Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Profesore Krūmiņa – ārste, kas pārzina klusāko orgānu – aknas

Laikā, kad koronavīrusi nonākuši zinātnieku un pētnieku uzmanības centrā, ārsti nedrīkst aizmirst, kā jāārstē arī citas slimības. Visklusāk un lēnāk parasti izpaužas tieši tik pat klusā orgāna – aknu slimības. Apmēram pusotru kilogramu smagais orgāns mūsu organisma sistēmā ir neaizvietojams. Smagu bojājumu gadījumos ir jāveic steidzama aknu transplantācija, kuru jau pāris gadus apmaksā valsts, taču šādas, apmaksātas transplantācijas, gadā var būt tikai 7.

Lai tāda vajadzība nerastos, par aknām jārūpējas jau savlaicīgi. Turklāt mūsdienu laikmetā tas nenozīmē veselīgu dzīvesveidu vien. Kā zināms, arī veselīgi, pozitīvi cilvēki saslimst ar elpceļu infekcijas slimību Covid-19. Tieši tāpat veselīgi cilvēki var inficēties arī ar aknu infekciju slimībām – A, B, C, D un E hepatītiem. Šādos gadījumos noteikti jādodas pie aknu ārsta – hepatologa.

J. Ķīša Dermatoloģijas klīnikā ir sastopama infektoloģe, hepatoloģe Angelika Krūmiņa. Prof. Krūmiņa nav tikai profesionāls mediķis, bet arī aktīvs Covid vakcīnas informators dažādos plašsaziņas līdzekļos. Angelika Krūmiņa ir arī RSU pasniedzēja, Latvijas Ārstu biedrības Valdes locekle, Latvijas Infektologu un hepatologu asociācijas Valdes locekle. Kas gan var būt labāks par pozitīvu, smaidīgu ārsti, kura vēl turklāt ir arī profesore, kas nemitīgi papildina savas zināšanas?

Aknu infekcijas slimības

Lai arī valstī uzmanības centrā joprojām ir koronavīrusi, tas nenozīmē, ka cilvēki neslimo arī ar citām slimībām. Vienas no klusākajām slimībām patiešām ir aknu infekciju slimības. Šajā gadījumā saslimušie var būt pateicīgi, ja slimībai parādās izteikti simptomi, jo tas paātrina cilvēka vēlmi un nepieciešamību pārbaudīties, kā arī veicina ātrāku atveseļošanos. Piemēram, C hepatīta vīrusa infekcija attīstās lēnām, bez akūta sākuma 80-95 % gadījumu.

Kādas ir populārākās pazīmes, ja parādījušies aknu bojājumi?

  • visiem labi zināmā – ādas un acābolu dzelte;
  • dzeltenīgs, tumšākas krāsas urīns;
  • gaišāki fekāliju izdalījumi;
  • slikta dūša;
  • biežs nogurums;
  • slikta ēstgriba;
  • novājēšana.

Aknu un ādas kopsakarība

Sīkāk jāpastāsta, ka aknu bojājumu pazīmes var uzrādīt arī ādas stāvoklis. Abi divi – gan āda, gan aknas – ir izvadītājorgāni. Āda ir lielākais, bet aknas – smagākais ķermeņa orgāns. Labo, nepieciešamo vielu uzņemšana ir tik pat svarīga kā toksisko vielu izdalīšana. Ja aknas ir bojātas, tad nevēlamās vielas tiek izvadītas caur ādu, tiesa gan, nepatīkamā veidā – parādīsies pūtītes, niezoši izsitumi, akne vai pat asinsvadu plīsumi.

Ja aknas 100 % pārstāj darboties, cilvēks ar aizstājējsistēmām var nodzīvot labi ja nedēļu, tādēļ aknu transplantēšanas iespēja Latvijā ir ārkārtīgi svarīgs un sen gaidīts solis, kuru spērām 2011. gadā, kad notika pirmā aknu transplantācija Latvijā. Aknu transplantēšana ir viena no vissarežģītākajām operācijām, varbūt arī tādēļ Eiropā bijām palikuši pēdējie, kas to vēl nebija veikuši.

Mazgāsim rokas ne tikai covid-19, bet arī mūsu aknu dēļ! Dzersim tīru ūdeni, ik pa laikam ieturēsim saprātīgu gavēni un pārlieku neaizrausimies arī ar alkoholiskajiem dzērieniem!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.