Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Probācijas dienesta galvenais uzdevums – klientu socializēšana

Atzīmējot Valsts probācijas dienesta 20 gadu jubileju, svinīgajā konferencē, kas notika 6. oktobrī Rīgā, piedalījās arī Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Valkas nodaļa – vadošais probācijas speciālists – nodaļas vadītājs Guntis Albergs, vecākā probācijas speciāliste Gita Simule (no kreisās), probācijas speciāliste Sanita Jūga un vecākā probācijas speciāliste Gundega Krastiņa. Šajā svinīgajā pasākumā bija iespēja atskatīties uz 20 gados paveikto, kā arī darbinieki saņēma augstākās pakāpes Valsts probācijas dienesta apbalvojumus. Par ilggadēju un godprātīgu darbu, nozīmīgu un nesavtīgu ieguldījumu dienesta darbībā vismaz 10 gadu garumā I pakāpes Valsts probācijas dienesta “Goda zīmi” par nopelniem saņēma G. Albergs. FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

7. oktobrī apritēja 20 gadi, kopš Latvijā ir izveidots Valsts probācijas dienests. Jau 20 gadus profesionāli un ar entuziasmu Valsts probācijas dienesta speciālisti, tostarp arī Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Valkas nodaļā, strādā, lai veicinātu Latvijas kriminālsodu politikas attīstību, stiprinot sabiedrībā izciešamo sodu lomu, papildinot sodu izpildes saturu ar efektīviem uzvedības korekcijas elementiem, kā arī ieviešot mūsdienīgus taisnīguma atjaunošanas elementus konfliktiem, ko radījis noziegums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šodien Valsts probācijas dienests (VPD) ir moderna sodu izpildes institūcija, kas izpilda aptuveni 70 procentus no Latvijā piemērotajiem kriminālsodiem. VPD savā darbā piesaista brīvprātīgos, kā arī ar starpnieka palīdzību īsteno iz­lī­gu­mu kriminālprocesā starp cietušo un likumpārkāpēju. Šajos gados VPD efektīvā darbība ļāvusi cilvēkiem, kas pārkāpuši likumu, netikt izolētiem, bet palikt sabiedrībā ar tiesībām un pienākumiem piedalīties visos tās procesos, turpināt darba gaitas, uzturēt ciešas attiecības ar ģimeni un būt pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem. Šis dienests īsteno valsts politiku kriminālsoda un audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – sabiedriskais darbs – izpildē, kā arī probācijas klientu uzraudzībā un sociālās uzvedības korekcijā.

“Probācijas dienests kā valsts institūcija ir diezgan unikāls ar to, ka šo divdesmit gadu laikā esam daudz ko iemācījušies un joprojām visu laiku mācāmies. Savukārt Valkas nodaļa ir unikāla arī ar to, ka nodaļā strādājam jau no pašiem pirmsākumiem – es sāku strādāt pirmais, pēc tam pievienojās Gita Simule, bet nedaudz vēlāk – Gundega Krastiņa. Jaunākā darbiniece ir Sanita Jūga, kurai jau arī šajā darbā aizritējuši vairāk nekā desmit gadi. Pagaidām esam četri, bet ir vēl viena vakance. Protams, ka šī iemesla dēļ darba apjoms visiem ir pieaudzis, bet tiekam galā. Vidzemes reģionā esam draudzīgi kolēģi, ja nepieciešams, steidzam palīgā,” atzīst VPD Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Valkas nodaļas vadošais probācijas speciālists – nodaļas vadītājs G. Albergs.

Viņš skaidro, ka nodaļas pārraudzībā ir bijušā Valkas rajona teritorija. Tas nozīmē, ka ne tikai Valkas novada pagasti un Valkas pilsēta, bet arī Valmieras novada Strenči, Seda, Jērcēni un Smiltenes novada Blome, Bilska, Branti, Palsmane, Variņi, Grundzāle un Launkalne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Atceroties VPD pirmsākumus un salīdzinot ar pašlaik veicamajiem darbiem un pienākumiem, tas ir kā nakts pret dienu. Sākumā veicām ieslodzīto integrāciju sabiedrībā. Bijām iestāde, kas rūpējās par šīm personām. Faktiski jau tas bija pašvaldības Sociālā dienesta darbs. Esam pārdzīvojuši arī krīzes periodu, kurā bija ierobežoti finanšu līdzekļi. Tas bija arī iemesls darbinieku atlaišanai. Pašreizējā situācijā kā darbinieki jūtamies novērtēti. Esmu par visiem simts procentiem pārliecināts, ka apmācīts, nodrošināts, novērtēts un apmierināts darbinieks ir jebkuras iestādes vērtība. Cilvēkus, ar kuriem strādājam, saucam par probācijas klientiem, nevis notiesātajiem. Tas ir attieksmes jautājums. Visupirms viņi ir cilvēki ar saviem dzīves stāstiem un vajadzībām, nevis likumpārkāpēji. Vienlaikus mūsu īstenais klients ir Latvijas sabiedrība, kurai sniedzam drošākas sabiedrības pakalpojumu. Tas iespējams, pateicoties šai attieksmei.

Dienesta speciālisti ne tikai ierobežo probācijas klienta brīvību, bet arī kontrolē uzvedību un sniedz atbalstu dažāda rakstura sociālpsiholoģisku problēmu risināšanai. Tic ikviena cilvēka spējai īstenot pārmaiņas savā dzīvē. Dod cerību un attīsta motivāciju labākai dzīvei. Palīdz atklāt jaunas perspektīvas un iespējas tā īstenošanai, nenodarot kaitējumu citiem cilvēkiem. Mēs to saucam par probācijas klientu sociālo iekļaušanu, ko uzskatām par saprātīgāko risinājumu noziedzības mazināšanai valstī. Pa šiem gadiem ir mainījusies arī izpratne, kā strādāt ar cilvēkiem, paliekot savā vidē, bez brīvības atņemšanas, kas visai sabiedrībai izmaksā dārgi,” uzsver G. Albergs.

Domājot par nākotnes izaicinājumiem, G. Albergs stāsta, ka būs jāturpina īpašas uzmanības pievēršana bērniem un jauniešiem, kā arī dzimumnoziegumus izdarījušām personām. Nodaļā strādā vecākā probācijas speciāliste G. Simule, kura ir apmācīta arī darbā tieši ar nepilngadīgajiem. G. Albergs uzskata, ka pro­blēmas, kas attiecas uz nepilngadīgajiem vecumā no 11 līdz 18 gadiem, ir kompleksa problēma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Neviens cilvēks nepiedzimst par noziedznieku. Kaut kas ir noticis ģimenē, ar emocijām un socializēšanās procesu. Tagad ir jauns audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis – probācijas novērošana. Tas attiecas tikai uz nepilngadīgajiem. Mums nav bijis neviens ar šādu soda veidu tieši Valkā, bet vairākās nodaļās jau ir,” atklāj G. Albergs.

VPD darba apjoms pieaug arī saistībā ar to, ka Krimināllikumā ir iekļauts kriminālsods par vadīšanu reibumā virs 1,5 promilēm. G. Albergs secina, ka, neskatoties uz noteiktajiem bargajiem sodiem par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā, diemžēl dzērājšoferu skaits, kas nonāk dienesta redzeslokā, nekrītas, bet gan aug. Likumdošanā gaidāmas izmaiņas, un tās attieksies uz to, ka dzērājšoferiem piemēros probācijas uzraudzību. Šīs izmaiņas likumdošanā varētu spēkā stāties jau nākamgad.

Uzziņai

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts probācijas dienests ir tieslietu ministra pārraudzībā esoša iestāde. Tās uzdevums ir sekmēt noziedzības novēršanu valstī, nodrošināt sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi, koordināciju un atslogot pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu.

Avots: www.vpd.gov.lv

Valsts probācijas dienesta kompetence paredz:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• veikt uzraudzību nosacīti notiesātām personām, nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvotām personām;

• pārbaudes laikā uzraudzīt personas, pret kurām izbeigts kriminālprocess, tās nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības;

• veikt probācijas novērošanu bērniem, lai palīdzētu un atbalstītu viņus ceļā uz uzvedības maiņu un pilnvērtīgu un drošu ikdienu;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• nodrošināt papildsoda – probācijas uzraudzība – izpildi;

• nodrošināt probācijas programmu izstrādi un licencētu programmu īstenošanu;

• sniegt izvērtēšanas ziņojumu par probācijas klientu;

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

• organizēt kriminālsoda – sabiedriskais darbs – izpildi;

• organizēt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – sabiedriskais darbs – izpildi;

• organizēt un vadīt izlīguma procesu kriminālprocesā un lietās par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem.

Statistikas dati:

VPD Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Valkas nodaļā kopējais klientu skaits no 2005. gada – 2422.

2022. gadā klientu skaits – 220. Sabiedriskajos darbos nodarbināti – 110; uzraudzība – 62; izlīgums – 31; izvērtēšanas ziņojumi – 17.

Valkas nodaļā uz 2023. gada oktobri aktīvais lietu skaits – 65.

Viena klienta uzraudzība dienā 2022. gadā izmaksāja 2,66 eiro.

Pēc Ieslodzījuma pārvaldes datiem viena diena ieslodzījumā
2021. gadā izmaksāja 50,13 eiro.

Vidējais klientu profils – vīrietis 30 līdz 40 gadu vecumam.
Likumpārkāpumi – zādzība, krāpšana, piesavināšanās nelielos
apmēros, transportlīdzekļa vadīšana alkohola reibumā, ar narkotisko vielu apriti saistīti noziegumi un tiesu nolēmumu nepildīšana.

#SIF_MAF2023

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.