Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Nomaini paroli

Parole ir “atslēga” uz e-pastu, internetbanku, sociālo tīklu un citiem tiešsaistes kontiem, kā arī privātajām ierīcēm – datoriem, viedtālruņiem, planšetdatoriem. Paroles pasargā mūsu kontus, lietojot sociālos tīklus, aplikācijas, iepērkoties un izmantojot dažādus pakalpojumus internetā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Man nekad nav telefonam vai datoram bijusi parole, tāpēc vienmēr nobrīnos, kad paziņu lokā izskan diskusijas – es jau netieku klāt pie viņa (domāts dzīvesbiedrs vai kāds cits tuvs ģimenes loceklis) telefona vai datora, jo tam ir uzlikta parole. Manā skatījumā, ja tiek lietota parole, tad ir arī kaut kas slēpjams. Vienīgais izņēmums, kad telefona parole attaisno savu esamību, varētu būt, lai bērni netiek klāt.

Paroļu būšana aizņem laiku un nereti pārbauda pacietību, jo īpaši, lietojot interneta vietnes. Kad kārtējo reizi mēģināju “ielogoties” kādā elektronisko pakalpojumu vietnē, iznira logs – “jūsu parole nav mainīta 90 dienas, lūdzu nomainiet to”. Un tas nekas, ka blociņā jau pierakstīti deviņi dažādi paroļu varianti, atsevišķās vietnēs to pieprasa veikt pēc noteikta laika. Turklāt ne vienmēr šis pierakstīto paroļu blociņš ir pa rokai, tāpēc, ja tāda iespēja ļauj, tad man ērtāk pievienoties, izmantojot internetbankas datus (kas, pieļauju, lielākajam vairākumam noteikti tiek turēti galvā). Jā, visdrošāk paroles glabāt savā atmiņā. Tomēr mūsdienās, kad cilvēkam ir jāatceras tik daudz paroļu, katram individuāli ir izveidojušies savi paroļu veidošanas un glabāšanas paradumi.

Draugu lokā ir daudzi, kuri stāstījuši, ka visās lietotnēs, kur jāievada parole, lieto vienu un to pašu burtu vai ciparu kombināciju. Es arī tā darīju, līdz brīdim, kamēr katrai jaunai parolei nācās pievienot prasīto, lai tā satur vēl virkni citu simbolu, lielos un mazos burtus un ciparus. Tad gan vairs to visu paturēt prātā ir praktiski neiespējami.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

To, ka parolē jāietver vismaz astoņas rakstzīmes (lielie burti, mazie burti, cipari un simboli), atgādina arī droša interneta rokasgrāmatās. Kā vēl viens būtisks ieteikums tiek minēts neveidot paroles pēc zināmiem datiem (vārda, uzvārda, dzimšanas datumiem), bet par paroles pamatu izvēlēties tādu personisko informāciju, kuru ir viegli atcerēties, bet kuru daudzi citi nezina, piemēram, mīļākās dziesmas, filmas vai grāmatas nosaukumu.

Protams, tas viss ar mērķi, lai parole būtu drošībā un neradītu apdraudējuma risku, jo kāds to var izmantot citiem mērķiem. Cik nav dzirdēti gadījumi, ka tiek izvilinātas paroles, lai piekļūtu citas personas bankas kontam un nozagtu naudu, lai piekļūtu bildēm un citai svarīgai informācijai, lai kaitētu personīgi vai atriebjoties un tamlīdzīgi.

Arī es esmu pāris reizes, tiesa, kādu laiku atpakaļ, saņēmusi ziņojumu e-pastā ar brīdinājumu steidzami nomainīt e-pasta paroli, jo manu e-pastu paralēli lietojot kāds cits. Nedomājot par izskaidrojumu, kā, kādā veidā tas ir bijis iespējams, steigšus nomainīju esošo vieglo paroli uz daudz sarežģītākām klaviatūras kombinācijām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.