Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pagājušajā gadā Latvijā reģistrēts lielākais mirušo skaits pēdējo 20 gadu laikā

Foto: pixabay.com

2021. gadā reģistrēti 34 142 mirušie, kas ir lielākais reģistrētais mirušo skaits pēdējo 20 gadu laikā, un divas reizes pārsniedz dzimušo skaitu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laikā no 2005. gada līdz 2019. gadam mirušo skaitam bija tendence samazināties, un 2020. gadā, kad sākās COVID-19 pandēmija, mirušo skaits pieauga tikai nedaudz – salīdzinot ar 2019. gadu tas palielinājās par 4 % (1 135 mirušie vairāk nekā gadu iepriekš). Tomēr 2021. gadā situācija mainījās, un mirušo skaits bija lielākais pēdējo 20 gadu laikā – salīdzinot ar 2020. gadu tas pieauga par 18 % jeb 5 288 mirušajiem. Vislielākais mirušo skaita pieaugums bija 2021. gada nogalē – oktobrī un novembrī, kad mirušo skaits bija par 24 % lielāks nekā vidēji 2021. gada mēnešos.

Pērn viens no zemākajiem dzimstības rādītājiem 100 gadu laikā

Turpinoties dzimušo skaita kritumam, pērn dzimstība bija viena no zemākajām pēdējo 100 gadu laikā (17 115 jaundzimušie). Samazinoties iedzīvotāju skaitam reproduktīvajā vecumā, kopš 2016. gada dzimstība samazinās. Līdzīga tendence turpinājās arī divus pandēmijas gadus – provizoriski 2021. gadā piedzima par 2,5 % jeb 437 bērniem mazāk nekā iepriekšējā gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākā dzimušo un mirušo skaita starpība 20 gadu laikā

Dabiskais pieaugums Latvijā ir negatīvs. 2021. gadā mirušo skaits divas reizes jeb par 17 027 cilvēkiem pārsniedza dzimušo skaitu. Tā ir lielākā dzimušo un mirušo skaita starpība pēdējo 20 gadu laikā.  

2022. gada 1. janvārī provizoriskais iedzīvotāju skaits bija 1 miljons 873  tūkstoši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2021. gadā par 5 % pieaudzis laulību skaits

2021. gadā tika reģistrētas 11 231 laulības, kas ir par 5 % (529 laulībām) vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad sākās pandēmijas ierobežojumi. Pēdējos sešos gados pirms pandēmijas (2014.–2019. gadā) noslēgto laulību skaits gadā pārsniedza 12 tūkstošus, savukārt pandēmijas ietekmē, kad tika noteikti pulcēšanās ierobežojumi, noslēgto laulību skaits samazinājās par 16,8 % – no 12 861 laulībām 2019. gadā līdz 10 702 laulībām 2020. gadā.

Iedzīvotāju skaits un iedzīvotāju dabiskās kustības galvenie rādītāji

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mirušo skaits pēc dzimuma un pa vecuma grupām reģionos

Dzimušo un mirušo skaitu pa mēnešiem iespējams skatīt interaktīvajā grafikā OSP.

CSP veikto provizorisko datu apstrādes metodoloģija pieejam oficiālās statistikas portāla aprakstošo metadatu sadaļā Iedzīvotāju dzimstība un mirstība

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārkārtas situācijas sociālekonomiskie rādītāji pieejami oficiālās statistikas portālā Sociālekonomiskie rādītāji Covid-19 ietekmē

Metodoloģiskie skaidrojumi

Mirušie – provizoriskais mirušo skaits attiecīgajā mēnesī. Apkopojot gada statistiku, dati tiek precizēti, mirušo skaitā iekļaujot attiecīgajā mēnesī mirušās personas, kas reģistrētas kā mirušas pēc valstī noteiktā reģistrācijas laika (6 darbadienas), kā arī personas, kas ir bijušas iepriekšējā gada Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji, bet mirušas, īslaicīgi uzturoties ārzemēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzīvi dzimušie – provizoriskais dzīvi dzimušo skaits attiecīgajā mēnesī. Apkopojot gada statistiku, dati tiek precizēti, dzimušo skaitā iekļaujot attiecīgajā mēnesī dzimušos bērnus, kas reģistrēti pēc valstī noteiktā jaundzimušā reģistrācijas laika (viens mēnesis pēc dzimšanas), un bērnus, kuri dzimuši ārpus Latvijas tām mātēm, kuras attiecīgajā gadā bijušas Latvijas pastāvīgās iedzīvotājas. Savukārt izslēdz no kopskaita bērnus, kuru vecāki nav Latvijas valsts piederīgie un nevienam no vecākiem kā pastāvīgā dzīvesvieta nav norādīta Latvija.

Informāciju sagatavoja: Centrālās statistikas pārvaldes komunikācijas daļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.