Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Notiks labdarības koncerts “Brīvi (no)dzīvot” nedziedināmi slimu cilvēku aprūpei

Publicitātes foto

Piektdien, 2. februārī, TV3 tiešraidē pulksten 21.00 norisināsies labdarības koncerts “Brīvi (no)dzīvot” ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO), Latvijas Radio bigbenda, Kristīnes Balanas, Lindas Leen, Daumanta Kalniņa, ansambļa “Xylem Trio” un LNSO diriģenta Jāņa Stafecka piedalīšanos, aicinot skatītājus ziedot nedziedināmi slimu cilvēku dzīves nogalei – gan cieņpilnas aprūpes nodrošināšanai, gan citiem “Hospiss LV” labdarības projektiem, kas vērsti uz mirstošu pacientu vajadzībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī no šī gada 1. janvāra Latvijā pieejams jauns valsts apmaksāts pakalpojums “Paliatīvās aprūpes mobilo komandu pakalpojumi pacienta dzīvesvietā”, profesionāla atbalsta saņemšana strikto noteikumu un informācijas trūkuma dēļ mirstošam cilvēkam joprojām ir apgrūtināta.Lai varētu pretendēt uz valsts apmaksāto paliatīvo aprūpi dzīvesvietā, pacientam nepieciešams tā dēvēto “lielo” – IV un V līmeņa – slimnīcu ārstu konsīlija lēmums par šī pakalpojuma nepieciešamību, turklāt tajā obligāti jābūt ierakstītam teikumam, ka dzīvildze prognozējama līdz sešiem mēnešiem, kas Latvijā ir neierasta prasība.

“Mirstošajam palīdzību vajag uzreiz, tāpēc tiem, kam birokrātijas vai sarežģītu dzīves apstākļu dēļ neizdodas sagādāt visus nepieciešamos dokumentus, bet redzam, ka aprūpe ir akūti vajadzīga, turpinām palīdzēt no saziedotajiem līdzekļiem. Mūzika dziedē. Tā dziedē dvēseli, raisa atmiņas un asaras pacientu acīs. Dod pārliecību, ka cilvēka dzīvei ir vērtība līdz pēdējam elpas vilcienam. Tāpēc vēlamies pateikties Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra fondam, visiem māksliniekiem un “Moller Auto” par šī koncerta organizēšanu un finansiālo atbalstu. Ļoti ceru, ka šo iniciatīvu pārņems arī citi uzņēmumi,” stāsta labdarības organizācijas “Hospiss LV” līdzdibinātāja Ilze Zosule.

Pērn 51 cilvēka hospisa aprūpei no ziedojumiem tika izmantoti 84 709 eiro. Jaunākajam pacientam bija tikai 19 gadi. Ziedojumi nepieciešami arī citiem “Hospiss LV” labdarības projektiem – iknedēļas akcijai “Svētku galds”, kad brīvprātīgie ar gardumiem dodas iepriecināt pacientus slimnīcu Paliatīvajās un Onkoloģijas nodaļās, “Piepildīta vēlēšanās” – palīdzot piepildīt pacientu dzīves laikā neīstenotos sapņus vai vēlreiz izdzīvot skaistākos brīžus u.tml.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jau līdz šim LNSO mūziķi ar priekšnesumiem priecējuši pacientus slimnīcu Paliatīvās aprūpes nodaļās, lai dziedinošo mūziku dzird arī tie, kas paši koncertus apmeklēt vairs nevar. Šoreiz ar mūzikas palīdzību gan pievērsīsim uzmanību paliatīvās aprūpes problemātikai Latvijā, gan aicināsim palīdzēt nedziedināmi slimu cilvēku aprūpes nodrošināšanai,” stāsta Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra fonda valdes priekšsēdētājs Jānis Jenzis.

Izīda Gerkena, “Moller Auto” uzņēmumu grupas izpilddirektore Baltijā, par atbalstu “Hospiss LV” atzīst: “Valsts, kas ciena savus pilsoņus, spēj parūpēties par tiem līdz pēdējai dienai.Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma vēl tikai attīstās, līdz ar to daudziem Latvijas pilsoņiem nav iespēju cieņpilni pavadīt savas pēdējās mūža dienas. Iemesli ir dažādi, bet visbiežāk mirstošam cilvēkam saņemt profesionālu palīdzību liedz viņa vai viņa tuvinieku finansiālā situācija. Tāpēc uzskatu, ka mums, uzņēmējiem un cilvēkiem, kuru rocība to ļauj, ir jāiesaistās.”

“Moller Auto” mērķis, dāvinot šo labdarības koncertu, ir pievērst uzmanību konkrētai problēmai. Starp visām Eiropas valstīm līdz pat pērnajam gadam Latvija bija vienīgā valsts, kurā netika nodrošināta paliatīvās aprūpes beigu posma – hospisa – aprūpe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Jāatzīst, ka arī šobrīd birokrātisku šķēršļu un neloģisku normatīvo aktu dēļ, neskatoties uz pērn pieņemtām izmaiņām likumdošanā, šī pakalpojuma sniegšana kavējas, bet cilvēki mirst un viņiem palīdzība ir vajadzīga jau šodien. Tāpēc mēs aicinām ziedot tiem, kuru dzīves ceļš tuvojas izskaņai un kuriem visvairāk šobrīd ir nepieciešams profesionāls atbalsts un palīdzība,” tā Izīda Gerkena.

Labdarības koncerta “Brīvi (no)dzīvot” programmas koncepcijas veidotāji ir LNSO un diriģents Jānis Stafeckis, aicinot tajā piedalīties ilggadējiem LNSO skatuves radošajiem partneriem un draugiem – Latvijas Radio bigbendam (mākslinieciskais vadītājs Kārlis Vanags), dziedātājiem Lindai Leen un Daumantam Kalniņam, vijolniecei Kristīnei Balanas un ansamblim “Xylem Trio”, kura sastāvā muzicē Oskars un Raimonds Petrauski, kā arī Rihards Zaļupe. Koncertā skanēs gan Raimonda Paula dziesmas, gan Lindas Leen un Kārļa Vanaga oriģinālmūzika, gan Kamila Sensānsa, Gijas Kančeli un citu autoru mūzika.

Ziedot varēs, koncerta laikā zvanot pa tālruni 9000 6868 (viens zvans 4,27euro ) vai labdarības organizācijas “Hospiss LV” mājas lapā hospiss.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.