Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Saules paneļi: Kas par tiem jāzina?

Šobrīd arvien populārāki kļūst saules paneļi. Kāds ir to darbības princips? Kādi ir ieguvumi no saules paneļu uzstādīšanas un izmantošanas? Par to vairāk raksta turpinājumā.

Saules paneļu priekšrocības

Saules paneļi ir mūsdienīga un efektīva sistēma elektroenerģijas ražošanai. Tā nodrošina vairākas priekšrocības:

  • Samazina elektroenerģijas izmaksas;
  • Videi draudzīga, atjaunojama enerģija;
  • Lielisks ilgtermiņa ieguldījums;
  • Palielina nekustamā īpašuma vērtību.

Lai arī saules paneļu komplektu uzstādīšana paredz diezgan lielus sākotnējos ieguldījumus, ilgtermiņā šī investīcija atmaksājas. Atkarībā no patēriņa un vajadzībām, saules paneļu sistēmas uzstādīšana var atmaksāties jau pāris gadu laikā, taču to darbības laiks pārsniedz pat 20 gadus.

Būtiski uzsvērto to, ka sistēmas apkope un uzturēšana neprasa lielus ieguldījumus – tai nav nekādu kustīgu detaļu, kas varētu sabojāties. Vienīgais elements, kas jānomaina ik pa 5 – 10 gadiem, ir invertors.

Protams, jāpiemin arī tas, ka saules paneļu izmantošana elektroenerģijas ražošanā nozīmē arī rūpes par vidi. Domājot par ilgtspējīgāku un atbildīgāku resursu izmantošanu, uz šādiem risinājumiem virzās arvien vairāk pasaules valstu. Līdz ar to tiek piedāvātas arī dažādas atbalsta programmas un dotācijas, kas ļauj saules paneļus uzstādīt izdevīgāk.

Saules paneļu uzstādīšana

Visbiežāk saules paneļi tiek uzstādīti uz ēkas jumta. Taču, ja jumta platība ir pārāk maza, solāro sistēmu iespējams uzstādīt arī uz zemes, piemēram, pagalmā. Tādā gadījumā paneļi jāizvieto tā, lai saņemtu maksimāli daudz saules gaismas.

Lai saules paneļi pildītu savas funkcijas, nepieciešams ir arī invertors – strāvas pārveidotājs, kas saules paneļu sistēmas saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā.

Ir divu veidu saules paneļu sistēmas – autonomās un kombinētās.

  • Autonomā sistēma nav saistīta ar kopējo elektrotīklu. Visa saražotā enerģija tiek uzkrāta akumulatorā, un ir pieejama visu laiku;
  • Kombinētā sistēma ir piesaistīta kopējam elektrotīklam. Tas nozīmē – ja gadījumā saules paneļi vajadzīgo elektroenerģijas daudzumu nesaražo, ir iespējams to ņemt no kopējā elektrotīkla. Savukārt, ja elektroenerģija ir saražota par daudz, lieko var nodot kopējā tīklā.

Interesē saules paneļu uzstādīšana? Ieskatieties www.ivsolar.lv, lai uzzinātu vairāk!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.