Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Onkoloģiskie pacienti var saņemt psihosociālo rehabilitāciju

Biedrība “Dzīvības koks” izsludina pieteikšanos 2023.gada psihosociālās rehabilitācijas programmās onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Šogad paredzētas 20 programmas. Visas programmas pieejamas biedrības mājas lapā www.dzivibaskoks.lv, kā arī pieteikšanās programmām notiek elektroniski, biedrības mājas lapā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas ir psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskiem pacientiem un viņu tuviniekiem?

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība psihosociālās rehabilitācijas programmas sāka īstenot 2009.gadā, tad tās notika par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem. Kopš 2018.gada tā ir valsts atbalstīta programmu, kuru uz Labklājības ministrijas deleģējuma līguma pamata ievieš biedrība „Dzīvības koks”.

Pati programma ir 6 dienu programma, kurā dalībnieki piedalās grupu terapijā, mākslas terapijā, kā arī notiek fizioterapija, fiziskās aktivitātes, lekcijas par dzīvi pēc slimības, par uzturu un citiem jautājumiem, kas svarīgi cilvēkiem, kuri saskārušies ar diagnozi ļaundabīgais audzējs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā uzsver psihosociālās rehabilitācijas programmas vadītājs, biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, tad programmā cilvēks atgūst ticību tam, ka dzīve turpinās, kā arī iegūst iespēju saprast un atrast sev svarīgo veidu, kā dzīvot labi, kvalitatīvi, baudīt dzīvi un pārstāt „skatīties pār plecu”, baidoties, ka slimība var atgriezties.

Psihosociālās rehabilitācijas programmā ar to dalībniekiem kopā strādā (ar uzsvaru- kopā) speciālisti, kuri zina, kā atbalstīt cilvēku pēc onkoloģiskas slimības: psihologi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, uztura speciālisti, farmaceiti un onkoloģijas speciālisti (ārsti, onkoloģijas māsa). Ļoti svarīgi, ka programmas laikā ikviens var saņemt individuālās konsultācijas par tikai sev interesējošiem jautājumiem, sajūtām.

Tāpat neatsverama ir programmas dalībnieku savstarpējā komunikācija, informācijas apmaiņa. Vislabāk viens otru saprot un var atbalstīt (arī pēc programmas) cilvēki ar līdzīgu pieredzi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Psihosociālās rehabilitācijas programmu koordinatore un fizisko aktivitāšu trenere Ināra Pomere uzsver, ka kopumā programmas ir cilvēkiem, kuriem vēzis jau ir ne tik sena pagātne, un ir palikuši neatbildēti jautājumi, kas ik dienas liek dzīvot trauksmē un bailēs par rītdienu, vai arī prāts un emocijas ir iestrēguši pagātnes traumatiskos notikumos.

Psihosociālās rehabilitācijas programmā kopā ar pacientu var piedalīties arī tuvinieks

Jāuzsver, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.780. visas programmas pacientiem ir paredzētas kopā ar tuvinieku. Tuvinieks  parasti ir pirmais, kuram būtu jābūt stabilitātes un drošības garantam, ka viss ir pārdzīvojams, ka vēzis ir ārstējams, ka nedrīkst nolaist rokas. Ir labi, ja tuvinieks tāpat kā pacients iegūst zināšanas no ārsta onkologa, kurš psihosociālās rehabilitācijas programmās nolasa lekciju un atbild uz tiem jautājumiem, kuriem dažkārt nepietiek laika, vai uztraukumā aizmirstas pajautāt ārstējošajam ārstam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas var pieteikties programmās:

Ikviens, kas saskāries ar diagnozi “vēzis” un vēlas labāk saprast, kā ar notikušo sadzīvot, var pieteikties  psihosociālās rehabilitācijas programmā.
Lai pieteiktos:

1. Nepieciešama invaliditātes apliecība vai ārsta rekomendācija – nosūtījums;
2. Jāsagatavojas uz 6 dienām atstāt ierasto dzīves ritmu un doties uz programmu, kura notiek ārpus Rīgas (dzīvošana, ēdināšana u.c. tiek nodrošināts);
3. Jāizpēta programmas un jāaizpilda pieteikuma anketa par datumiem, kuri Jums ir visizdevīgākie.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Programmas un pieteikšanās šeit.

Informāciju sagatavoja: Gunita Berķe, “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.