Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Mūsu teātri – “Gada izrādes 2022” finālā

Par 2022. gadā Latvijā iestudētās labākās amatierteātru izrādes titulu sacentīsies arī Blomes SIA/Strādnieku un inteliģences apvienības amatierteātra (režisore Gita Skadiņa) izrāde “Jūlijs”. Foto: Sandra Pētersone

Ir noslēgušās Latvijas amatierteātru iestudējumu skates “Gada izrāde 2022” reģionu skates. Žūrija paziņojusi, kuras 10 izrādes no redzētajām 60 ir izvirzītas skates lielajam finālam, kas notiks 11. un 12. martā Jūrmalas teātrī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo 10 labāko Latvijā labāko iestudējumu vidū ir arī mūsu novadu amatierteātru veikums. Uz “Gada izrādes 2022” finālu izvirzītas arī izrāde “Jūlijs”, ko iestudējis Blomes SIA/Strādnieku un inteliģences apvienības amatierteātris (režisore Gita Skadiņa), un izrāde “Meža meitas” Valkas novada Valkas pagasta amatierteātra “Rūdis” iestudējumā (režisore Evija Stālmeistere).

Režisore smaida, aktieri sauc urravas

Atzinīgi novērtēta arī Smiltenes Tautas teātra aktrises Daces Purvlīces aktiermeistarība, – viņa saņēmusi diplomu par Olīvijas lomu Smiltenes Tautas teātra izrādē “Dīvainais pāris”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reģionu skatēs žūrija noskatījās kopumā 55 izrādes, kā arī četras videoizrādes un noklausījās vienu radioiestudējumu.

Uz skates finālu tiek izvirzīti tikai 10 labākie iestudējumi, ko nosaka pēc reģiona skatē iegūto punktu skaita, “Ziemeļlatviju” informē Dace Vilne, Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) amatierteātru mākslas eksperte. Proti, žūrija – teātra mākslas eksperti  – katra reģiona skates dalībnieka iestudējumam piešķīra punktus pēc konkrētiem vērtēšanas kritērijiem. Tie ir literārā materiāla izvēles atbilstība, režisora darbs, aktieru darbs, scenogrāfija/vizuālais noformējums,  izrādes koptēls.

Žūrijas sastāvā bija teātra zinātniece Evita Mamaja, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš, Latvijas Kultūras akadēmijas docente  Rita Lūriņa, teātra zinātniece un kritiķe un Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore Līga Ulberte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūsu  finālistu amatierteātru režisores Gita Skadiņa un Evija Stālmeistere sarunā ar “Ziemeļlatviju”  pauž prieku par iekļūšanu skates finālā, ko abi viņu kolektīvi piedzīvo otro reizi. “Gada izrādes 2014” finālistu vidū bija Blomes amatierteātra iestudētā “Austras grāmata”, “Gada izrādes 2017” vidū – Valkas pagasta “Rūda” izrāde “Stum, stum”.

Skats no izrādes “Jūlijs”. Foto: Sandra Pētersone

“Jau trešo dienu smaidu, un arī visi pārējie kolektīvā sauc urravas,” vakar “Ziemeļlatvijai” saviļņojumu par tagad iestudētā “Jūlija” augsto novērtējumu neslēpa Gita Skadiņa.

Tas ir Oto Jūlija Ciemiņa atmiņu stāsta no grāmatu sērijas “Likteņstāsti” dramatizējums Gitas Skadiņas režijā divos cēlienos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Abi cēlieni ir par mums. Par mūsu Latviju, par to, kā mēs esam dzīvojuši, cīnījušies un kā aizvien vēl dzīvojam, jo īstenībā atšķirības nav,” teic Gita Skadiņa. Režisores redzējumā “Jūlijs” ir labs vēsturiskais materiāls, it īpaši jaunajai paaudzei, par Latviju aizvadītā gadsimta pirmajā pusē līdz Baigajam 1940. gadam, kad Latvijas brīvvalstij punktu pielika Padomju Savienības īstenotā okupācija, un no kura mūsdienu vidzemnieki var arī uzzināt, kā kādreiz dzīvojuši kurzemnieki Baltijas jūras krastā.

Jāpiebilst, ka šajā izrādē spēlē gan Blomes, gan Brantu pagasta amatierteātru aktieri, – savas korekcijas ieviesa pandēmija un aktieru traumas, kā rezultātā bija nepieciešami dublieri, līdz beigās “sadublēts” tagadējais izrādes sastāvs.

“Paldies aktieriem! Vēlu visu labu skates finālā arī “Rūdim”, arī par “Rūdi” un Eviju (Eviju Stālmeisteri – redakcijas piezīme) man ir prieks. Mūsu amatierteātriem ir nākotne, ja tajos ienāk jauni cilvēki, kā Evija,” piebilst Gita Skadiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Uz finālu izvirzīts arī Valkas novada Valkas pagasta amatierteātra “Rūdis” iestudējums “Meža meitas” (režisore Evija Stālmeistere). Attēlā – viena no aktrisēm Laine Pilāte. Foto: Inga Karpova

Priekam līdzi nāk liela atbildība

Arī  Valkas pagasta amatierteātris “Rūdis” ar savu izrādi “Meža meitas” pēc Sanitas Reinsones darba motīviem ceļ augšā Latvijas un mūsu tautas vēsturi, un arī dara to pārliecinoši.

“Lai mēs zinātu, cik stipra tauta esam. Lai neaizmirstu mūsu vēsturi un saprastu, ka arī šodien tepat netālu notiek tieši tādas pašas šausmas kā toreiz,” savā ierakstā “Facebook” pārdomās dalījusies amatierteātra “Rūdis” režisore Evija Stālmeistere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemeļlatvijai” viņa piebilst, ka no grāmatā publicētajiem 12 sieviešu stāstiem izvēlējusies divus, lai izrāde nebūtu pārāk gara. “Neņemt gatavu darbu bija izaicinājums, bet tas man patika. Man arī ļoti patīk stāsti un patīk ar tiem strādāt. Izrāde nav vārds vārdā grāmata, tā ir mūsu interpretācija,” skaidro režisore. Viņa jau iepriekš uzsvērusi, ka izrāde “Meža meitas” ir kolektīva kopdarbs, milzīgu artavu ieguldījušas aktrises, lai izveidotu savu tēlu.  

Evija Stālmeistere teic, ka par iestudējuma iekļūšanu finālā ir liels prieks un pagodinājums, bet atšķirībā no pirmās reizes tagad līdzi nāk arī liela atbildības sajūta, jo nu jau ir sapratne, cik nozīmīgs notikums ir “Gada izrādes” fināls un tas, ka kolektīvs tajā pārstāv savu novadu.

“Iekļūšana finālā ir atskaites punkts, tas, uz ko es kā režisore emu strādājusi un ko esmu gribējusi,  bet lielākā atskaite ir skatītājs,” uzsver režisore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

Skates “Gada izrāde 2022” finālam izvirzītās izrādes:

  • “Atbildes mākonī” (RTU studentu teātris “Spēle”),
  • “Dullais” (Jelgavas Jaunais teātris),
  • “Jūlijs” (Smiltenes novada Blomes SIA teātris),
  • “Kinomānija” (VEF Kultūras pils ansamblis “Rīgas pantomīma”),
  • “Mans dzīves rīts” (Siguldas novada Inčukalna amatierteātris, videoizrāde),
  • “Meža meitas” (Valkas novada Valkas pagasta amatierteātris “Rūdis”),
  • “Olenanna” (Jūrmalas teātris),
  • “Saulespuķēs” (Līvānu novada kultūras centra amatierteātris),
  • “Spoku vilciens” (Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris),
  • “Vakance Nr. 1” (Rīgas KTMC “Ritums” teātra studija “Haritas”).

 Avots – Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.