Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lieli, mazi un bārdaini – izstāde “Īrisi 2022” Dabas muzejā

Publicitātes foto.

Latvijas Nacionālais dabas muzejs atklās dārzkopības izstāžu sezonu ar gleznaino īrisu parādi izstādē „Īrisi 2022”, kas tradicionāli tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību. Izstāde būs skatāma no 15. līdz 17. jūnijam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekšējā īrisu izstāde Dabas muzejā notika 2019. gadā, tāpēc šis gads īrisu audzētājiem un selekcionāriem ir īpašs – pēc trīs gadu darbošanās individuāli beidzot ir iespēja sanākt kopā un parādīt plašākai sabiedrībai sava darba rezultātu.

Izstādē būs apskatāmas īrisu šķirnes, kas selekcionētas gan Latvijā, gan ārzemēs, bet piemērotas Latvijas klimatam. Savas kolekcijas apmeklētājiem izrādīs Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāri un kolekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Viņķele, Juris Bāze, Lolita Muhlinkina, Dzintra Jurevica un Gunta Jēkabsone.

Grieķu mitoloģijā īrisa vārdā tiek dēvēta dieviete, kura no Olimpa nolaidās uz  zemes, lai cilvēkiem darītu zināmu dievu gribu. Pats sengrieķu vārds iris nozīmē varavīksne. Un tas ir saprotami, jo īrisu ziediem, kā nevieniem citiem, ir bagātīgas un daudzveidīgas nokrāsas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īrisi ir daudzgadīgi lakstaugi. Savvaļā ir zināmas 250 īrisu sugas, kuras aug Āzijā, Eiropā, Ziemeļamerikā unZiemeļāfrikā. Kultivēto īrisu šķirņu galvenā izcelšanās vieta ir Vidusjūras apgabals.

Īrisi Latvijā pazīstami jau sen. Vēl šodien sastopamas senas īrisu šķirnes, kuras no muižu parkiem latviešu zemnieku puķu dārziņos ieceļojušas 19. gadsimtā. Īrisu “bums” sākās 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad Rīgā tika sarīkotas pirmās lielās īrisu ziedu izstādes un plašāka publika pirmo reizi ieraudzīja tā laika jaunākās amerikāņu selekcijas augsto bārdaino īrisu šķirnes. Lai arī sākotnēji audzētājiem pieejamas bija tikai ārzemju šķirnes, līdz ar biedrības izveidošanu 1994. gadā aktivizējās darbs pie Latvijas īrisu selekcijas. Tieši Latvijā radītās šķirnes ir krietni izturīgākas, jo ir daudz piemērotākas mūsu klimatiskajiem apstākļiem.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji sniegs konsultācijas apmeklētājiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un šķirņu izvēli dārzam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes atklāšana trešdien, 15. jūnijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:

T. 12.00–17.00
C. 10.00–19.00
P. 10.00–17.00

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Laipni aicināti Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – Rīgā, K. Barona ielā 4!

Informāciju sagatavoja:Undīne Preisa, Latvijas Nacionālā dabas muzeja izstāžu kuratore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.