Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Radošo pulciņu dalībnieki gluži kā dārgakmeņi

Mātes diena vairs nav aiz kalniem. Laikus tai gatavojoties, pulciņa “Radošie rīti” vadītājas Daigas Soloveiko-Lazdiņas vadībā bērni ar aizrautību zīmē māmiņu portretus. FOTO: ILZE FEDOTOVA

Valkas bērnu un jauniešu centrā “Mice” noris dažādas ārpusstundu aktivitātes. Starp tām – šūšanas pulciņš “Knaģītis” un vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņš “Radošie rīti”, kuru dalībnieki čakli darbojās arī pasākuma “Satiec savu meistaru!” ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātkāri, radoši, enerģiski un aktīvi, tā, satiekot visus, varētu raksturot “Radošo rītu” dalībniekus. Nodarbībās akcents tiek likts uz amatu prasmju apgūšanu un Latvijas amatniecības izzināšanu, lietišķu formu un priekšmetu izgatavošanu, darbošanos ar dažādiem materiāliem, krāsām, formām un faktūrām.

Mikus Ontensons labprāt apgūst jaunas prasmes, šajā reizē ar interesi izmēģinot, ko nozīmē strādāt ar šujmašīnu.

“Manējie katrs ir īsti dārgakmeņi, katrs ar citu raksturu, krāsu kolorītu, pieredzi, personīgajiem talantiem un interesēm. Vienkārši paši foršākie. Esmu ļoti pateicīga dalībniekiem, vecākiem un atbalstītājiem par interesi, atsaucību un lielisku sadarbību. Lai mēs visi varētu tā jauki darboties un nākt kopā, galvenais jau ir bērni un viņu vecāki, bez viņu atbalsta un uzticēšanās nekas neizdotos,” savējos raksturo pulciņa vadītāja Daiga Soloveiko-Lazdiņa, kura piektdienās parasti “Micē” ierodas pirms pulksten vieniem dienā, bet mājās dodas vēlu vakarā, bieži vien nodarbības ievelkas ilgāk nekā plānots, laiks paskrien nemanot, jo nereti bērni ir tā iegrimuši veicamajos uzdevumos, ka vēlas pabeigt iesāktos darbiņus līdz galam.

“Radošos rītus” apmeklē bērni no pirmsskolas līdz devītajai klasei, nodarbībās daloties jaunāko un vecāko bērnu grupiņās, kopskaitā ap piecpadsmit dalībniekiem. Apmeklējums mēdz būt mainīgs. Savukārt šūšanas pulciņā ir astoņi dalībnieki. Kapacitāte ir maza, jo telpa, kurā bērni darbojas, nav visai liela. Ja nodarbībās ir visi, tad nākas tā ciešāk sarūmēties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šūšanas nodarbībās bērniem ir iespēja strādāt pie trīs dažādām šujmašīnām, kur viena no tām ir dāvināta. Daiga stāsta, ka pamatlietas var paveikt ar šīm pašām šujmašīnām, taču ļoti noderētu arī overloks. Tā ir iekārta, kuras galvenais uzdevums ir auduma malu līdzena apgriešana, vienlaicīgi apmetinot tās, – vairāki diegi savienojoties, vienmērīgi pārklāj tikko nogrieztu auduma malu, novēršot tās iziršanu. Overloks apgriež lieko audumu, savieno detaļas un apmetina vīli. “Tāds mums tiešām noderētu, bet šobrīd par to varam tikai sapņot. Varbūt kādam ir iespēja tādu atdot vai noziedot, varbūt stāv mājās ejošā kārtībā un netiek izmantots. Meitenes, kuras apgūst šūšanu, būtu ļoti priecīgas par to,” saka Daiga. Šūšanas nodarbībās noderīgi būtu arī dažādi kokvilnas, lina un citu audumu materiāli. Ja kādam ir ko piedāvāt, droši var nest uz bērnu un jauniešu centru vai sazināties ar pašu Daigu.

Pulciņu apmeklētājiem atbildes ir īsas un kodolīgas, tajās izskan – “viss patīk”, “šeit ir mani draugi” un “nāku uz radošajiem jau vairākus gadus”. “Man patīk visādi rokdarbi, un “Micē” ir šūšana, kur es eju, bet iepriekšējos gados es gāju floristikas pulciņā, bet tagad vairs nav laika, jo jāapvieno ar mākslas skolu un mūzikas skolu, kas man arī patīk. Es šūšanā mācos šūt ar šujmašīnu dažādus rokdarbus, kas noder pašiem mājās, kā arī var kādam uzdāvināt svētkos,” saka Amanda.

Aprunājoties ar vairākiem vecākiem, kuru bērni apmeklē radošos pulciņus, rodas nešaubīgs iespaids, ka brīvā, nepiespiestā gaisotne, jauni draugi un kopības sajūta, – tas viss mudina bērnus doties uz tiem ar prieku. “Meitiņa apmeklē radošo pulciņu. Iet ar prieku, jo katru reizi dara ko citādāku un tādēļ ir interesanti. Plus vēl komunikācija ar citiem bērniem. Tur iepazīst gan formas, gan krāsas, gan dažādas tehnikas. Svētku laikā top tematiskie darbiņi, ko mazā labprāt kādam uzdāvina. Atnes darbiņus uz mājām un ar prieku un lepnumu atrāda paveikto. Ļoti priecē, ka pulciņa vadītāja atrod kopīgu valodu ar dažāda vecuma bērniem,” atzīst Janīnas mamma Aiva Savaļniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāda cita mamma teica, ka nodarbību pievienotā vērtībā ir rezultāts, tostarp praktiskas un noderīgas lietas. Piemēram, šajā reizē bērni no lupatiņām šuva darbiņus, ko var izmantot kā dekorāciju vai karstu priekšmetu pārvietošanai.

Tikmēr Daiga priecājas, ka bērni čakli strādā un no vairākiem mūspuses interešu izglītības pulciņiem darbiņi ir aizceļojuši uz vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa izstādi “Saules ritmi”, kas līdz pat 26. aprīlim ir skatāma Cesvaines pils pirmā stāva zālēs. Izstādē ir Valkas, Cēsu, Valmieras, Gulbenes, Limbažu, Alūksnes, Madonas, Varakļānu un Siguldas novadu interešu izglītības mākslas programmu audzēkņu darbi, kuri pārvarējuši konkursa pirmo kārtu savā novadā. Skatītāju priekam un žūrijas vērtējumam izstādīti 179 vizuālās, vizuāli plastiskās un radošās industrijas darbi.

Konkursa dalībnieki tika aicināti iepazīt, pētīt kultūrvēsturisko mantojumu, saules simbola un zīmes izmantošanu latviešu tautas tērpos, cimdu un zeķu rakstos, sadzīvē, telpā, folklorā un radoši pielietot daudzveidīgas tehnikas, paņēmienus un materiālus idejas īstenošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes darbus varēs aplūkot arī “Mices” telpās Valkā, kad tie atgriezīsies no Cesvaines. Tad tiks izziņots un apbalvoti labāko darbu autori.

“Radošo rītu” dalībnieki piedalās arī dažādos mākslas konkursos, tostarp zīmējuši SOS ciemata izsludinātajam apsveikumu kartīšu konkursam, tapušas uzlīmes par meža tēmu, nupat zīmēja un gleznoja Jāņa Raiņa dzeju, sadarbojas ar novadpētniecības muzeju “Muzeju nakts” ietvaros.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.