Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Laukiem būt” apmācības iedvesmo jauniešus savas ieceres īstenot laukos

Raunēniete Anete Anna Cūberga ir to jauniešu vidū, kuri izmantoja iespēju piedalīties ikgadējās jauniešu mācībās “Laukiem būt”, gūstot pamudināju tam, ka pie savām idejām un mērķiem ir jāstrādā un jācer, ka tās visas ar laiku īstenosies. Foto: No personīgā arhīva

Laikrakstā jau vēstījām, ka “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) jau vienpadsmito gadu visā Latvijā organizēja mācības jauniešiem no laukiem un mazpilsētām “Laukiem būt”. Nupat mācības ir noslēgušās. LLKC Valkas un Valmieras konsultāciju birojos par šo pasākumu interesi bija izrādījuši 11 jaunieši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā atzīst LLKC Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante Valda Empele, aktivitāte nav bijusi liela, tāpēc pēdējos gados šādas apmācības tiek rīkotas, abiem birojiem sadarbojoties.

Viņa pauž, ka no Smiltenes novada bija divi jaunieši, bet no Valkas novada vismaz mācībās, ko rīkoja abi minētie biroji, dalībnieki nav bijuši. “Jāteic, ka pēdējos gados aktivitāte apmācībās sarūk. Tie jaunieši, kas ir laukos, ir tik, cik viņi ir. Daļa jau kaut ko dara, daļai ir kāds algots darbs. Apmācības ir noslēgušās, bet tuvākajā laikā LLKC izsludinās konkursu, kurā jauniešiem būs iespēja iesniegt savus projektus, kur paši labākie tiek pie naudas balvām savas idejas īstenošanai. Tas nenozīmē, ka visi jaunieši, kas izgāja apmācības, arī iesniegs savus projektus. Un tas arī nav mērķis. Svarīgi, lai jauniešiem ir šīs zināšanas un izpratne, kāpēc to darīt un kāda ir motivācija. Turklāt ne visiem uzreiz ir gatavas idejas, projekti, kāds varbūt būs gatavs startēt lielajam konkursam pēc gada vai diviem. Citi varbūt iesniegs iepriekšējos gados iesāktas un šajā reizē līdz galam izstrādātas idejas,” skaidro V. Empele un cer, ka apmācību laikā izskanējušās idejas tiks virzītas arī “Laukiem būt” konkursam. Proti, mūspuses dalībniece strādā pie kāda sociālās uzņēmējdarbības projekta, kā arī pie kādas pakalpojumu sniegšanas idejas. Ar lauksaimniecisko uzņēmējdarbību gan šie biznesa projekti nav saistīti. Ir arī citas idejas, ko varētu darīt laukos. Piemēram, Valmieras pusē kāds apmācību dalībnieks ir nolēmis pievērsties dekoratīvo puķu audzēšanai.

Raunēniete Anete Anna Cūberga apmācībās startēja no LLKC Cēsu konsultāciju biroja. ““Laukiem būt” es startēju ar biznesa ideju ražot tējas. Vēlos savas dzīves laikā nodibināt uzņēmumu un pircējiem piedāvāt dažādus mājražojumus. Tā kā dzīvoju laukos, lauki vienmēr ir bijuši man tuvi sirdij un esmu par to, lai ikkatrs jaunietis laukos atrod savu virzienu un dibina savu uzņēmumu, jo laukos var darīt lietas un atrast to, kas ir tuvs sirdij,” pārliecināta Anete.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa uzsver, ka “Laukiem būt” mācības dod ikvienam jaunietim iespēju iekāpt uzņēmēju kurpēs. “Tas nozīmē, ka mācību laikā ir jāizstrādā biznesa plāns un uzņēmuma turpmākie gadi excel tabulā. Es pati viennozīmīgi ikvienam iesaku piedalīties “Laukiem būt” mācībās, jo tā ir lieliska iespēja, pieredze, kā pašam sevi pierādīt nebaidīties no izaicinājumiem mācību un konkursa laikā. Man projekta un biznesa idejas aizstāvēšana notika 1. decembrī Siguldā, kur katram bija jāuzstājas ar savu ideju žūrijas un kolēģu priekšā. Tur uzsvēru savu mērķi, ka vēlos attīstīt sukāžu un tēju ražošanu vēl nopietnāk, ar lielākiem apgriezieniem. Žūrijai patika mana ideja, un viņi atzīmēja – enerģija un degsme acīs par lietām, ko darām, ir ļoti svarīgi. Un man tas pašlaik ir. Kā arī ir svarīga atbalstoša komanda, kura atbalsta it visā, sākot ar produkcijas sagatavošanu līdz loģistikai un paciņu virzīšanai tirgū. Un man tāda komanda ir, kura ar lielu mīlestību un sirds siltumu mani atbalsta it visā, ko daru. Tā ir mana otra puse ar savu sirdssilto ģimeni. Prieks, ka žūrija manu projektu novērtēja un deva zaļo gaismu finālam,” atklāj “Laukiem būt” dalībniece.

KONKURSS “LAUKIEM BŪT”

  • Konkursa pieteikumu var iesniegt jaunietis, kurš piedalījies mācībās laikā no
    2020. līdz 2022. gadam un ieguvis apliecinājumu, bet līdz šim nav ieguvis naudas balvu konkursa finālā (1.–3. vieta).
  • Pieteikumi konkursam tiek pieņemti no 12. decembra līdz 2023. gada 12. janvārim (ieskaitot).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.