Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pensionāri Valkas novadā paliks bešā, Smiltenes novadā Ziemassvētku paciņas būs

Foto: pxhere.com

Aizvadītajā nedēļā Valkas novada pašvaldība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums šī gada nogalē novada pensionāriem nedāvināt Ziemassvētku saldumu paciņas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldība to pamato ar to, ka turpinās Covid-19 pandēmija un riskam visvairāk ir pakļauti vecāka gadagājuma cilvēki.

Lēmumu nesaista ar finanšu situāciju

“Ziemeļlatvija” atgādina, ka pašvaldība saldumu paciņas dāvināja senioriem, sākot no 70 gadu vecuma un vecākiem. Iepriekšējos gados daudzi pensionāri pēc paciņām devās uz pilsētas kultūras namu, kur tika organizēta paciņu izsniegšana. Daudziem tās piegādāja Sociālā dienesta darbinieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izplatītajā paziņojumā pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis skaidro: “Šis lēmums nav saistīts ar pašvaldības budžeta līdzekļu taupīšanu, bet gan domājot par šo cilvēku veselības neapdraudēšanu, jo nav iespējams nodrošināt epidemioloģiski drošu veidu, kā nodot paciņas tik lielam skaitam cilvēku. Var rasties situācija, ka paciņu izsniedzējs (ja seniori paši nāktu pēc paciņām) vai piegādātājs (ja paciņas nogādājam uz mājām) ir asimptomisks (bez slimības pazīmēm), bet jau inficēts ar kovidu.” Šajā paziņojumā V. A. Krauklis arī atzīst: “Mēs apzināmies, ka šī dāvana daudziem senioriem bija nozīmīga un sagādāja prieku, taču, mūsuprāt, viņu drošība ir svarīgāka.”

Novada pašvaldības Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja Ilze Grandava informē, ka 2020. gadā paciņas piešķīra 1520 pensionāriem. No pašvaldības budžeta tas izmaksāja aptuveni 6400 eiro. Pērn viena saldumu paciņa izmaksāja 3,50 eiro plus 21 procentu lielu pievienotās vērtības nodokli.

“Ziemeļlatvija” interesējās, cik daudziem senioriem šīgada nogalē būtu jādāvina paciņas un cik tas izmaksātu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I. Grandava skaidro, ka šāda analīze netika veikta, jo pašvaldības vadītājs V. A. Krauklis informējis, ka paciņu senioriem nebūs.

“Šāds lēmums ir pieņemts vienīgi drošības apsvērumu dēļ, nevis naudas taupīšanas nolūkos. Mēs to varētu atļauties, jo finanšu situācija ir stabila – pašvaldībai nav nenomaksātu rēķinu vai kavētas algu izmaksas,” uzsver I. Grandava.

Katrs apciemojums – kā svētki

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada pašvaldības deputāte Sandra Pilskalne, kura ir arī Sociālo lietu komitejas locekle, “Ziemeļlatvijai” atzina, ka šo lēmumu atbalsta. Pirms tam šis jautājums netika pārrunāts ar deputātiem. S. Pilskalne skaidro, ka laukos šīs saldumu paciņas pārsvarā izvadāja pa mājām un nodeva pensionāriem personīgi rokās. Zinot šī brīža situāciju saistībā ar inficēšanos ar Covid-19, šāds paciņu nodošanas veids nav drošs un var radīt apdraudējumu sirmgalvjiem. Kā piemēru deputāte min traģisko gadījumu Ogres pusē, kur pagasta pārvaldes vadītāja, būdama vakcinējusies, pa mājām izvadāja feldšera palīgu ar mērķi vakcinēt sirmgalvjus. Pēc kāda laika pagasta darbiniecei atklāja Covid-19, un inficējušies bija arī daži seniori. Līdz ar to S. Pilskalne uzskata, ka šī gada nogalē visiem jābūt saprotošiem un jārūpējas par savu drošību. Turklāt šajā laikā daudziem sirmgalvjiem laukos palīdz kaimiņi no veikala atvest pārtiku vai medikamentus, kā arī ienest malku. Deputāte aicina viņus sagādāt svētku pārsteigumu saviem aprūpējamajiem.

Lai gan šis jautājums netika izskatīts Sociālo lietu komitejā, tās priekšsēdētāja Dace Bašķe uzskata, ka šajā nedrošajā laikā šis lēmums ir atbalstāms. Viņa vairākus gadus Valkas pagastā veica sociālā darbinieka pienākumus. Kopā ar tagadējo pagasta pārvaldnieci Ligitu Sīmani abas šīs saldumu paciņas izvadāja pensionāriem uz mājām.

“Daudzi seniori paciņas iznāca saņemt uz mājas lieveņa, bet ļoti daudzi aicināja iekšā aprunāties. Laukos dzīvojošie pensionāri reti satiekas ar citiem cilvēkiem, tāpēc katrs apciemojums viņiem ir īpaši svētki. Tāda ir mana pieredze. Citādāk ir pilsētā, kur paciņas var saņemt kultūras namā, kur darbinieks sēž aiz stikla sienas,” norāda D. Bašķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt deputāts Agnis Birkavs uzskata, ka šis lēmums par saldumu paciņu nedāvināšu senioriem ir nepareizs.

“Iepriekšējos gados pašvaldība piešķīra šīs paciņas. Ja tam traucēklis ir pandēmija, bija vēl laiks izdomāt, kā paciņas tomēr varēja piegādāt. Ir vairāki dienesti, kas to var izdarīt. Galu galā var arī piezvanīt uz mobilo tālruni vai paciņu nolikt pie durvīm. Iespēju ir daudz, vajag tikai izdomāt,” uzskata deputāts.

Aizvadītajās brīvdienās “Ziemeļlatvija” aptaujāja vairākus seniorus un uzdeva jautājumu, vai viņus sarūgtina ziņa, ka šogad nesaņems pašvaldības dāvināto saldumu paciņu. Vakar veicām arī aptauju Valkas pilsētas ielās. Cilvēku atbildes lasāmas  laikraksta otrajā lappusē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudzi seniori atzina, ka ne jau konfektes ir pašas svarīgākās, bet izrādītā uzmanība.

“Mūsdienās ir daudz vientuļu senioru, kuriem nav neviena, kas sagādātu svētku pārsteigumu. Saņemot šo paciņu ar svētku apsveikumu, daudziem tas sagādāja prieku,” atzīst valcēniete Aina. Viņa un arī daži citi, uzzinājuši par pašvaldības lēmumu un argumentu, ka tas viss tikai rūpēs par pensionāru drošību, sauc to par cinisku, jo tieši šajā drūmajā laikā, kad cilvēki ir tik izolējušies, paciņa būtu kā silts sveiciens. Arguments drošība viņu nepārliecina. Tad jau arī uz veikalu vai aptieku jāliedz pensionāriem iet. Tikko viņa bijusi uz koncertu, arī tur bijuši pensionāri. “Ja jau tiešām tas nav naudas dēļ, tad lai iedod paciņas vietā piecus eiro. Paši aiziesim un konfektes nopirksim. Labāk mazāk, bet labas. Paciņu var pasniegt arī bez ilgas kontaktēšanās un apkampšanās. Kultūras namā ieiet cilvēki pa vienam, paņem paciņu un dodas prom. Kāds te risks? Tiem, kuriem paciņu ved uz mājām, piezvana pie durvīm un atstāj paciņu. Darbinieks pastāv divus metrus atstatus un pamāj ar roku. Viss. Pie veciem brauc aprūpētāji, viņi taču arī var aizvest paciņu kopā ar pārtiku. Vajag gribēt, šis ir tikai iegansts, kā ietaupīt uz veco cilvēku prieka rēķina,” pikta ir kāda kundze, kas nevēlas, lai laikrakstā min viņas vārdu.  

Savukārt 78 gadus vecā Ludmila spriež, ka, iespējams, pašvaldībai nav naudas konfektēm, jo daudzviet pilsētā notiek ievērojami remontdarbi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valcēniete Anda stāsta, ka viņai plauktā joprojām stāv aizvadītajā gadā saņemtā pašvaldības svētku paciņa, jo puse konfekšu bijušas ledenes. Zobu dēļ tās sirmgalvji nemaz nevar apēst.

Smiltenes novadā atšķirīgi Saistošie noteikumi

Lai noskaidrotu, kā šajā sarežģītajā laikā rīkosies Smiltenes novada pašvaldība, “Ziemeļlatvija” sazinājās ar Sociālā dienesta vadītāju Intu Siliņu. Viņa bija dzirdējusi par šo Valkas novada pašvaldības lēmumu.

 “Daudzi Smiltenes novada pašvaldībā atzina, ka Krauklis pareizi rīkojas, senioriem neradot risku. Smiltenes novadā paciņas būs – gan Smiltenē, gan Apē un Raunā. Jau kādu laiku iedzīvotāji un pensionāri ir aktīvi interesējušies par šo pašvaldības svētku sveicienu, tāpēc pašvaldībai radās sajūta, ka cilvēki saldumu paciņas vēlas un gaida. Vienīgā atšķirība būs tāda, ka vēl šogad Smiltenē, Apē un Raunā spēkā ir esošie Saistošie noteikumi, kas nosaka, kurām iedzīvotāju grupām pašvaldība dāvinās šīs paciņas. Iespējams, cilvēkiem tas radīs daudz jautājumu, jo Smiltenē sveicam vientuļos seniorus un tos, kas ievietoti sociālās aprūpes namos. Savukārt Raunā un Apē paciņas saņem pensionāri, kas sasnieguši 80 gadu vecumu un vecāki,” skaidro I. Siliņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.