Smiltenes novada pašvaldība atkārtoti rīko Smiltenes bijušā ugunsdzēsēju depo ēkas (Baznīcas laukumā 12) ilgtermiņa nomas tiesību konkursu, jo pirmo reizi izsludinātajā konkursā noteiktajā termiņā līdz 12. maijam nepieteicās neviens pretendents.
Pašvaldības dome nolēmusi konkursu izsludināt atkārtoti, par 20 procentiem samazinot nomas maksu (no pieciem eiro uz četriem eiro par kvadrātmetru) un nosakot jaunu piedāvājumu iesniegšanas termiņu – līdz 18. augustam, informē Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības jautājumos Mārtiņš Ulāns.
Samazina nomas maksu
Bijušā depo divstāvu ēka, kas atrodas Smiltenes centrā, ir Smiltenes novada pašvaldības īpašums. “Ziemeļlatvija” jau rakstīja, ka no sarkaniem ķieģeļiem uzmūrētais nams septīto gadu ir bez “dzīvības”. Depo vajadzībām tas kalpoja līdz pat 2017. gada vasarai, kad Smiltenē uzcēla jaunu depo un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Smiltenes postenis pārcēlās uz turieni. Vēlāk Iekšlietu ministrija vecā depo ēku, palīgēkas un piegulošo zemi bez atlīdzības nodeva Smiltenes novada pašvaldības īpašumā.
Smiltenes novada pašvaldība ēkas ilgtermiņa nomas tiesību konkursu rīko, lai atrastu iespējami labākās un daudzveidīgākās funkcijas ēkas turpmākai izmantošanai ilgtermiņā. Konkursā var piedalīties jebkura fiziska vai juridiska persona (uzņēmējs, biedrība un tamlīdzīgi).
Iznomāšanai paredzētās ēkas funkcijas ir vieta publiskiem pasākumiem, sabiedriskajai ēdināšanai, telpas uzņēmējdarbībai vai arī citas funkcijas, kas veicina ēkas publisku pieejamību.
Ja arī pašvaldībā pieļauj, ka iepriekš izsludinātajā nomas tiesību konkursā pretendentu interesi varētu būt mazinājusi, iespējams, sākotnēji par augstu noteikta nomas maksa, tad cits viedoklis ir kādam Smiltenes uzņēmējam, kurš darbojas arī nekustamo īpašumu apsaimniekošanas jomā (savu vārdu viņš lūdza nepubliskot).
Uzņēmējs norāda, ka Smiltenē maksa par īpašuma nomu standartā ir aptuveni pieci līdz septiņi eiro, pat augstāk. “Tā “sāls” depo ēkas gadījumā, manuprāt, ir cita, – Smiltenē ir par maz cilvēku. Ja tāda pati ēka nomā tiktu piedāvāta Valmierā vai Cēsīs, to momentā paņemtu. Smiltenē kā ar uguni vajag dzīvojamo fondu, kura trūkst. Interese būtu, jo pie mums brauc strādāt no citām pilsētām. Kas attiecas uz ideju par sabiedrisko ēdināšanu, Smiltenē ar to neiet. Cilvēki vasarā ravēs dārzu, grilēs gaļu un nesēdēs restorānā. Piedevām depo ēka ir veca. Lai tajā ierīkotu kafejnīcu, ēkā ir jāiegulda liela nauda, sākot vismaz no 50 tūkstošiem eiro līdz 100 tūkstošiem, pēc katra ieskatiem. Kurš to var atļauties? Inspekcijas rīko pārbaudes citu pēc citas, visam jāatbilst prasībām. Un, ja vēlāk pats ar sievu un bērniem tur nestrādās, tad ar algotiem darbiniekiem neizvilks. Tāda ir skarbā situācija. Var jau paņemt nomas tiesības, bet ko vēlāk ar to māju darīt? Dome var depo ēkā ierīkot, piemēram, muzeju, bet ko tas dos? Vajag kaut kādu pienesumu. Tāpēc lai izdodas atrast nomnieku! Patērētājiem būtu labi, ja tur atvērtu kādu restorānu vai ko citu. Bet paši zināt, kā ir, – cilvēks, kurš ir gatavs nopirkt “Nike” botas, var aizbraukt tās nopirkt arī uz Rīgu. Viņam nevajag “Nike” veikalu Smiltenē. Bet, cik cilvēku, tik viedokļu,” piebilst uzņēmējs.
Taujāti, ko vēlētos redzēt bijušā depo ēkā, ne viens vien smiltenietis nosauc sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu – stilīgu kafejnīcu vai restorānu. Līdzīgi domā arī uzņēmēja Alise Millere. Savai salondarbnīcai “A. Mill Vintage” viņai izdevās atrast nomātas telpas Smiltenes centrā, privātīpašumā.
“Ja Smiltenē dienā ir ēstuves, kur var aiziet paēst pusdienas, tad brīvdienās un vakaros ar ēdināšanu ir diezgan bēdīgi. Depo ēka ir centrā, tai ir ērti piekļūt, un tā būtu laba vieta kafejnīcai vai restorānam. Taču esmu dzirdējusi, ka ēka ir diezgan bēdīgā stāvoklī, arī komunikāciju ziņā, un tur jāiegulda lieli līdzekļi. Pieļauju, ka cilvēki baidās to darīt svešā īpašumā, kuru tikai nomā. Ja pašvaldība tur ieguldītu savu finansējumu un savestu ēku ar visām komunikācijām kārtībā, domāju, nomnieks atrastos ļoti ātri,” pieļauj Alise Millere.
Piedāvā nomu uz 30 gadiem
Smiltenes novada pašvaldības rīkotajam ideju konkursam “Par nomas objekta iznomāšanu un īpašuma tālāko saimniecisko attīstību un izmantošanu Smiltenes novada pašvaldībai piederošajā īpašumā Baznīcas laukumā 12, Smiltenē” ir nolikums, tas ir publiski pieejams pašvaldības tīmekļvietnē www.smiltenesnovads.lv.
Nolikumā ir arī punkts, ka iznomātājs (pašvaldība), izvērtējot lietderības apsvērumus un citus apstākļus, uzņemas nepieciešamo un derīgo izdevumu atlīdzināšanas pienākumu (tai skaitā gadījumā, ja nomnieks Eiropas Savienības fondu projektu ietvaros ir veicis derīgos un nepieciešamos kapitālieguldījumus nomas objekta izveidē), samazinot nomas maksu.
Atbilstoši nolikumam, konkursants var piedāvāt ēkas izmantošanu vairākām funkcijām, no tām vismaz vienai jābūt publiski pieejamai. Pirmās funkcijas īstenošana jāuzsāk ne vēlāk kā 2025. gada 1. maijā. Lai papildinātu iznomātās ēkas funkcionalitāti (piemēram, vasaras terases izveidi), nākotnē iespējama arī papildu zemes gabala daļas noma pie ēkas fasādes uz Baznīcas laukuma pusi.
Nolikumā ir arī nosacījums, ka nav pieļaujama depo ēkas āra fasādes mainīšana, proti, ir jānodrošina ēkas vēsturiskais veidols. Šis nams ir Smiltenes vēstures liecība, proti, depo ēku uzcēla 1906. gadā, to vietējai Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai uzdāvināja Smiltenes muižas īpašnieks firsts Pauls Līvens.
Uzvarējušās idejas autoriem tiks piedāvāta iespēja slēgt ar pašvaldību ilgtermiņa nomas līgumu (minimums – uz 12 gadiem, maksimums – uz 30 gadiem).
Iesniegtās idejas izvērtēs pašvaldības izveidota komisija: Edgars Avotiņš, Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, žūrijas komisijas priekšsēdētājs; Mārtiņš Ulāns, Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības jautājumos; Ieva Dille, Smiltenes novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja; Modris Apsītis, Smiltenes novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos; Liene Brolīte, Smiltenes novada Būvvaldes vadītāja; Marta Vika, Smiltenes novada pašvaldības Kultūras un tūrisma pārvaldes tūrisma jomas vadītāja; Otārs Putrālis, Smiltenes novada pašvaldības domes deputāts; Raivis Vizulis, Smiltenes novada pašvaldības domes deputāts.
Par bijušās depo ēkas apskati klātienē konkursa dalībniekiem ir iespēja vienoties ar pašvaldības Saimnieciskās darbības nodaļas saimniecības pārzini Gati Bormani.
Apkopo informāciju par īpašumiem
Uzklausot vairāku uzņēmēju viedokli par to, cik viegli vai grūti Smiltenē ir atrast nekustamos īpašumus, kaut vai nomu, uzņēmējdarbībai, viņi teic, ka tad, ja meklē, atrast var, taču privātās sarunās, nevis sludinājumos internetā, kaut vai ss.com.
Jāpiebilst, ka Smiltenes novada pašvaldība ir apkopojusi informāciju par uzņēmējdarbībai un investīcijām pieejamajiem nekustamajiem īpašumiem, kas pieder Smiltenes novada pašvaldībai vai juridiskām un fiziskām personām. Ar piedāvājumā esošajiem īpašumiem var iepazīties pašvaldības tīmekļvietnē wwwsmiltenesnovads.lv sadaļā “Uzņēmējdarbība”.
Pašvaldība aicina īpašniekus, kuri vēlas iznomāt vai pārdot uzņēmējdarbības veikšanai piemērotus īpašumus (zemi, telpas, ēkas), sūtīt informāciju uz attistiba@smiltenesnovads.lv informatīvās kartes papildināšanai (jāņem vērā, ka kartē norādītā informācija var mainīties, piemēram, īpašums jau var būt iznomāts).
#SIF_MAF2023
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma