Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Modigliani Quartet” no Francijas atklās festivālu ,,Pētera Vaska mūzikas aprīlis”

Foto: Jerome Bonnet

Sestdien, 16. aprīlī, Koncertzālē “Cēsis” izskanēs festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” atklāšanas koncerts. Komponista dzimšanas dienā, esot klāt pašam jubilāram, viņa Sesto stīgu kvartetu atskaņos viens no šobrīd pasaulē atzītākajiem ansambļiem – “Modigliani Quartet” no Francijas. Programmā līdzās – Franča Šūberta Piecpadsmitais stīgu kvartets. Vakara ieskaņā tiks atklāta arī gleznotājas Vijas Zariņas darbu izstāde “Ainavas kods”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Festivāla atklāšanas programmā iekļautais Pētera Vaska Sestais stīgu kvartets pirmatskaņojumu piedzīvoja 2020. gada rudenī “Artemis Quartet” izpildījumā. Šoreiz tas skanēs “Modigliani Quartet” lasījumā. Pasūtīts, atzīmējot Ludviga van Bēthovena 250. jubileju, skaņdarbs ir kā autobiogrāfisks komponista atskats uz dzīvē pieredzēto, tā četras daļas vēsta par atvadīšanos, atskatīšanos, aiziešanu un satikšanos – arī ar paša Bēthovena pārpasaulīgo mūziku.

“Pēterim Vaskam ir pašam sava neatkārtojama balss; viņa jūtīgums un spēja radīt jaunu unikālu pasauli ir īsta dāvana gan māksliniekiem, gan klausītājiem. Sestais stīgu kvartets ir īpašs, jo tas citē Bēthovena Opusa Nr. 132 trešo daļu. Mijoties ar šiem debešķīgajiem citātiem, Vaska mūzikas iekšējā spriedze piešķir skaņdarbam neticamu dziļumu. Tas ir darbs, kas sniedzas tālāk par tīri muzikālu refleksiju ‒ tas aicina mūs pievērsties pārdomām par savas eksistences jēgu un vietu, ko mēs ieņemam lielajās universa norisēs,” par Pētera Vaska skaņdarbu saka “Modigliani Quartet” mūziķi.

Līdzās Vaska Sestajam stīgu kvartetam Cēsīs franču mūziķi izvēlējušies atskaņot Franča Šūberta pēdējo – Piecpadsmito stīgu kvartetu, kurš atklāj komponista augstāko meistarību, vēstījumu un idejas, kas nebeidz iedvesmot līdz pat šodienai. Šī gada  janvārī “Modigliani Quartet” izdevis savu jaunāko mūzikas albumu sēriju, kurā ieskaņoti visi lielā dziesminieka un liriķa Šūberta stīgu kvarteti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Modigliani Quartet” – vijolnieki Amorī Koeto, Loiks Rio, Lorāns Marfēns un čellists Fransuā Kifērs, regulāri piedalās ievērojamākajos pasaules mūzikas notikumos un uzstājas uz prestižākajām skatuvēm. Ik gadu franču ansamblis dodas turnejā uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Āziju, bet Eiropā koncertējis tādās koncertzālēs kā Vigmora zāle Londonā, Parīzes filharmonija, Berlīnes filharmonija, Vīnes “Konzerthaus”, Sanktpēterburgas filharmonija un Elbas filharmonija Hamburgā.

Kvartets pasūta jaundarbus tādiem izcilākajiem mūsdienu komponistiem kā Marks Entonijs Tērnage, Filips Hersants, Pēteris Vasks, Kaija Sariaho un Jevgēņijs Kisins.

“Pētera Vaska mūzikas aprīļa” atklāšanu 16. aprīlī iezīmēs arī kāds vizuālās mākslas notikums – pirms koncerta koncertzāles Mākslas galerijā tiks atklāta gleznotājas Vijas Zariņas izstāde “Ainavas kods”. Tajā būs skatāmi jaunākie, pagājušā gada izskaņā un šī gada sākumā tapušie Vijas darbi, kas atklāj mežu, pļavu un lauku ainavisko burvību. Arī komponista Pētera Vaska viens no būtiskākajiem iedvesmas avotiem ir Latvijas daba, tādēļ gaidāmā izstāde spilgti papildinās festivāla emocionālo noskaņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpmākie festivāla koncerti un vairākas Pirmskoncertu sarunas norisināsies nākamajā nedēļas nogalē.

22. aprīļa vakarā, sadarbībā ar festivālu “Latvijas jaunās mūzikas dienas” izskanēs koncerts “Pavasara pulss”. Tajā pianists Reinis Zariņš pirmatskaņos Pētera Vaska, artura Maskata un Andreja Selicka klaviedrabus, kā arī senākus šo pašu komonistu opusus. Koncerta otrajā daļā Cēsīs viesosies Ukrainas nacionālais kamerorķestris “Kijivas solisti”, iepazīstinot klausītājus ar ukraiņu komonistu mūziku.

Savukārt festivāla noslēguma koncertā “LNSO, Vasks un Bēthovena Ceturtā”, 23. aprīlī, tagadne sastapsies ar klasiskām vērtībām, metot tiltu starp gadsimtiem – pasaulē atzītākais un atskaņotākais latviešu komponists Pēteris Vasks līdzās Vīnes dižgaram Ludvigam van Bēthovenam. Īpašā viešņa būs igauņu vijolniece Trīna Rūbela, bet pie pults stāsies LNSO viesdiriģente Kristīna Poska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms abiem koncertiem, plkst. 18.00 klausītāji aicināti apmeklēt Pirmskoncerta sarunas, kuras vadīs muzikologs Orests Silabriedis. Sarunās piedalīsies pats Pēteris Vasks, citi programmās iekļauto skaņdarbu komponisti, mūziķi.

Festivālu “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” atbalsts Valsts Kultūrkapitāla fonds, Cēsu novada pašvaldība un Francijas institūts Latvijā. Sadarbības partneri – Latvijas Komponistu savienība un “Latvijas koncerti”.

Biļetes nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv.

Informāciju sagatavoja: Egija Saļņikova, Koncertzāles “Cēsis” mārketinga un komunikācijas vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.