Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Noslēdzies Valkas – Valgas pilotprojekts par kopīgu depozīta iepakojuma sistēmu

Programmas INTERREG Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības projekta ietvaros 2023. gada janvārī veikalā “SuperAlko” Valkā un veikalā “Selver” Valgā tika īstenots depozīta iepakojuma pilotprojekts. Veikalu taromātos iedzīvotāji varēja nodot dzērienu depozīta iepakojumu gan ar  Latvijas, gan ar  Igaunijas depozīta zīmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā pat laikā tika veikta iedzīvotāju aptauja, lai novērtētu sabiedrības gatavību iesaistīties vienotā depozīta sistēmā. Projektu ieviesa Igaunijas Vides ministrija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM).

Projekta “Informētības paaugstināšana par iepakojuma depozītu un stratēģiskā pieeja iepakojuma depozīta sistēmas saskaņošanai Igaunijā un Latvijā (PACKGDEPO)” mērķis bija  izvērtēt iespējas abu valstu vienotas iepakojuma depozīta sistēmas izveidošanā. Pilotprojektā gūtie rezultāti deva atbildes uz vairākiem būtiskiem jautājumiem: kā šādu kopīgu iepakojuma depozīta sistēmas punktu izveidot, kādi ir administratīvie šķēršļi, kādas ir izmaksas, kā arī kāda ir  iedzīvotāju ieinteresētība izmantot vienotu depozīta sistēmu. Lai pilotprojekts tehniski izdotos, tajā iesaistījās abu valstu depozīta iepakojuma operatori – SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” no Latvijas un Igaunijas depozīta operators “Eesti Pandipakend”. Depozīta iepakojumu pieņemšanas iekārtu uzstādīšanu un uzturēšanu veica uzņēmums “Tomra”. Pēc vietējo iedzīvotāju domām, kopīgs taromāta punkts atvieglotu ikdienu, un atzinīgi novērtētu šādu iespēju izmantot arī turpmāk. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš atzina: “Lai turpmāk veidotu kopīgu depozīta sistēmu Valkā un Valgā, būtu jāatrisina jautājums par pakalpojuma maksu. Jāņem vērā, ka automāta uzstādīšana un uzturēšana ir izdevumi tirgotāja pusē. Tāpat risināms būtu jautājums par uzskaites sistēmu.”

Vienlaikus Valkā un Valgā tika veikta iedzīvotāju aptauja, lai novērtētu sabiedrības gatavību iesaistīties vienotā dzēriena depozīta iepakojuma sistēmā. Pēc “Norstat” kompānijas veiktās aptaujas datiem, 97% Valkas iedzīvotāju saredz priekšrocības šādai kopīgai depozīta sistēmai starp Latviju un Igauniju. 76% Valkas iedzīvotāju iepērkas gan Latvijā, gan Igaunijā un vismaz reizi mēnesī nopērk dzērienus ar depozītu zīmi arī kaimiņvalstī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projektā turpinās arī citu aktivitāšu īstenošana un pilotprojektā gūtie rezultāti tiks analizēti kopā ar citiem projekta rezultātiem,  sadarbojoties ar iesaistītajām pusēm.

VARAM izsaka pateicību visām iesaistītajām pusēm, Valkas novada pašvaldībai par atsaucību un sadarbību pilotprojekta īstenošanā.

Informāciju sagatavoja: Santa Kristiāna Šteinblūma, Vides aizsardzības departamenta
Interreg projekta “PACKGDEPO” projekta koordinatore, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.