Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pasei beidzies derīguma termiņš? Piedalīties Saeimas vēlēšanās vienalga varēs

Secināju, ka pases derīguma termiņš beidzas tieši vēlēšanu dienā. Taču tas nav iemesls, lai ar steigu dotos mainīt dokumentu. Tas būs derīgs gan pasē minētajā derīguma termiņā, gan arī kādu laiku pēc tā, – to paredz likums, kas nesen stājies spēkā. Foto: No personīgā arhīva

Ielūkojoties savos personu apliecinošajos dokumentos, kāds noteikti būs atklājis, ka pasei beidzies derīguma termiņš vai arī tas beigsies drīzumā, vai, piemēram, tieši 1. oktobrī, kad jādodas vēlēt. Tāpēc kāds lasītāja laikrakstam jautā, vai ar šādiem dokumentiem drīkst iet vēlēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Satraukumam nav pamata, jo ar 1. septembri stājās spēkā grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā, kas paredz, ka iedzīvotāji, kuru pasei un eID kartei beidzies termiņš no 2020. gada 1. marta, šādus dokumentus varēs izmantot līdz 2023. gada 30. aprīlim. Kā atzīst vairāki uzrunātie iedzīvotāji, tā ir laba ziņa, jo ne visiem ir iespēja darba laikā doties uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļām un stāvēt rindā pēc pakalpojumiem.

Proti, gadījumos, ja Latvijas Republikā izsniegtam Latvijas pilsoņa, nepilsoņa vai bezvalstnieka personu apliecinošam dokumentam – pasei vai personas apliecībai jeb eID kartei – beidzies derīguma termiņš, sākot ar 2020. gada 1. martu, to varēs izmantot personas identificēšanai līdz 2023. gada 30. aprīlim, ja tas nav kļuvis nederīgs citu iemeslu dēļ, piemēram, ticis sabojāts vai mainījusies dokumentā ierakstītā informācija. Šāda dokumenta izmantošana būs iespējama tikai klātienē, to nevarēs izmantot identitātes apliecināšanai elektroniskajā vidē.

Ar šādiem dokumentiem varēs apliecināt savu identitāti Latvijā, saņemt pašvaldību sniegtos pakalpojumus un piedalīties Saeimas vēlēšanās. Taču jāatceras, ka ar šādiem dokumentiem nevarēs ceļot un saņemt e-pakalpojumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PMLP pārstāve Madara Puķe  ziņo, ka šobrīd visās pārvaldes nodaļās dokumentus katru darba dienu var noformēt rindas  kārtībā. Tajā pašā laikā PMLP aicina neatlikt dokumentu noformēšanu uz pēdējo mirkli. Kā “Ziemeļlatvija” novērojusi, piemēram, uz Valku saņemt pakalpojumus brauc cilvēki ne tikai no Valkas novada, bet arī citām vietām, tostarp no Rūjienas, Valmieras, galvenokārt no Vid­zemes. “Pirms neilga laika devos uz Valkas nodaļu, lai iegūtu jaunu identifikācijas karti. Tā bija parasta darba diena, pirms manis rindā bija vairāki cilvēki, taču apkalpošana bija raita. Tas neaizņēma ilgāk par 20 minūtēm. Tas nav ilgi, zinot, ka arī citās pasu daļas ir liela noslogotība. Aprunājoties ar darbiniecēm, sapratu, ka noslogotība pasu daļai ir liela, taču pakalpojumus šeit saņem visi, kas ieradušies. Jo dzīvā rinda ir dzīvā rinda, – ir grūti paredzēt, cik ilgs laiks būs jāpavada, gaidot savu kārtu,” pieredzē dalās valcēnietis Artūrs.

UZZIŅAI

PMLP Valkas nodaļa mēnesī saņem aptuveni 500 pieteikumus pēc personu apliecinošiem dokumentiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vasaras mēnešos pieteikumu skaits mēdz būt pat uz pusi lielāks – vairāk nekā 1000 dokumentu pieteikumu mēnesī.

Pārvalde neuzskaita klientu skaitu, bet gan pieteikumu skaitu. Piemēram, viens klients var noformēt divus dokumentus vienlaikus, un tas tiks skaitīts kā pieteikums.

Valkas nodaļā 2021. gadā pieņemti gandrīz 8000 personu apliecinošu dokumentu pieteikumi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.