Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lugažu muižas aizstāvēšanai vietējie ir gatavi ne tikai skaļi runāt, bet arī rīkoties

Valkas pagasta Lugažu ciema ilggadējā iedzīvotāja Ligita Gailīte (no labās): “Personīgi es, uzzinot no avīzes un sociālajiem tīkliem par šo novada pašvaldības vadības nodomu, to uztvēru kā šāvienu galvā. Tāda sajūta, ka mēs te, Lugažu ciemā, esam lieki cilvēki.” Viņas teiktajam piekrīt arī Māra Paškeviča. Foto: No personīgā arhīva

Pēdējā laikā tik liela Valkas pagasta Lugažu ciema iedzīvotāju un vietējās sabiedrības šūmēšanās pēc “Ziemeļlatvijas” publikācijas “Vietējie panikā – vai tiešām nabadzības dēļ tiks pārdota Lugažu muiža?” nav piedzīvota. Lugažu ciema iedzīvotāji uz karstām pēdām bija gatavi doties pie pašvaldības administrācijas Valkā, Beverīnas ielā 3. Muižas ēkas aizstāvībai sarosījušies arī komentētāji sociālajos tīklos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc pagājušās otrdienas “Ziemeļlatvijas” iznākšanas esam saņēmuši vairākus telefona zvanus. Zvanītāji emocionāli izklāstīja savu viedokli Lugažu muižas aizstāvībai un veltīja kritiskus vārdus novada pašvaldības vadībai. Lugažu ciema iedzīvotāji Dainis Zeps un Ligita Gailīte nolēma ne tikai emocionāli izteikties, bet gan sākt rīkoties, lai vēl vairāk pievērstu sabiedrības uzmanību un nepieļautu muižas ēkas atņemšanu ne tikai Valkas pagasta, bet visa novada iedzīvotājiem. Sākotnēji bija iecere šo piektdien pēcpusdienā kad pašvaldības ēkā Beverīnas ielā 3 notiktu pirmā darba grupas kopā sanākšana, visiem kopā sapulcēties Lugažu muižas aizstāvībai.

“Plānotā piektdienas sapulce vai pikets pie Beverīnas 3. ēkas nebūs, jo mūs “atšuva”. Šāds pasākums pašvaldībai esot jāpiesaka desmit dienas iepriekš (iedzīvotāji par pašvaldības nodomu attiecībā uz Lugažu muižu publiski uzzināja tikai šo otrdien – redakcijas piezīme), kā arī piketam jāpiesaista policija. Tikko bijām novada pašvaldībā, un priekšsēdētājs Vents Krauklis mums pateiks, kad varēs tikties klātienē ar iedzīvotājiem. Viņš esot dikti aizņemts. Mums pateica, ka orientējoši šī tikšanās varētu notikt otrdien, 24. janvārī. Vēl jau nezinām, vai Krauklis brauks pie mums vai mums būs jābrauc uz Valku. Esmu gatava ar savu mašīnu braukt vairākas reizes, lai uz tikšanos atvestu vairāk cilvēku. Būtu jau labi, ja viņš atbrauktu uz Lugažu muižu, lai apskatās, cik pie mums ir viss sakārtots un skaisti izskatās. Iedzīvotāju iniciatīvas grupas vadību ir uzņēmies Dainis. Jāsaka tā, daudzi labāk izvēlas aizmuguriski parunāt, nevis reāli iet, darīt un izteikties publiski. Tā jau notiek, ka lielie runātāji ātri vien pazūd tad, kad jādara reālās lietas. Personīgi es, uzzinot no avīzes un sociālajiem tīkliem par šo novada pašvaldības vadības nodomu, to uztvēru kā šāvienu galvā. Tāda sajūta, ka mēs te, Lugažu ciemā, esam lieki cilvēki. Tas nekas, ka mums tā pilsēta ir tuvu – tikai pieci kilometri, bet cilvēkiem ir kur aiziet. Kājām var aiziet uz Lugažu muižā notiekošajiem pasākumiem. Trešdien daudz runāju ar mūsu ciema pensionāriem. Viņas stāsta, ka bieži no rīta aizstaigājušas uz bibliotēku pēc grāmatām. Bibliotēku mums arī grasās noņemt. Cilvēkiem vispār vairs nebūs kur aiziet. Pirms kāda laika mums jau atņēma iespēju uz vietas samaksāt maksājumus. Sirmgalvji tā arī pasaka, ka viņiem mājās nav datora, nemāk lietot internetu. Mums Lugažos lielākajai daļai cilvēku nav šādu iespēju un prasmju. Ja kāds saka, ka Lugažu muižā nenotiek pasākumi, tā nav patiesība. Notiek un vēl kādi. Pie mums brauca arī valcēnieši,” stāsta L. Gailīte.

Foto: Ingūna Johansone

Tiksies ar iedzīvotājiem Lugažu muižā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrdien, 24. janvārī, pulksten 14 saieta namā “Lugažu muiža” notiks novada pašvaldības priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa tikšanās ar iedzīvotājiem. Tās mērķis – izskaidrot iedzīvotājiem novada pašvaldības ieceri attiecībā uz Lugažu muižas ēkas tālāko likteni.

Kritika tiek izteikta par tikšanās laiku – pulksten 14. Tas ir darba laiks un nozīmē tikai to, ka strādājošie, kuri vēlas šo pasākumu apmeklēt, nevarēs to izdarīt darba dēļ.

Interesanti, ka aizvadītajā piektdienā šī informācija par tikšanos ar iedzīvotājiem bija pieejama arī sociālajos tīklos, bet šo pirmdien tā vairs nebija atrodama. Arī novada pašvaldības mājaslapā sadaļā “Pasākumu kalendārs” informācija par šo tikšanos nav ievietota.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VIEDOKĻI

Aivo Vārs: Izbrīna tas fakts, ka tieši Lugažu muižas ēkas komplekss ir nonācis prioritāro Valkas novada pašvaldības dienas kārtības risināmo jautājumu sarakstā, jo novada pagastos ir arī citi tautas nami, kuros sniedz līdzīga rakstura pakalpojumus un izklaides pasākumus. Aplūkojot saieta nama oficiālo mājaslapu, redzams, ka tur ar kultūras pasākumu organizēšanu viss ir kārtībā un tur tiešām viss notiek. Kā zināms, šo piektdien, 20. janvārī, tiek organizēta novada pašvaldības sapulce, kurā spriedīs par Lugažu muižas ēku kompleksa tālāko likteni. Gribētu cerēt, ka atsevišķu novada pašvaldības amatpersonu izteiktie apgalvojumi par to, ka šai ēkai ir potenciāls, nav apzināts mērķis to sagatavot kādam konkrēti zināmam uzņēmējam vai uzņēmējai, lai to par ļoti lētu naudu izīrētu.

Sabīne Metus: Lugažu muižā īpaši forši ir pasākumi bērniem un koncerti vasarā. Tos rīkoja muižas dārzā. Lugažu muižas burvība ir tās īpašā atmosfēra. Pasākumos viss pārdomāts līdz niansei. Katrs cilvēks tiek mīļi sagaidīts. Tādas sajūtas ir tikai tur.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ilvars Rullis: Lielākoties jau paši šādu novada deputātu sastāvu ievēlējāt. Ja muiža tiks pārdota, ļoti būšu vīlies deputātos – Aigarā Rogā un Gitā Avotē. Te arī parādīsies, kurš novadā galvenais.

Iveta Fedjukova: Neviens no novada pašvaldības valdības patiesību nepateiks. Skaidrs ir viens, ka ir ieinteresētās personas pārdot Lugažu muižu un ir ieinteresētās personas tikt pie šī īpašuma.

Tamāra Lāce: Tas ir ārprāts, ja vairs nebūs Lugažu muižas. Kas notiks ar kultūras pasākumiem, jo Valkas pilsētas kultūras nams ir pieejams tikai izlasei, bet Lugažu muiža tiešām ir saieta nams, kur notiek dažādi pasākumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ivars Varess: Vēl jau ir trīs domes ēkas. Pelēko var sist gaisā! Deputātiem un kantorniekiem būs kārtīgas algas. Būs arī par ko ceļojumos braukt pieredzes apmaiņā. Mums jau tie deputāti jaunievēlēti bez pieredzes.

Monta Skolete: Ozolskola! Lugažu muiža! Ko domā deputāti, par kuriem atdevām balsis?

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.