Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pusgada laikā pašvaldības ēka Valkā mainīsies līdz nepazīšanai

Valkas novada pašvaldības ar dronu uzņemtajā attēlā labi redzami administratīvās ēkas fasādes bojājumi. Pēc būvdarbu pabeigšanas šī vairāk nekā piecdesmit gadus vecā ēka iegūs jaunu izskatu.
FOTO: VALKAS NOVADA PAŠVALDĪBA

Šonedēļ dots starts ilgi gaidītam notikumam. Proti, vietējais būvniecības uzņēmums “Valkas būvnieks” Valkas novada pašvaldības administratīvās ēkas, kas atrodas Valkā, Beverīnas ielā 3, teritorijā uzsācis pirmos remontdarbus. Lai īstenotu šo projektu, tā sagatavošanas darbi sākās jau pirms dažiem gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik šajā ēkā atrodas ne tikai novada pašvaldības politiskās vadības – priekšsēdētājas Gitas Avotes un viņas vietnieka Viestura Zariņa – kabineti, bet arī strādā vairāku nodaļu – Juridiskās nodaļas, Attīstības, projektu un tūrisma nodaļas speciālisti, kā arī Dzimtsarakstu nodaļas – darbinieki un vēl arī atsevišķi administrācijas speciālisti. Šajā ēkā katru mēnesi notiek ne tikai komiteju un domes sēdes, bet arī laulību reģistrāciju ceremonijas.

Darbus plānots paveikt pusgada laikā

Jāpiebilst, ka šī padomju laikā padomju varas nomenklatūras vajadzībām celtā ēka vairs neatbilst mūsdienu prasībām enerģijas taupīšanas jautājumā. Arī ēkas vizuālais izskats raisa ne visai labu priekšstatu, jo vietām ir nodrupusi ēkas fasāde. Līdz ar to jaunajiem pāriem, kas izvēlas juridiski noslēgt kopdzīvi novada Dzimtsarakstu nodaļā, pirmo kopbildi ar ceremonijas viesiem pie ieejas uz kāpnēm bieži vien “rotā” ēkas fasādes nepievilcīgie plankumi.

Lai risinātu visus šos jautājumus un problēmas, novada pašvaldība ir izstrādājusi projektu “Energoefektivitātes uzlabošana Valkas novada pašvaldības ēkā Beverīnas ielā 3, Valkā” ar mērķi uzlabot pašvaldības ēku un infrastruktūras energoefektivitāti, lai samazinātu ikgadējo primāro enerģijas patēriņu un sasniegtu enerģijas ietaupījumu, ieviešot efektīvākos siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinošos pasākumus pašvaldības ēkas energoefektivitātes un siltumnoturības uzlabošanai. Novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Leitis informē, ka šīs ēkas energoefektivitātes uzlabošanas darbus plānots veikt sešu mēnešu laikā. Remontdarbu laikā paredzēta fasādes sienu siltināšana, cokola ārējo sienu siltināšana, gaisa kondicionēšanas sistēmas modernizācija, apgaismojuma nomaiņa uz LED (LED ir ļoti efektīva, jo tā patērē maz elektroenerģijas un ilgstoši saglabā spīdumu – redakcijas piebilde) tipa apgaismojumu, tādējādi iegūstot pašvaldības ēkas un infrastruktūras energoefektivitātes uzlabošanu ar plānotās enerģijas samazinājumu 60,57 procentu apmērā. Paredzēts arī šīs ēkas pamatiem veikt lietusūdens aizsargapmales jeb novadjoslas izbūvi, kā arī uzstādīt jaunas lietusūdens notekrenes un notekcaurules. Remontdarbu laikā plānots uzstādīt saules paneļus ēkas elektroenerģijas pašpatēriņam. Projekta kopējās izmaksas ir 956 253,95 eiro. Projekta kopējas attiecināmās izmaksas ir 820 626,84 eiro, Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma (AF) plāna finansējums ir 678 204 eiro. Savukārt novada pašvaldības līdzfinansējums ir 142 422,84 eiro. Lai pašvaldība šajā projektā sniegtu arī savu finansiālo artavu, šogad martā Valsts kasē piešķirts aizņēmums 451 949 eiro apmērā. Šī aizņēmumu atmaksāšana jāveic 30 gadu laikā ar atlikto pamatsummas maksājumu, uzsākot pamatsummas maksājumu no 2027. gada janvāra, maksājot ar Latvijas Republikas Valsts kases noteikto aktuālo mainīgo viena gada procentu likmi par aizņēmuma lietošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vizuālas pārvērtības sagaida arī ēkas apkārtne

Pirms remontdarbu uzsākšanas aprīļa sākumā novada Pašvaldības Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļa ēkas priekšpusē sakopa dobi, kurā auga pirms vairākiem gadiem iestādītās tūjas, klājeniskie skujeņi, kadiķi, roze un bagātīgi sakuplojušas hortenzijas. Sakopšanas darbos dobē nozāģēja tūjas, kurām ziemā biezā sniega kārta bija saliekusi zarus, bet dobes virskārtu nobēra ar mulču. Arī ēkas aizmugurē bija klājenisko skujeņu stādījumi, bet šo dobi likvidēja, jo tā traucētu gaidāmajiem remontdarbiem. Tie skujeņi, kurus varēja pārstādīt, atrada jaunas vietas pilsētas teritorijas esošajos apstādījumos.

Saistībā ar tūju nozāģēšanu sociālajos tīklos izvērsās diskusijas – vieni atbalstīja šo tūju nozāģēšanu, bet citi nosodīja. Taču Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Viktors Bavins skaidro, ka vizuālas pārvērtības gaidāmas arī pārējā ēkas priekšpuses teritorijā. Piemēram, starp novada pašvaldības ēku un mākslas skolu plānots nojaukt metāla režģi un ierīkot vizuāli pievilcīgu dobi. Līdz ar šīs administratīvās ēkas remontdarbiem, ja tā var teikt, noslēgsies pilsētas centrā esošo sabiedrisko ēku sakārtošana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atskatoties Valkas novada pašvaldības administratīvās ēkas Beverīnas ielā 3 vēsturē

1971. gada 8. aprīļa laikraksta “Darba Karogs” A. Rēpeļa publikācijā “Vecā gvarde soļo kopā ar jums” minēts: “Vecajā partijas komitejas ēkā Komjaunatnes ielā 25, rajona ideoloģiskajā centrā sen jau bija kļuvis par šauru, lai sapulcinātu partijas aktīvu, izvietotu vajadzīgos metodiskos materiālus. Tāpēc esam priecīgi, ka PSKP 24. kongresa priekšvakarā partijas rajona komiteja sāka darbu jaunā, skaistā ēkā, kur ir plaša sēžu zāle, lasītava, ērtas telpas politiskās izglītības kabinetam, bibliotēkai.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.