Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pūtēju orķestri  rādīs, cik gatavi dziesmu svētkiem

Astoņi Ziemeļvidzemes pūtēju orķestri ceļu pretī šovasar gaidāmajiem Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem uzsāka jau pērn rudenī, sapulcējoties kopmēģinājumā Smiltenes kultūras centrā (attēlā). Tagad viņiem priekšā svarīgā svētku koprepertuāra pārbaudes skate. Foto: Jānis Puriņš

Sestdien, 18. martā, Latvijā sākās XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku pūtēju orķestru lielkoncerta “Laiks iet pāri” koprepertuāra pārbaudes skates.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētkiem gatavojas 61 pūtēju orķestris, to vidū ir arī Smiltenes novada Smiltenes kultūras centra pūtēju orķestris “Smiltene” (mākslinieciskais vadītājs Pēteris Vilks, diriģents Jānis Silakalns) un Valkas novada Valkas pilsētas kultūras nama pūtēju orķestris “Valka” (diriģente Vivita Ose-Bērziņa, koncertmeistars Jānis Frīdenfelds).

Mūsu orķestriem atskaites punkts jau drīz

No 18. marta līdz 15. aprīlim repertuāra pārbaudes skates norisināsies četrās vietās Latvijā. Vidzemē tā būs Valmiera, kur skate notiks kultūras namā 1. aprīlī (sākums – pulksten 9.30).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Orķestru sniegumu vērtēs žūrijas eksperti. Ikviens interesents aicināts vērot skates un atbalstīt mūziķus, ieeja skatēs ir bez maksas, informē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Skatē katrs pūtēju orķestris atskaņos trīs kompozīcijas: obligātā repertuāra skaņdarbu, izlozes repertuāra skaņdarbu un brīvas izvēles skaņdarbu no XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku pūtēju orķestru lielkoncerta “Laiks iet pāri” repertuāra.

“Pūtēju nozarei, tāpat kā pārējām Dziesmusvētku kustības nozarēm, pandēmijas gadi bija pārbaudījums. Tomēr, neraugoties uz aizliegumiem un ierobežojumiem, nozare ir spējusi saglabāt dziesmu svētku garu, sagatavot repertuāru, lai vasarā gaidāmajos svētkos piedāvātu apmeklētājiem gan dižkoncertu, gan latviešu mūzikas koncertu un piedalītos koncertos Rīgas dievnamos,” uzsver Latvijas Nacionālā kultūras centra pūtēju orķestru eksperts Dainis Vuškāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII Deju svētkos pūtēju orķestru lielkoncerts “Laiks iet pāri” un zaļumballe notiks 5. jūlijā Wondersalā Andrejostā.

Lielkoncerts veidots kā ceļš no pūtēju orķestru tradīcijas aizsākumiem līdz mūsdienīgam skanējumam, kā latviešu tautas vīrišķības un pieaugšanas stāsts, sākot no gana stabulītes, strēlnieka dziesmām un karavīra staltuma līdz ēverģēlībām ballītēs un dziļai emocionalitātei laikmetu griežos.   

Savukārt 7. jūlija vakarā Lielajā ģildē skanēs pūtēju orķestru latviešu mūzikas koncerts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Diriģenti – par noskaņojumu pirms skates

Taujāts, kādus skaņdarbus klausītāji varēs dzirdēt pūtēju orķestru lielkoncertā “Laiks iet pāri”, pūtēju orķestra “Smiltene” mākslinieciskais vadītājs, XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku pūtēju orķestru goda virsdiriģents Pēteris Vilks stāsta, ka repertuārā iekļauti gan jauni skaņdarbi, piemēram, komponistes Lolitas Ritmanis speciāli pūtēju orķestriem uzrakstītā skaņdarba “Pāri laikiem” pirmatskaņojums, gan arī zināmas un populāras melodijas – mūzika no kinofilmas “Vella kalpi” un mūzikla “Meža gulbji”, skaņdarbi “Rūdolfa smaids” un “Jautrās skroderdienas” un citi.  Pūtēju orķestru klasika skanēs arī noslēguma koncertā Mežaparkā, piemēram, mūzika no kino filmas “Pūt, vējiņi!”.

Dziesmu svētku  koprepertuāra pārbaudes skatē pūtēju orķestris “Smiltene” muzicēs 4.  jeb augstākās grūtības pakāpes grupā. Repertuāra ziņā šī grupa ir tikpat grūta kā visaugstākā, 5. grupa, atzīst Pēteris Vilks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ir daudz jāstrādā, lai varētu šādā grupā startēt, taču mūsu ierasto, stabilo darba režīmu ir izjaucis kovids. Cilvēki pandēmijas laikā atraduši savus darbus, savas lietas, protams, viņi grib uzspēlēt, bet regulārais darbs mēģinājumos vairs nav tāds, kāds bija kādreiz. Tie mūsu orķestra pūtēji, kuri  dzīvo un strādā Rīgā, brauc uz mēģinājumiem Smiltenē, tāpēc varam strādāt nedēļas nogalēs, svētdienās. Tā tomēr zināmā mērā ir ziedošanās visam šim pasākumam, lai varētu kaut cik mobilizēties un kaut cik kvalitatīvi izdarīt darbu. Protams, mēs skatei gatavojamies, bet šoreiz lielas cerības uz iekļūšanu finālā nelieku,” atzīst Pēteris Vilks.

Pūtēju orķestris “Valka” skatē startēs 2. grūtības pakāpes grupā, kas ir vieglākā, iesācējiem.  Kolektīvs ir jauns, dibināts 2020. gadā, un šie Vispārējie dziesmu un deju svētki tam būs pirmie.

Šajā orķestrī pamatā muzicē vietējie iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mums noskaņojums ir ļoti labs. Mēģinājumi notiek regulāri, gatavojamies skatei. Gaidām izlozi (tā visiem orķestriem notika vakar, 20. martā – redakcijas piezīme), lai zinātu īsto repertuāru, kas būs jāspēlē,” stāsta pūtēju orķestra diriģente Vivita Ose-Bērziņa.

XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu šovasar pieskandinās no 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs dziesmu svētku tradīcijas 150 gadu jubileja.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.