Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Marikas Svīķes kultūrvietā drīzumā gaidāma atklāšana

Marikas Svīķes kultūrvietā uzstādītais vides objekts – taurenis. Foto: No biedrības “Smiltenei un Latvijai” arhīva

Pavisam drīz, 22. jūlijā pulksten 16, Marikas dienā ar dzeju un dziesmām tiks atklāta Marikas Svīķes kultūrvieta Smiltenē, Vecajā parkā. Par godu tam notiks koncerts “Tu esi iedvesma”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā piedalīsies mākslinieki, kuriem sirdī tuva ir dzejnieces daiļrade un kuri izpilda dziesmas ar viņas vārdiem, – Dace Purvlīce, Inga Lazdiņa, Jānis Žagariņš, Viktors Tilčiks, grupa “Zeļļi”, ansamblis “Iedvesma”, Latvijas meža darbinieku vīru koris “Silvicola” un jauktais koris “Pakalni”.

Lai realizētu iedzīvotāju rosināto iniciatīvu par piemiņas kultūrvietu dzejniecei Marikai Svīķei, noiets garš, darbīgs un izaicinājumu pilns ceļš.

“Paldies ikvienam, kas dalījās ar idejām, ziedoja, sacerēja dziesmas, rakstīja projektus, zīmēja skices un rīkoja koncertus. Paldies katram, kas mūs uzmundrināja šajā ceļā, kas iedvesmoja radīt vietu, kurā ar vieglumu un prieku atcerēties Mariku Svīķi un baudīt mūziku un dzeju. Tādēļ arī koncerta nosaukumam izvēlēti vārdi “Tu esi iedvesma”. Lai vēlreiz atgādinātu, ka ikdienā mēs katrs kādam esam iedvesma, taču reizēm to nemaz nepamanām”, biedrības “Smiltenei un Latvijai” vārdā pauž Aija Kramiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Marikas Svīķes kultūrvietā ir jaunumi, jūlija sākumā tur parādījusies metāla skulptūra – taurenis, kas diennakts tumšajā laikā tiks izgaismots. “Viens posms ir noslēdzies, un pāreja no sapņa par īstenību ir notikusi. Marikas Svīķes kultūrvietā “atlidojis” taurenis. Nolaidies, nevis lai turētu debesis, bet lai turpmāk šajā vietā ik dienu atgādinātu par dzejnieci, viņas dzeju, dabas mīlestību un darbiem.

Sociālajos tīklos pavīdējusi informācija, ka projekta izmaksas kultūrvietas objektam “Taurenis” ir aptuveni 22 000 eiro, taču, kā stāsta biedrībā, taureņa izmaksas ir mazāk nekā trešdaļa no šīs summas. Pārējo veido vietas izbūve, elektrības ievilkšana, apgaismojums, soliņi, zemes līdzināšana, apstādījumu ierīkošana, mēslojums, augu iegāde, darbu izpilde un tamlīdzīgi.

“Kultūrvietā ziedēs daudzgadīgi augi, un uz Taureņa skulptūru aizved celiņš upes formā. Šāds dizains izveidots, apkopojot 2021. gada Smiltenes pilsētas svētkos iegūtās idejas par to, kā varētu izskatīties dzejnieces atcerei veltītā kultūrvieta Vecajā parkā, un apskatot iesūtītās skices. Vārdi, ko cilvēki visvairāk uzrakstīja un piesprauda pie ideju koka, bija – vieglums, daba, gaisma, gaišums, tauriņi, ziedi un upe. Iesūtītajās skicēs arī dominēja upes forma, gaismas objekti un ziedi. Tādēļ šīs vietas centrā ir taurenis kā simbols dvēselei, priekam, brīvībai, cerībai, nemirstībai, atdzimšanai un spējai pārveidoties, un saiknei starp debesīm un zemi. Jo, kā vēsta leģenda, tauriņi nogādā cilvēku vēlēšanās līdz debesīm,” par vietas idejas tapšanas procesu atmiņās kavējas biedrības vadītāja Līga Krūmiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrībā atgādina, ka vietas tapšanas process noritējis vairāk kā divu gadu garumā un bijis iedvesmojošs un radošs biedrībai “Smiltenei un Latvijai”. “Aizejot uz parku un apsēžoties uz jaunajiem soliņiem, var izbaudīt brīdi pirms pabeigtības. Celiņi jau izrakti un ieklāti, atvestajā melnzemē zālīte priecājas par lietu un augšanu, milzīgā, melnā kabeļu “čūska” ir pārvērtusies gaismiņās, kas vakaros apspīdēs skulptūru. Dobēs samēslotas un nomulčētas ziedēšanu gaida kaķumētras, lavandas, anemones, hortenzijas, krokusi un citi augi. Šobrīd vēl maziņi un trausli, bet jau drīz tie veidos ziedu upes un pie sevis aicinās īstus tauriņus un bites. Vēl daži nelieli darbi, un ar prieku varēsim šo vietu atklāt ar dziesmām un dzeju,” kultūrvietas ainu uzbur biedrības pārstāves.

Biedrība šajā procesā ir uzņēmusies iniciatora lomu un bija tā, kas uzrunāja pašvaldību par sabiedrības vēlmi pēc vietas, kura atgādinātu par dzejnieci un kurā viņu pieminēt. Taču šajos gados esam izsecinājuši, ka bez mums ideju vākšanā, noslīpēšanā, ziedojumu kampaņās, realizācijā un būvniecības procesā ir piedalījušies vairāki simti cilvēku no Smiltenes novada un citām vietām. Un katrs, kas piedalījās, iedvesmoja mūs un veda sapni tuvāk mērķim.

Šo projektu finansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai. Projekta “Dzejnieces Marikas Svīķes piemiņas un kultūras vietas izveide Smiltenes Vecajā parkā” finansējums ir 19 904,46 eiro. Līdzfinansē Smiltenes novada pašvaldība ar 2000 eiro.

“Tas tiešām ir kopienas darbs, ieguldot brīvprātīgo darbu, ziedojot un iesaistoties. Tieši to arī novērtēja Lauku atbalsta dienests, apstiprinot projekta finansējumu (19 904,46 eiro), kas ļāva mums par Marikas Svīķes kultūrvietu priecāties nevis pēc gadiem, bet jau šovasar. Nepieciešamo līdzfinansējumu (2000 eiro) pēc projekta iesniegšanas līdzfinansēšanas konkursā atbalstīja arī Smiltenes novada pašvaldība. Visu līdz šim saziedoto naudu – 5437 eiro – nu varēsim izmantot turpmākai vietas uzlabošanai un pasākumu norisei tajā,” norāda biedrības pārstāves. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.