Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Raunas pagasta “Daiņkalnos” piemin Latvijas Nacionālos Brīvības cīnītājus

Publicitātes foto.

28.aprīlī Raunas pagasta “Daiņkalnos” norisinājās piemiņas pasākums, kas veltīts bojā gājušajiem Dailoņa Breikša vadītās grupas nacionālajiem partizāniem. Šogad aprit 70 gadi, kopš 1952. gada 16. aprīlī tika iznīcināti pretestības kustības dalībnieku bunkuri “Daiņkalnos” un “Graškalnos”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klusajā, nomaļajā meža ielokā, pie atjaunotā “Daiņkalnu” nacionālo partizānu bunkura, bija pulcējušies vairāki desmiti cilvēku – pārstāvji no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem,  Zemessardzes un to veterānu apvienībām, pagasta pārvaldes darbinieki, jaunsargi, skolēni un vietējie iedzīvotāji, kuri bijuši klātesoši šajos vēstures notikumos. Pasākumā piedalījās arī Smiltenes novada pašvaldības pārstāvji – domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, izpilddirektors Andris Lapiņš un viņa vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe. Uz pasākumu bija ieradies arī Saeimas deputāts Jānis Dombrava (“Visu Latvijai!”—”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”) un Nacionālās apvienības Jaunatnes organizācijas vadītājs Roberts Ozols, kurš nolasīja Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces īpaši pasākuma dalībniekiem veltīto vēstuli.  

Pasākuma dalībnieki savās uzrunās atcerējās tā laika vēstures notikumus, kā arī godināja un slavēja nacionālo partizānu drosmi, pašaizliedzību un milzīgo ieguldījumu Latvijas brīvības un neatkarības atjaunošanā. Viennozīmīgi tika atzīmēts, ka situācija tad, 20. gadsimta pirmajā pusē, ir identiska tai, ar kuru pasaule saskaras šodien, kad Ukraina cīnās pret krievu okupantiem.

“Nacionālo partizānu kustībai Latvijas vēsturē ir ļoti liela nozīme, un šis pasākums ir atgādinājums. Atgādinājums par drosmi stāties pretī okupantiem, cīnīties par savas valsts neatkarību. (..) Šodien, šajā politiski saspringtajā laikā, es aicinu ikvienu klātesošo ieskatīties katram pašam sevī un izsvērt savas iespējas, ko es būtu gatavs darīt savas valsts vārdā, savas brīvības vārdā un šo domu paturēt ne tikai domas veidā, bet realizēt savos darbos,” savā uzrunā aicināja Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šim piemiņas pasākumam ir senas tradīcijas. Kopš 2012. gada tā organizators un piemiņas vietas sakopšanas iniciators ir Zemessardzes veterāns, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Jānis Lācis, kuram “Daiņkalnu” bunkurā bojā gāja brālēns un māsīcas. 2003. un 2004. gada aprīlī pie “Daiņkalnu” un “Graškalnu” mājām iesvētīja piemiņas krustus un plāksnes. 2016. gada rudenī – 2017. gada pavasarī ar vietējo raunēniešu palīdzību piemiņas vieta tika rekonstruēta pēc arhitekta Z. Butāna skices, kā arī tika atrakta un nostiprināta kādreizējā bunkura vieta.

Pasākuma un piemiņas vietas nozīmību savā vēstulē pauda arī Partizānu apvienības Liepājas nodaļas priekšsēdētāja Biruta Radoviča: “Lācis ir izdarījis daudz, lai te būtu piemiņas vieta, un mēs varam te sanākt, lai pieminētu, to, kas ir noticis ar mūsu valsti, un pats galvenais – pieminētu cilvēku spēju saglabāt uzticību Latvijai. (..) Pašreizējā apdraudējuma situācijā, uz šo piemiņas vietu ir jāskatās, kā uz vietu, kur mēs nākam sevi uzlādēt, nākam noticēt sev, cits citam, jo mēs zinām, ka karš Ukrainā turpinās jau trešo mēnesi, un mums ir sava valsts, un mums ir, ko sargāt.”

Diemžēl pasākuma laikā sirds pārstāja pukstēt Zemessardzes veterānam Andrim Polim  no Inešiem, kurš savulaik bija viens no pirmajiem, kas atsaucās aicinājumam stāties Zemessardzē un iestājās tās 27. bataljonā. Visdziļākā līdzjūtība tuviniekiem!

Informāciju sagatavoja: Madara Mūrniece, zīmolvedības un mārketinga speciāliste

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.