Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Puse Latvijas iedzīvotāju šajos Ziemassvētkos rotās īstu eglīti

www.pexels.com

Izvēloties svētku eglīti, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju izvēlas īstu, dzīvu kociņu, liecina SEB bankas veiktā aptauja*. Kaut arī pirmajā brīdī varētu šķist, ka tā ir dabai nesaudzīga izvēle, vides eksperti apstiprina, ka patiesībā dzīvas eglītes rotāšana ir ilgtspējīgāka izvēle nekā mākslīga kociņa iegāde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

30% Latvijas iedzīvotāju šogad pēc savas eglītes dosies uz mežu, 22% aptaujāto pirks to egļu tirdzniecības vietā, 4% rotās eglīti, kas aug ārā pie mājas, bet vēl 4% plāno iegādāties eglīti podiņā. Tieši šos pēdējos risinājumus – dabā augošas eglītes rotāšanu vai eglīti podiņā, ko pēc tam var iestādīt, vides eksperti min kā ilgtspējīgākos risinājumus, tomēr šāda iespēja, protams, nav pieejama katram.

Vienlaikus 12% Latvijas iedzīvotāju iztiek bez eglītes un izvēlas citus Ziemassvētku rotājumus, savukārt 24% dod priekšroku mākslīgai eglītei. To nedaudz biežāk izvēlas gados jaunāki iedzīvotāji.

“Raugoties no finansiālā aspekta, protams, mākslīgais kociņš ir daudz izdevīgāks risinājums – vienreiz ieguldi un lieto daudzus gadus, bet paliek atklāts ilgtspējas jautājums. Kaut arī varētu domāt, ka dabai draudzīgāk ir nopirkt mākslīgo eglīti, nevis katru gadu cirst jaunu kociņu mežā, starptautiskā vides organizācija Greenpeace1 uzsver, ka ne viss ir tik viennozīmīgi – lai gan mākslīgie koki var kalpot vairākus gadus, tie galvenokārt ir izgatavoti no metāla un polivinilhlorīda, to ražošana ir ļoti energoietilpīga un rada videi kaitīgus blakusproduktus, piemēram, svinu. Turklāt tie nav bioloģiski noārdāmi un, nonākot atkritumu poligonā, var piesārņot vidi gadiem ilgi. Ņemot vērā ietekmes uz vidi faktorus, aprēķināts, ka plastmasas eglītes iegāde varētu būt attaisnojama tikai tad, ja to izmantotu vismaz 20 gadus, tomēr vidējais lietošanas laiks nepārsniedz sešus gadus,” stāsta SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērojot aptaujas rezultātus, jāsecina, ka no visām trim Baltijas valstīm Latvijas iedzīvotāji visbiežāk izvēlas īstu eglīti. Līdzīgi kā Latvijā, arī vairums Igaunijas iedzīvotāju (47%) svētku rotājumam labprāt izvēlas dzīvu kociņu: 24% šogad dosies pēc eglītes uz mežu, 15% pirks kociņu veikalā, bet 8% rotās kādu eglīti dabā. Tomēr vairāk nekā trešā daļa jeb 36% izvēlas mākslīgo eglīti. Savukārt Lietuvā ir vēl krietni vairāk mākslīgo eglīšu piekritēju – pat 50% lietuviešu rotās mākslīgu eglīti, 24% pirks dzīvu kociņu, 11% rotās savā pagalmā vai mežā augošu eglīti, bet 12% to nepušķos nemaz.

* Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2023. gada novembrī veicis uzņēmums Norstat, aptaujājot 1004 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

1 https://www.greenpeace.org/canada/en/story/45179/cant-decide-on-a-real-vs-fake-christmas-tree-try-one-of-these-eco-friendly-options/

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.