Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Latvijas Pasts” plāno palielināt pakalpojumu tarifus

Lai nodrošinātu universālā pasta pakalpojuma (UPP) sniegšanas nepārtrauktību visā Latvijas teritorijā un spētu nodrošināt UPP sūtījumu apmaiņu ar ārvalstīm, ņemot vērā augsto vispārējo inflāciju gan Latvijas, gan globālā līmenī, bet īpaši ievērojamo energoresursu tarifu kāpumu, kas būtiski paaugstina transportēšanas izmaksas, “Latvijas Pasts” izstrādājis un iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) jaunu UPP tarifu projektu. Plānotais tarifu spēkā stāšanās datums būtu 2023.gada 1.janvāris.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Augstie vispārējās inflācijas rādītāji kā Latvijā, tā starptautiskā līmenī un jo īpaši krasais energoresursu tarifu pieaugums, kas sadārdzina gan pārrobežu, gan vietējās transportēšanas izmaksas, būtiski apdraud “Latvijas Pasta” iespējas arī 2023.gadā pilnvērtīgi pildīt noteiktās UPP saistības, saglabājoties līdzšinējiem UPP tarifiem. 

Šāgada 1.ceturksnī “Latvijas Pasts”novēroja degvielas izmaksu pieaugumu par aptuveni 32% salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021.gadā, augušas arī starptautisko sūtījumu transportēšanas izmaksas, turklāt ik gadu 10%–15% apmērā pieaug citu valstu pasta uzņēmumu izmaksas, ko tie piemēro “Latvijas Pastam” par Latvijas iedzīvotāju sūtījumu piegādi adresātiem savās valstīs. Izstrādājot jaunu UPP tarifu projektu no 2023.gada 1.janvāra Latvijas Pasts ņēmis vērā arī publiskajā telpā paustos paziņojumus par minimālās mēneša darba algas celšanu, sākot ar 2023.gadu, kas uzņēmumam radītu būtisku papildu izmaksu komponenti. 

Vienlaikus “Latvijas Pasts” turpina īstenot efektivizācijas un optimizācijas pasākumus izmaksu samazināšanai, taču paredzams, ka bez tarifu izmaiņām tie nespēs pilnībā kompensēt izmaksu pieaugumu: starp šiem pasākumiem ir jaunu automatizētu šķirošanas risinājumu izveide, pasta pakalpojumu pieprasījumu regulārs monitorings, nerentablajās pasta nodaļās mainot darbības modeli un sniedzot pakalpojumus maksimāli efektīvākajā veidā atbilstoši reālajam pieprasījumam, piegādes maršrutu optimizācija un pārskatīšana, pakomātu tīkla paplašināšana, pakalpojumu arvien lielāka digitalizācija, piemēram, veicinot sūtījumu noformēšanu pašapkalpošanās vietnē Manspasts.lv, kas samazina gan sūtītāja, gan “Latvijas Pasta” izmaksas. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar jauna tarifu modeļa iesniegšanu “Latvijas Pasts” iniciējis atsevišķus priekšlikumus tarifu izmaiņu dinamikas mazināšanai. Tā rezultātā vidējais vēstuļu korespondences – vēstules, pastkartes, sīkpakas – sūtījumu tarifu pieaugums no 2023.gada plānots tikai 13%,  bet pasta paku sūtījumu tarifiem – 7% apmērā, kas ir uzskatāmas par ļoti lēzenām izmaiņām attiecībā pret novērojamo visa veida izmaksu pieaugumu. Ir pārskatīta atsevišķu valstu grupu piederība noteiktām tarifu grupām, piemēram, sūtījumiem uz Ziemeļīriju tarifi samazināsies. Pieaugs arī atlaide sūtījumiem, kas noformēti pašapkalpošanās vietnē Manspasts.lv, – tā palielināsies līdz 0,55 eiro līdzšinējo 0,49 eiro vietā.

Universālais pasta pakalpojums ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu, kā arī abonētās preses piegādi. Pakalpojuma tarifus pasta nozarē apstiprina SPRK. 

Informāciju sagatavoja: Gundega Vārpa, Ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.