Saaukstēšanās un vīrusu laikā daudzi meklē iespējas, kā stiprināt organismu, dodot priekšroku dabīgiem produktiem, kas satur daudz vitamīnu. To apliecina Ilze Krevica no Variņu pagasta, kura gatavo sīrupus un ievārījumos no vērtīgajām upenēm un avenēm.
Ilze Krevica darbojas skaistumkopšanas nozarē. Viņa ir nagu kopšanas speciāliste, kurai jau vairāk nekā piecus gadus ir pašai savs manikīres kabinets Smiltenē.
Papildu tam Ilze nolēmusi pievērsties arī mājražošanai. Viņas gatavotos sīrupus un ievārījumus iecienījuši draugi un paziņas, kuri arī viņu pamudinājuši pievērsties mājražošanai.
Iepazīstina ar produkciju
Pavisam nesen Ilze ar savu produkciju iepazīstināja interesentus Ziemassvētku noskaņu tirdziņā Smiltenes kokaudzētavā. Tā bija viņas pirmā pieredze piedzīvot tirgus atmosfēru un burvību kā ražotājai. “Tirdziņā pabiju divas dienas. Bija interesanti. Man patika. Aprunājos ar cilvēkiem. Pastāstīju par saviem produktiem. Pirmajā dienā interese bija lielāka, otrajā gan mazāka, jo papildu tirgum bija arī daudzas citas aktivitātes, kas pievērsa garāmgājēju uzmanību,” viņa atklāj un piebilst, ka aveņu un upeņu sīrupus šajā laikā cilvēki izvēlas galvenokārt kā ārstniecības līdzekļus, lai stiprinātu imunitāti, jo īpaši upenes ir bagātas ar vitamīniem C un P, kā arī B grupas vitamīniem.
Daļu produkcijas Ilze realizē arī tiešajā tirdzniecībā, galvenokārt Rīgā. Pēc viņas domām, tādiem produktiem kā ievārījumi un sīrupi galvaspilsētā ir krietni lielāks noiets, jo laukos jau daudzi paši mājās gatavo visādus labumus. Ilze stāsta: “Rīgā mums ir savs klientu loks, kā teikt, tur tiek realizēta liela daļa svaigo ogu no mūsu dārziem. Nu arī viņiem varam piedāvāt sīrupus un ievārījumus.”
Saldētava tukšojas ātri
No savas mammas Ilze mantojusi aveņu dārzu viena hektāra platībā. Vasarā ogas tiek realizētas svaigā veidā, pie viņiem brauc arī pašlasītāji. Tiem, kuriem varbūt uzreiz nāk prātā, ka Variņu pagastā ir arī zemnieku saimniecība “Kļavas”, kas nodarbojas ar aveņu audzēšanu, Ilze paskaidro, ka tur saimnieko viņas māsa Inta ar vīru Armandu. Viņi to dara krietni ilgāk, Ilze šai nozarei pievērsusies vien pēdējos gados.
Ilzei ar ģimeni pietiekami daudz ir arī upeņu krūmu. Daļa ogu tiek sasaldētas, lai ziemā varētu pagatavot sīrupus un ievārījumus. “Lai gan sezonas laikā centāmies visas ogas realizēt, tomēr daudz kas palika pāri. Negribējās īsti atstāt to visu nebūtībā. Tad nolēmu pamēģināt gatavot sīrupus. Tos dāvināju radiem, draugiem. Daudzi atzina – tā ir laba manta un skubināja tam pievērsties nopietnāk. Protams, sākumā viss bija domāts tikai savām vajadzībām, bet ar laiku izvērtās daudz plašāk. Tad sāku arī meklēt, kādā iepakojumā piedāvāt savu produkciju. Negribēju tradicionālās burkas, kas ir visiem. Es atradu tādu interesantāku risinājumu, kas man pašai patīk, ar tādām nestandarta burciņām. Tālāk jau domāju par vizuālo noformējumu, atbilstošām etiķetēm un tamlīdzīgi,” Ilze papildina.
Viņa ogām atvēlējusi lielu saldētavu. Tā tukšojas ātri, un tuvāk pavasarim, visticamāk, visas saldētās ogas tiks pārstrādātas. “Sīrupus un ievārījumus gatavoju ziemā. Jo no saldētām ogām izdodas gan garšīgāks ievārījums, gan augstvērtīgāki sīrupi,” pieredzē dalās Ilze un dara zināmu, ka viņiem mājās kā saldētas ogas, tā ievārījumi daudz tiek izmantoti arī kūkās un saldajos ēdienos, jo ar kulināriju aizraujas viņas meita Evelīna.
Ļauj vaļu eksperimentiem
Nupat draugiem, radiem, paziņām ir bijusi iespēja nogaršot Ilzes gatavoto Ziemassvētku ievārījumu. Tā sastāvā – upenes, apelsīns, ingvers. “Ja ko jaunu izmēģinu, dodu cilvēkiem nogaršot, lai izsaka savas domas, kā garšoja. Šo ievārījumu dodam degustēt kopā ar Ķelmēnu rupjmaizi. Ļoti labi sader. Šo versiju daudzi atzina par ļoti labu. Pateicoties apelsīnam un tā miziņai, veidojas interesants garšas salikums. Ingvers piedod citas garšas nianses. Citi teica, ka tas nav tikai ievārījums Ziemassvētku laikam, ka tas labi sader ar siera ēdieniem, tātad to nevar saistīt tikai ar sezonalitātei raksturīgo,” pauž mājražotāja.
Ilze stāsta, ka jau nākamajā gadā varēs piedāvāt jaunus produktus – aveņu un upeņu etiķi. Tos viņa gatavo uz baltvīna etiķa bāzes. Tam ir ilgāks pagatavošanas process, jo vismaz pāris nedēļu jānostāvas. Jo ilgāku laiku tas tiek nogatavināts, jo galaprodukts ir augstvērtīgāks.
Taujāta par mājās gatavotu etiķu izmantošanu, Ilze stāsta, ka variācijas var būt dažādas. “Aveņu vai upeņu etiķis ir laba piedeva svaigiem lapu salātiem. Paši esam mēģinājuši ar gaļas ēdieniem. Var pievienot kā sastāvdaļu dažādām mērcēm vai izmantot kā gaļas ēdienu marinādes elementu. Aveņu etiķi var izmantot arī saldo ēdienu pagatavošanā. Meita man ir liels palīgs un padomdevējs virtuvē. Piemēram, arī Pavlovas kūkās tiek pievienots baltvīna etiķis, lai iegūtu vajadzīgo konsistenci, tāpēc aveņu etiķis Pavlovai piedod tādu kā odziņu. Tuvākajā laikā noteikti to arī izmēģināsim,” atklāj Ilze, kurai netrūkst arī citu ideju, kā nākotnē dažādot piedāvājumu, piemēram, ar veselīgām zāļu tējām.
“Mēs dzīvojam laukos, mums ir tik daudz labumu, ko ņemt no dabas un izmantot savā labā. Tikai jāiemācās to darīt, tāpēc arī mēs cenšamies maksimāli atrast pielietojumu visam, kas aug mūsu dārzā, no svaigām ogām līdz aveņu lapām. Jo arī aveņu ievārījums vai sīrups ir mums tautā labi zināms kā lielisks pretiekaisuma un prettemperatūras līdzeklis, ko var salīdzināt arī ar tādu kā dabīgo antibiotiku. Avenes ir vienas no tām ogām, kuras termiskā apstrādē un arī saldējot saglabā savas ārstnieciskās īpašības. Nav mazāk vērtīgas kā upenes. Avenes satur varenu vitamīnu buķeti, kā arī palīdz redzei. Ir arī lielisks šķiedrvielu avots,” tā Ilze.
Reklāma