Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Putnu dienās aicina uz putnu vērošanu, sarunām, radošām aktivitātēm un būru gatavošanu

Foto: pixabay.com

Dabas aizsardzības pārvalde, atbalstot Latvijas Ornitoloģijas biedrības atsākto ikgadējo putnu izzināšanas iniciatīvu, šī gada pavasara “Putnu dienās” no 1. līdz 9. aprīlim organizē vairākus pasākumus visā Latvijā. Tos vadīs pieredzējuši ornitologi un dabas vērotāji, palīdzot ikvienam interesentam gūt pirmās iemaņas vai papildināt esošās zināšanas putnu sugu atpazīšanā un daudzveidīgās putnu pasaules izzināšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānoti gan dažāda garuma pārgājieni, gan tematiski izziņas pasākumi, gan ar lietpratējiem kopīga putnu būrīšu darināšana, gan radošās aktivitātes. Vairākos punktos interesentus gaidīs zinoši ornitologi, daloties savā pieredzē par Latvijā sastopamajām putnu sugām un atbildot uz jauno dabas pētnieku jautājumiem.

“Putnu dienas ir kļuvušas par ikgadēju festivālu, kas ne tikai ļauj gūt jaunas zināšanas, bet savā ziņā vēstī ikvienam par pavasara atnākšanu. Tāpēc organizējam tās ar lielu prieku un gūstam daudz pozitīvu emociju no dalībnieku nerimstošās intereses un vēlmes iesaistīties,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Ķemeru Nacionālā parka dabas centra vadītāja Agnese Balandiņa.   

1. aprīlī

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plkst. 12.00 Ludzas Novadpētniecības muzejā lekcija “Katram savu māju” un putnu būru darbnīca. Dalībnieku skaits pasākumā ir ierobežots, nepieciešama iepriekšpieteikšanās pa tālruni  29139677.

Plkst. 18.00 Ķemeru Nacionālajā parkā Pūču vakars ar prezentāciju un izzinošām aktivitātēm par pūcēm un citiem putniem. Dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ nepieciešama iepriekšpieteikšanās, aizpildot anketu. Par pasākuma norises vietu tiks informēti tikai reģistrētie dalībnieki.
2. aprīlī

Plkst. 9.00-11.00 Mākoņkalna apkārtnē putnu vērošanas pastaiga ar ilggadēju putnu vērotāju Dagni Vasiļevski. Dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ nepieciešama iepriekšpieteikšanās pa tālruni 25708126. Pulcēšanās Mākoņkalna pakājē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plkst. 9.00-12.00 Kolkasraga apkārtnē apmēram trīs kilometrus garš pārgājiensornitologa-biologa Ritvara Rekmaņa vadībā. Dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ nepieciešama iepriekšpieteikšanās, rakstot ziņu uz e-pastu baiba.ralle@daba.gov.lv vai pa tālruni 28611079. Tikšanās stāvlaukumā iepretim Kolkas luterāņu baznīcai.

Plkst. 10.00-12.00 pie Salacas putnu vērošana dabas izglītības speciālistu vadībā.Pieteikšanās pa tālruni 26329412. Pulcēšanās Salacgrīvā pie Ostas mājas.

Plkst. 10.00-14.00 Ķemeru Nacionālā parka Dunduru pļavās tikšanās ar ornitologu Viesturu Vintuli. Plašāka informācija, zvanot pa tālruni 28359716. Tikšanās vieta ir Dunduru pļavas tornis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plkst. 11.00-14.00 Rāznas Nacionālā parka dabas centrā izziņas un radošas aktivitātes par putniem. Dalībnieku skaits ir ierobežots, iepriekšpieteikšanās pa tālruni 29139677.

2. un 3. aprīlī Slīteres Nacionālā parka Pēterezera dabas takā ikvienu interesentu gaidīs putnu izziņas pieturas, ļaujot izzināt putnu daudzveidību vigu un kangaru ainavā. Apmeklējot visas putnu izziņas pieturas, būs iespēja atrisināt tematisku uzdevumu. Pareizo atbilžu iesniedzēji piedalīsies loterijā, kurā trīs uzvarētāji saņems Ruslana Matroža grāmatu “Putnu vērošana Slīteres Nacionālajā parkā”.

3. aprīlī plkst. 10.00-14.00 Ķemeru Nacionālā parka Dunduru pļavās tikšanās ar ornitologu Dmitriju Boiko. Plašāka informācija par šo aktivitāti, zvanot pa tālruni 28359716. Satikšanās vieta ir Dunduru pļavas tornis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

9. aprīlī plkst. 12.00-15.00 Līgatnes dabas takās, noslēdzot Putnu dienas, apmeklētājiem būs pieejamas dažādas spēles un izzinošas darbnīcas, kā arī pūču būru izgatavošanas darbnīca. Pasākumā piedalīsies, interesantus stāstus par pūcēm atklās un izgatavotos pūču būrus pēc pasākuma piemērotās vietās izvietos pūču speciālists Andris Avotiņš jun. Dalība pasākumā iespējama ar Līgatnes dabas taku ieejas biļeti, kas nopērkama arī attālināti www.bilesuserviss.lv. Plašāka informācija pa tālruni 20043690.

Brīvdabas pasākumu dalībnieki aicināti ģērbties ērtā, dabas pārgājienam un laikapstākļiem piemērotā apģērbā. Ja dalībniekiem ir pieejami binokļi putnu vērošanai, iesakām tos ņemt līdzi.

Putnu dienas aizsāktas teju pirms gadsimta, kad 1928. gada pavasarī Mežu dienās tika organizēta putnu būrīšu izvietošanas akcija. Ar laiku pasākumi notika teju visās Latvijas virsmežniecībās un piesaistīja lielu skolēnu un jauniešu interesi un līdzdalību. Padomju gados tika pārņemta tradīcija rīkot atsevišķas pavasara Putnu dienas, kuras veltītas savvaļas putnu iepazīšanai un palīdzībai. Sākot ar 1952. gadu, LPSR Tautas izglītības ministrija pavasara Putnu dienas iekļāva skolu programmā kā obligātus pasākumus skolēniem. Tajā pašā gadā iznāca arī leģendārā putnu popularizētāja Kārļa Griguļa grāmata “Putnu novērošana dabā”, kas veicināja bērnu un jauniešu interesi par putnu pasauli. Kopš 1995. gada Putnu dienu rīkošanas aktivitātes uzsāka Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Un līdz pat šodienai Putnu dienas ik gadu tiek organizētas ne tikai pavasarī, bet arī rudenī.

Informāciju sagatavoja: Ilze Reinika, Dabas aizsardzības pārvaldes mediju attiecību eksperte

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.