 1. oktobra, jo bijušas bažas, ka oktobrī varētu būt sliktāki laikapstākļi, sava loma bija arī kovidvīrusa izplatības riskam. Proti, septembri seniori jutuši drošāku šādam braucienam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Virešu pagasta pensionāri ir priecīgi, ka viņiem pagastā ir atsaucīgi ļaudis, kuri gatavi atbalstīt seniorus, piemēram, vajadzības gadījumā nodrošinot ar personīgo transportu. Foto: No personīgā arhīva

Pateicoties gidam, iepazīta Litene un Stāmeriena. “Apskatījām skaisto Stāmerienas pili, pareizticīgo baznīcu. Abas ļoti patika. Litenē bijām pudeļu dārzā, tur stikla pudeles pārtop par dažādiem vides objektiem. Tie ir ne tikai interesanti un neparasti dārza elementi, bet arī saimniecībā noderīgas lietas. Apbrīnojams darbs, tikai mazliet nesakopts, var redzēt, ka saimniece netiek galā. Skatījām, kā no akmeņiem top kaklarotas, gredzeni, piespraudes. Interesanti. Prieks, ka diena saulaina, garastāvoklis labs. Tāda izkustēšanās no mājām, došanās sabiedrībā, kopā būšanas sajūta senioriem noteikti ir vajadzīga ikdienā arī daudz biežāk,” norāda A. Agare un dara zināmu, ka transportu pensionāru biedrībai šajā reizē sponsorēja Virešu pagasta pārvalde.

“Ceļā pārrunājām, ka gribas kādu kopīgu pasēdēšanu pēc pandēmijas. Ja radīsies tāda iespēja, tad, iespējams, arī rudenī rīkosim kādu pensionāru kopā sanākšanu,” viņa papildina.

Tiesa, šī nav bijusi vienīgā ekskursija. “Vasarā divas reizes bijām Raunā, apmeklējām festivālu “Rodam Raunā”, kā arī iepazināmies ar skaistākajām vietām. Pirmajā ekskursijā uz Raunu mūs veda vietējais uzņēmējs Ivars Kalniņš ar savu transportu. Viņš mums ir vienreizējs senioru atbalstītājs visos jautājumos, un esam viņam ļoti pateicīgi,” uzsver A. Agare. Viņa šos izbraucienus sauc par atelpu pēc pandēmijas, liekot uzsvaru uz savstarpēju socializēšanos. “Senioriem ir aktuālas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Aktīvie seniori darbojas dažādos amatiermākslas kolektīvos, tomēr daudzi vēlētos rast arī citas komunikācijas iespējas ar sava gadagājuma cilvēkiem. Tieši biedrībā kopš tās pastāvēšanas mēs arī kopīgi domājam, kas būtu tās lietas, ko mēs varam darīt, lai uzlabotu senioru dzīves kvalitāti, lai cilvēki nejūtas vieni un izolēti. Patiesība jau ir gaužām skaudra – mums apkārt ir pietiekami daudz vientuļu pensionāru, kurus mājās neviens nesagaida, kuriem bērni ir ārzemēs vai dažādu apstākļu dēļ savus radiniekus praktiski neapciemo. Tad viņiem ir svarīgi, lai var kādam piezvanīt, ar kādu vienkārši aprunāties. Ja seniors ir iesaistījies kādā biedrībā vai amatiermākslas kolektīvā, tad viņam vienmēr būs iespēja atrast domubiedrus,” pārliecināta A. Agare.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedāvā apgūt datorprasmes

Lai izglītotu novada seniorus un informētu par aktualitātēm mūsdienu tehnoloģijās, Raunas bibliotēka oktobri pasludina par “Senioru mēnesi bibliotēkā”. Proti, senioriem visa mēneša garumā būs iespēja saņemt konsultācijas datoru un interneta lietošanā, kā arī par digitālajām tehnoloģijām.

“Kā ikdienā novērojam, ir seniori, kuri nāk uz bibliotēku un kuriem ir vajadzība kaut ko aizpildīt vai nosūtīt ar interneta starpniecību. Viņiem ir vēlme mācīties, bet ikdienā nav, kas ierāda tās pamatiemaņas, kā rīkoties ar datoru, kaut vai nosūtīt e-pastu vai atvērt internetbanku,” stāsta Raunas bibliotēkas vadītāja Digna Soboļeva un uzsver, ka šī ir tā iespēja apgūt pamatiemaņas darbam ar datoru un internetu, līdz ar to iegūstot arī pārliecību par sevi un savām zināšanām, lai varētu turpināt iegūto iemaņu lietošanu savā ikdienas dzīvē. Pieteikties apmācībām var bibliotēkā vai pa tālruni 26617582. Laipni aicināti seniori no visa novada!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.