Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Natālija Dauberga. Kas ir psihologs, kāpēc tāds ir nepieciešams

Psiholoģija ir zinātne, kas pēta cilvēku, dzīvnieku, indivīdu un grupu uzvedību, emocijas un psihiskos procesus. Psihologi ir speciālisti, kas ieguvuši pilnu augstāko izglītību un tiek sertificēti, lai veiktu savu praktisko darbību šajā jomā.

Šajā rakstā aplūkosim, ko dara psihologi un kas padara viņu darbu tik svarīgu.

Kas ir psihologs?

Psihologs ir garīgās veselības speciālists, kas pēta cilvēka uzvedību, prāta procesus un mijiedarbību starp indivīdiem un grupām. Psihologi izmanto zinātniskās izpētes metodes, lai saprastu, kā cilvēki domā, jūtas un uzvedas.

Ir dažādas psihologu specializācijas – klīniskā, organizāciju, izglītības, juridiskā, sporta u.c. Katra nodarbojas ar procesu izpēti attiecīgajā laukā. Klīniskā psiholoģija specializējas psihiskajos traucējumos, diagnostikā un atbalsta sniegšanā. Izglītības psiholoģija pēta uzvedību un procesus, kas saistīti ar mācīšanos un izglītības iestādēm. Organizāciju psiholoģija nodarbojas ar uzņēmumu un organizāciju efektīvas darbības un produktivitātes veicināšanu un citiem tajos notikošajiem procesiem utt.

Ko dara psihologs?

Psihologs veic dažādus uzdevumus atkarībā no specializācijas jomas. Tomēr daži no visbiežāk sastopamajiem psihologu uzdevumiem ir šādi:

Pētījumu veikšana.

Viens no primārajiem psihologu uzdevumiem ir pētniecība, lai labāk izprastu cilvēka uzvedību un garīgos procesus. Izmantojot zinātniskas metodes, tiek apkopoti un analizēti dati, un izdarīti secinājumi par to, kā cilvēki domā, jūtas un uzvedas.

Psihologi var veikt pētījumus laboratorijas apstākļos vai reālajā pasaulē.

Garīgās veselības stāvokļu diagnostika.

Vēl viens svarīgs uzdevums, ko veic psihologi, ir garīgās veselības stāvokļu diagnostika. Klīniskie psihologi ir apmācīti identificēt un diagnosticēt garīgās veselības traucējumus, piemēram, depresiju, trauksmi un šizofrēniju.

Konsultāciju nodrošināšana.

Psihologi sniedz arī konsultācijas, lai palīdzētu cilvēkiem uzlabot viņu garīgo veselību un labklājību.

Konsultāciju laikā psihologi strādā ar saviem klientiem, lai identificētu viņu garīgās veselības problēmu pamatcēloņus un izstrādātu stratēģijas to pārvarēšanai. Psihologi sniedz atbalstu un norādījumus, lai palīdzētu saviem klientiem tikt galā ar dzīves izaicinājumiem un veidotu noturību.

Konsultācijas ar citiem speciālistiem.

Psihologi var strādāt arī kā konsultanti, sniedzot savas zināšanas citiem speciālistiem. Piemēram, viņi strādā ar pedagogiem, lai izstrādātu stratēģijas, kā palīdzēt skolēniem ar mācīšanās traucējumiem vai strādā ar uzņēmumiem, lai uzlabotu darbinieku morāli un produktivitāti.

Novērtējumu veikšana.

Psihologi var veikt personas kognitīvo spēju, personības un garīgās veselības novērtējumu. Šos novērtējumus var izmantot, lai diagnosticētu garīgās veselības stāvokli, vai arī tos var izmantot, lai novērtētu personas piemērotību noteiktam darbam.

Kāpēc psiholoģija ir svarīga?

Psiholoģija ir svarīga, jo palīdz mums labāk izprast cilvēka uzvedību un garīgos procesus. Izprotot, kā cilvēki domā, jūtas un uzvedas, mēs varam izstrādāt efektīvākus garīgās veselības stāvokļu uzlabošanas veidus un izveidot atbalstošāku un iekļaujošāku sabiedrību.

Sertificēta psiholoģe Natālija Dauberga

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.