Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

No maza sīpoliņa līdz krāšņiem ziediem – hiacintes izlolo mājas apstākļos

Anda Sutugova audzē plašu ziedu sortimentu – sākot no dažādām pavasara puķēm līdz krāšņiem istabas augiem. Foto: No personīgā arhīva

Jau kādu laiku lielveikalos nopērkamas ievestās pavasara puķes podiņos, arī smaržīgās un krāšņās hiacintes. Taču drosmīgākie puķkopji tās nebaidās audzēt arī savās mājās. Tā eksperimentējot un krājot zināšanas, Anda Sutugova no Apes pagasta “Valdiņiem” jau no janvāra pirmajām dienām priecājas par pašas izlolotām hiacintēm podiņos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Puķu audzēšana ir Andas sirdslieta. Viņa stādījusi galvenokārt šķirnes, kas ziedēs ar košām, krāsainām ziedu vārpām. Jau izziedējušas hiacintes rozīgiem, sarkanīgiem ziediem, būšot arī zilas, krēmkrāsas un dzeltenas. Ieraugot bildes sociālajā tīklā “Facebook”, radās iespaids, ka hiacintes uzplaukušas apkurinātā siltumnīcā, taču tā nav. “Šobrīd hiacintes audzēju uz palodzēm, cik nu tās rūmes ir lauku mājā. Pirms diviem mēnešiem no siltumnīcas ienesu podiņus istabā, lai atdzīvojas, jo zeme tajos bija sasalusi. Sīpolus podiņos stādīju rudenī, no katras krāsas pa kādiem 30 sīpoliņiem. Pāris mēnešus uzglabāju siltumnīcā. Ienesu istabā, tad ik pa laikam sāku laistīt, stādiņi pieņēmās spēkā,” paskaidro Anda, kura puķu sīpoliņus iegādājusies pērn no Polijas audzētājiem un šādam eksperimentam ļāvusies pirmo gadu, tāpēc ir patiess prieks, ka viss izdevies. “Līdzīgi darīšu ar tulpēm. Rudenī sastādīju tādu šķirņu tulpes, kas piemērotas audzēšanai podos. Decembrī tās ienesu istabā. Februārī tām vajadzētu uzplaukt. Gribētos, lai tas notiek uz 14. februāra svētkiem, taču, vai izdosies, vēl nevar zināt. Arī es vēl mācos, lasu literatūru un interesējos, kā audzēt puķes podiņos, lai rezultāts nebūtu sliktāks kā profesionālu audzētāju dārzniecībās,” pasmaida Anda un dara zināmu, ka līdz ar šo darba sezona viņas saimniecībā jau ir sākusies. Trauciņos jau sasētas atraitnītes un citas puķes, kurām ilgāks veģetācijas periods. Februāra izskaņā sāks kurināt siltumnīcu un tad jau piedāvājumā noteikti parādīsies arī plašāks stādu sortiments. “Saka, ka šogad ziema būs gara, būs cītīgi jākurina. Lai stādu sezonā ir daudzveidīgs piedāvājums,” teic Anda.

Viņa stāsta, ka lielveikalos hiacintēm visbiežāk netiek nodrošināti tie pienācīgākie apstākļi, jo tām patīk gan mitrums, gan gaisma, un tā kā ar dabīgo apgaismojumu tur sīpolpuķes nodrošināt grūti, par to svarīgi atcerēties, kad augs jau nonācis mājās. “Vislabāk plaukstošos stādus likt vietā, kur tos apspīd dienas gaisma. Vēl labāk, ja šī vieta ir vēsa, tad hiacintes izziedēs lēnāk, toties atrādīs daili ilgāk. Ziemā istabā gaisa temperatūra turas līdz +20 grādiem. Tā ir optimālā temperatūra un hiacintēm patīk,” novērojusi puķkope.

Turklāt apūdeņošanai vajadzētu būt mērenai, taču nevajadzētu pieļaut pilnīgu žāvēšanu. Ir svarīgi, lai ūdens nenonāktu uz sīpola pleciem, lapu assilēs un pumpurā, tāpēc hiacintes tiek laistītas no mazas dzirdināšanas kannas ar šauru caurumu tā, lai ūdens padeves spēks būtu minimāls.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Anda stāsta, ka cilvēku interese ir liela, tiklīdz ziedi ir izspraukušies laukā, tā visi podiņi tiek notirgoti. “Hiacintes podiņos piesaka vietējie. Ir, kas paši pie manis atrod ceļu, ir, kam pievedu klāt Apes robežās. Interesējas arī cilvēki no Rīgas. Cik ir, tik iztirgoju. Tās ir pirmās puķes, kas ienes mājās pavasarīgas ieskaņas, un smarža ir neaprakstāma. Mēs taču visi zinām, kā smaržo istaba, kurā ienests podiņš ar hiacintēm,” viņa papildina.

Hiacinšu uzziedināšanai būs piemēroti vismaz 4,5–5 centimetru diametra (16–17 cm apkārtmēra) sīpoli – jo tie lielāki, jo skaistākas, kuplākas ziedkopas. Hiacintes parasti uzziedina 10–11 centimetru diametra podos, smiltī, grantī vai bagātinātā kūdrā. Stāda tik dziļi, lai 2/3 sīpola atrastos augsnē un 1/3 virspusē. Pēc tam substrātu kārtīgi samitrina. Podus novieto vēsā pagrabā, garāžā vai pierok lecektīs. Sīpoli apsakņojas +7…+9 grādu temperatūrā (vēsumā tiem jāatrodas 12–14 nedēļas). Augstākā vai zemākā temperatūrā augi attīstās lēnāk. Augsni samitrina aptuveni reizi nedēļā. Uz pumpura ūdeni nedrīkst liet, jo tas var izraisīt pūšanu. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.