Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Nosauc Latvijā labākos amatierteātru iestudējumus

Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2021” finālā zvaigžņu stundu piedzīvojis Valmieras novada Kauguru amatierteātris “Vīzija”. Tā režisoru Oskaru Hofmani (1. rindā 2. no kreisās – blakus žūrijas pārstāvei režisorei Mārai Ķimelei) Smiltenes un Valkas novados vairāk zina kā mūsu portāla www.ziemellatvija.lv redaktoru. Foto: No personīgā arhīva

Ar finālu Rīgā,  uz “Dirty deal teatro” un Eduarda Smiļģa Teātra muzeja skatuvēm, ir noslēgusies Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2021”, un žūrija nosaukusi  Latvijas amatierteātros 2021. gadā tapušās labākās izrādes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešo vietu ieguvis Valmieras novada Kauguru amatierteātra “Vīzija” iestudējums – Alehandro Kasonas luga “Trešais vārds”.  “Vīzija” ir  netieši saistīta arī ar Smiltenes un Valkas novadiem, jo šī teātra režisors Oskars Hofmanis ir mūsu portāla www.ziemellatvija redaktors un ik dienu  “caur viņa rokām” iziet ziņas un cita informācija par notikumiem Smiltenes un Valkas pusē.

Finālā saņem visvairāk balvu

Latvijas amatierteātru iestudējumu skatei “Gada izrāde” tika pieteiktas pavisam 39 izrādes, piecas videoizrādes un viens radioiestudējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No tām reģionu skatēs uz finālu tika izvirzīti 12 labākie iestudējumi žūrijas vērtējumā, tai skaitā viena videoizrāde un viens audioiestudējums, kuru formāts tika pieļauts atbilstoši tam, ka iestudējumi tapa “Covid-19” ierobežojumu jeb pandēmijas laikā, informē Dace Vilne, Latvijas Nacionālā kultūras centra amatierteātru eksperte.

“Gada izrādes 2021” fināla izrādes 10. un 11. septembrī vērtēja režisori Māra Ķimele, Juris Rijnieks, Intars Rešetins un Reinis Boters un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš.

Kopumā visvairāk balvu saņēma Valmieras novada Kauguru amatierteātris “Vīzija”: 3. vieta iestudējumam  “Trešais vārds”, tituls “Gada aktrise” Jolantai Pinkulei par Margo lomu, tituls “Gada aktieris” Dainim Trēziņam par Pablo lomu un diploms režisoram Oskaram Hofmanim par labāko režisora darbu ar aktieriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Visi kolektīvā esam pārlaimīgi un saviļņoti, jo neko tādu negaidījām. Lielākais – atzinību, jo jau tas vien, ka  tikām finālā, mums bija sasniegums,” atzīst režisors Oskars Hofmanis.

“Trešais vārds” amatierteātra “Vīzija” interpretējumā ir smalks un juteklisks stāsts par īstām, cilvēciskām jūtām – skumjām, alkām, sāpēm, viltu, dusmām, prieku, vilšanos un pašu galveno – to, kas sirdīm liek pukstēt straujāk, kas maina cilvēkus un pasauli. Izrādes darbība notiek Spānijas ziemeļos, Pireneju kalnu pakājē divdesmitā gadsimta sākumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pēdējo divu gadu notikumi pasaulē un Latvijā ļāva mums šo izrādi izstrādāt vissmalkākajās niansēs. Sākām to iestudēt 2019. gada rudenī, tomēr divas reizes bijām spiesti mēģinājumu procesu klātienē pārtraukt, kas patiesībā izrādei nāca par labu. Sākotnēji izrādi bija paredzēts iestudēt pusgada laikā kā jestru tautas gabalu skatītāja izklaidēšanai, bet pandēmijas pauzes palīdzēja uz materiālu paskatīties no cita skatpunkta. Sēžot mājās, visu pārdomāju, pārveidoju  traktējumu un uztaisīju izrādi pavisam citādāk, ejot dziļumā. Aktieri manai idejai noticēja un strādāja mēģinājumos ar lielu pašatdevi,” atceras Oskars Hofmanis un sava kolektīva niansēto, meistarīgo aktierspēli nosauc kā iestudējuma spēcīgāko aspektu.

“Vīzija” pēc finālskates Rīgā. Foto: No personīgā arhīva

Amatierteātris “Vīzija” iestudējumu “Trešais vārds” rādījis daudzviet Vidzemē, līdz skatei nospēlējis to vairāk nekā 20 reizes, kas arī palīdzējis izrādi pieslīpēt. Režisoram Oskaram Hofmanim arī izdevās atrast īstos vārdus un motivēt aktierus skates fināla izrādei, kas režisora vērtējumā bija viena no labākajām, līdz šim nospēlētājām.

Žūrijas pārstāvis, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Jānis Siliņš “Ziemeļlatvijai” atzīst, ka augsto novērtējumu “Vīzijas” iestudējums “Trešais vārds” ieguvis pelnīti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Iestudējumā ir precīzi atklāts gan temats, gan ideja. Režisors ārkārtīgi labi mācējis strādāt ar aktieriem. Visi ļoti konkrēti un ļoti precīzi izpildīja savus dotos uzdevumus un mērķus. Līdz ar to tas, kas šajā romantiskajā drāmā ir jāatklāj, tas arī caur aktierspēli, visu uzvedumu un kopēju darbu ļoti labi atklājās, un tas ir būtiski. Jo kas tad ir svarīgāk, ja ne cilvēku savstarpējās attiecības? Arī izrādes skatuviskais ietērps Rīgā kop­iespaidā bija  ļoti precīzs,” uzsver Jānis Siliņš.

Viņš arī piebilst, ka ļoti labi skates finālā sevi parādījis viss aktieru ansamblis un reģiona skatē godinātas arī abu māsu lomu attēlotājas (Matilda – Aina Saleniece, Anhelina – Odeta Ore).

Gada aktrise – arī no Grundzāles pagasta

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2021” finālā laurus plūca arī aktrise Dzintra Medne no Grundzāles pagasta, kuru Smiltenes novadā vairāk zina kā  Grundzāles kultūras nama amatierteātra “Cik jaudas!”  režisori, taču šis ir jau piektais gads, kopš viņa ir Cēsu Tautas teātra aktrise.

“Gada izrādes 2021” finālam tika izvirzīts Cēsu Tautas teātra (režisore Edīte Siļķēna) iestudējums “Kompanjoni”, kas ieguva titulu “Labākā komēdija”, bet Dzintra Medne par Betijas Hilsas lomu saņēma titulu “Gada aktrise”. “Man patīk, ka režisore  mani dresē  un saka, kā jādara vai kā ir labāk. Ļoti viņu uzklausu  un cenšos  izdarīt to, ko režisors grib no manis. Kā aktrise izjūtu spēles prieku, un tas man dod enerģiju,” teic Dzintra Medne.

Cēsu Tautas teātris izrādi “Kompanjoni” 2. oktobrī  spēlēs Grund­zāles kultūras namā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2021” fināla  rezultāti:

Gada izrāde 2021

Semjuels Bekets „Beigu spēle“
Liepājas Neatkarīgais teātris, režisors Mārtiņš Kalita

II vieta

Jurga Vile  “Sibīrijas haiku”
Rēzeknes Tautas teātris, režisore Māra Zaļaiskalns

III vieta

Alehandro Kasona “Trešais vārds”
Valmieras novada Kauguru amatierteātris “Vīzija”, režisors
Oskars Hofmanis

Diploms Valmieras novada Kauguru amatierteātra “Vīzija” režisoram Oskaram Hofmanim par labāko režisora darbu ar aktieriem.

Gada aktrises

Jolanta Pinkule – Marga (“Trešais vārds”, Kauguru amatierteātris “Vīzija”)
Dzintra Medne – Betija Hilsa (“Kompanjoni”, Cēsu teātris)
Aina Bērziņa – Māte (“Trīnes grēki”, Druvas amatierteātris)
Sandra Vanaga – Trīne (“Trīnes grēki”, Druvas amatierteātris)

Gada aktieri

Ainars Krūms – Hamms (“Beigu spēle”, Liepājas Neatkarīgais teātris)
Aigars Ambrēns – Klovs (“Beigu spēle”, Liepājas Neatkarīgais teātris)
Dainis Trēziņš – Pablo (“Trešais vārds”, Kauguru amatierteātris

“Vīzija”)
Ģirts Alsters – Kipss (“Sieviete melnā”, Jūrmalas teātris)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.