Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lai pelnītu, jābūt piedāvājumam arī nesezonā

Kristians Zausailovs ir pārliecināts, ka veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir jāspēj pielāgoties pārmaiņām, tas attiecas arī uz pieprasījumu pēc sezonālām precēm. Foto: No personīgā arhīva

Latvijā nav daudz cilvēku, kuri nodarbojas ar akmens apstrādi. Viens no tiem ir Kristians Zausailovs, kuram akmens izstrādājumu izgatavošanā un uzstādīšanā piemiņas vietās ir jau septiņu gadu pieredze. Taču ar to vien nopelnīt nevar, tāpēc viņš tirgo eglītes, kā arī izplata siltumnīcū un dārza preces. Kā pats saka, viņa uzņēmums darbojas dažādās sezonālās nišās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kristians dzimis un audzis Vidagā, skolas gaitas aizvadījis Smiltenē. Tad dzīvē pienācis posms, kurā bija jāsāk pašam pelnīt iztikas līdzekļus. Tā, radinieku mudināts, viņš devās uz Īriju, kādus gadus pavadīja arī Skandināvijas valstīs. Pēc septiņiem ārzemēs pavadītiem gadiem viņš saprata, ka ikdiena iegrozījusies tādā kā vāveres ritenī un, lai ko mainītu, viņš nolēma doties atpakaļ uz Latviju. Taču sākumā viss nebija tik rožaini, kā cerēts, jo bija jāsaprot, ko darīt Latvijā, kā būs ar darbu. 

Liek lietā jauniegūto pieredzi

Šobrīd viņš jau septiņus gadus ir atpakaļ Latvijā. Ar savu ģimeni – sievu un bērniem – dzīvo klusā un mierīgā Smiltenes pievārtē Silvā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kristiana aizraušanās ir darbs ar akmens apstādi. Pamatā tas ir darbs ar laukakmeņiem, kuri pie viņa nonāk arī no tuvējās apkaimes, kur lauksaimnieki tos novākuši no savām pļavām un tīrumiem. Ja vajag Karēlijas, Indijas, Zviedrijas akmeņus, tie tiek pasūtīti no tirdzniecības bāzēm. Pieminekļiem viņš pasūta arī jau gatavas sagataves, kuras liek virsū uz akmens un attiecīgi skaisti nopulē un iegravē. Vēl bez kapu pieminekļu izgatavošanas Kristians palīdz labiekārtot kapu kopiņas, pēc individuālām vēlmēm izstrādā akmens sienas, sētiņas atdusas vietās. Tiesa, labiekārtošanas darbu veikšanā tiek piesaistīti arī citi cilvēki.

Interesanti, ka akmens apstrādei viņš sācis pievērsties, kad atgriezies Latvijā. “Ārzemēs man pamatā bija ar akmens apstrādi nesaistīti darba pienākumi. Taču, kad dzīvoju Īrijā, vienu brīdi man sanāca pastrādāt pie akmeņkaļa. Tur mūrējām akmens mūrus, tad es vispār tikai sāku saprast, ko nozīmē strādāt ar akmeni. Man tas šķita ļoti interesanti, patika vērot, kā meistars strādā un kas no tā visa beigās sanāk. Kad atbraucu atpakaļ uz Latviju, atcerējos šo pieredzi. Sāku meklēt informāciju internetā par akmens apstrādi un vārda tiešajā nozīmē sāku eksperimentēt. Var teikt, ka visu, ko esmu iemācījies šo gadu laikā par akmens apstrādi, esmu apguvis pašmācības ceļā,” pauž Kristians un atminas, kā sācis piedāvāt savus pakalpojumus: “Pirmais solis bija pats primitīvākais – atrast klientus, kuriem interesētu iegādāties manus darbus. Tad rakstīju ar pildspalvu uz līniju burtnīcas lapas sludinājumus. Braukājot pa laukiem, tos izvietoju uz afišu dēļiem. Kad kāds atsaucās, biju priecīgs. Tas motivēja strādāt. Turklāt ļoti bieži no šāda viena klienta pie manis sāka vērsties jau šī cilvēka paziņas vai ģimenes locekļi, tā teikt pēc labām atsauksmēm un ieteikumiem.”

Šobrīd viņš ir firmas SIA “Sailovs Grupa” radītājs un valdes priekšsēdētājs. Firma darbojas dažādās nozarēs vai, pareizāk, sezonālās nišās. Viena ir siltumnīcu un dārza preču interneta veikals, otra ir eglīšu tirdzniecība, trešā ir akmens apstrāde. “Ja man jāraksturo savs uzņēmums, tad es teiktu tā: tas ir varbūt daudziem nedzirdēts, moderns un mūsdienīgs uzņēmējdarbības veids. Var teikt, ka viss ir pavisam ekonomiski, jo ne man ir darbinieki, ne tirdzniecības telpas, ne pašam savas eglīšu audzētavas. Visa pamatā ir menedžments un cilvēku piesaistīšana uz konkrētu laiku atkarībā no vajadzīgajiem darbiem. Proti, strādnieki tad ir kā apakšuzņēmumi. Vienīgi akmens apstrādei man ir izveidota sava darbnīca,” stāsta Kristians.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tirgo Ziemassvētku eglītes

Jau trešo gadu Kristians nodarbojas ar eglīšu tirdzniecību. Kā viņš norādījis sociālajos tīklos: ar prieku paziņoju, ka šogad kuplās, mīkstās Nordmann Ziemassvētku eglītes pirms iegādāšanās aptaustīt un izvēlēties varēs arī Smiltenē. “Šogad mūsu eglītes varēs iegādāties trīs vietās: Piņķos, Rīgā un Smiltenē, Kaļķu ielā, bijušajā auto tirdzniecības laukumā blakus auto rezerves daļu lielveikalam “SMILTS” (starp “Maximu” un kultūras centru). Tirgošanos Smiltenē uzsāksim 15. decembrī un turpināsim līdz pat Ziemassvētkiem. Iepriekšējos gadus eglītes Smiltenē pārdevām tikai ar interneta palīdzību, bet augošais pieprasījums lika meklēt iespējas arī šeit atrast savu tirgošanās vietu,” papildina Kristians un min, ka tieši Nordmann baltegle ir viena no populārākajām, ko pēdējos gados izvēlas pircēji, lai rotātu savu māju Ziemassvētku laikā. Tā savu popularitāti un klientu mīlestību ir ieguvusi, pateicoties lieliskajām īpašībām, kas tai piemīt salīdzinājumā ar citu šķirņu eglēm. “Balteglei ir mīkstākas skujas, kas galos ir ieapaļas, tāpēc, ar roku pataustot egles skujas, tās neduras, bet ir patīkami mīkstas. Skaisti, vienmērīgi zaļā krāsa ir vēl viens no iemesliem, kāpēc izvēlēties Nordmann. Baltegles skujas ir daudz noturīgākas, tās nebirst un nepiegružo māju visu svētku laiku,” atgādina Kristians un dara zināmu, ka pie Ziemassvētku eglītēm var tikt arī negaidot 15. decembri, tad jāsazinās ar viņu personīgi un jāizstāsta, kādu eglīti vēlas. Pārdošanā būs arī smaržīgās, formētās eglītes no Latvijas audzētavām. Starp konkurentiem un līdzīgiem piedāvājumiem firmas “Sailovs Grupa” piedāvājums atšķirsies ar manāmi zemāku cenu kā Rīgā vai Valmierā. “Esmu sapratis, ka labāk strādāju uz pārdošanas apjomiem. Jo klientam draudzīgāka cena, jo vairāk sanāk pārdot. Tātad arī peļņa neizpaliek, ja vien ir pieprasījums pēc eglītēm,” skaidro uzņēmējs un piekodina, ka par egles kvalitāti var pārliecināties, ar roku novelkot pa skujām, ja tās nebirst vai rokā paliek niecīgs skuju daudzums, tātad egle ir svaiga un nav pavadījusi ilgu laiku tirdzniecības vietā.

Pavasarī būs cits piedāvājums

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas attiecas uz siltumnīcu un dārza preču tirdzniecību, šobrīd ir klusais laiks, tāpēc, lai nesezonā gūtu ienākumus, Kristians tirgo eglītes. “Sezonas laikā ir interese arī par uzstādāmajiem montējamajiem pagrabiem, arī tos mēs piedāvājam. Par siltumnīcām cilvēki sāk interesēties jau februārī. Rīgā man ir noliktava, tāpēc būtībā visu laiku ir ko piedāvāt. Kad vajag paplašināt piedāvājumu, pasūtām siltumnīcas no ārzemēm. Agrāk pamatā tās bija no Krievijas, bet tagad tirgus ir pakārtots tā, ka Latvijā tās ieved caur Poliju un Čehiju, bet vienalga izcelšanās valsts ar to jau nemainās. Tas, protams, rada sadārdzinājumu, bet nelielu. Cita lieta ir par transportēšanas izmaksām, tās gan ir trīs reizes vairāk paaugstinājušās nekā bija, piemēram, 2021. gadā. Kas attiecas uz dārza precēm, sadarbojamies ar Vācijas un Šveices dārza instrumentu firmām. Līdz šim klienti ar piedāvājumu varēja iepazīties pamatā tikai internetveikalā, bet nākamajā gadā man ir iecere iekārtot arī tādu kā dārza centru ar siltumnīcām, pagrabiem un dārza precēm starp Silvu un Smilteni, kur interesenti varētu redzēt, kā tas viss izskatās dzīvē,” viņš papildina.

Kristians atzīst, – ja vien ir vēlme darīt un sapratne, kā pareizi samenedžēt savu laiku, tad nav svarīgi, vai uzņēmējdarbību attīsti laukos vai pilsētā. Ja cilvēks ir darītājs, viņš bez darba nepaliks. Kristians neslēpj, ka viņa lielākais atbalsta plecs un motivācija izvirzīt arvien jaunus mērķus ir viņa ģimene. “Sieviņa man vienmēr palīdz ar padomu, tāpat arī citos jautājumos, kas saistīti ar datoru – rēķini, mājaslapas uzturēšana un tamlīdzīgi. Tā sanāk tāda kopīga ģimenes nodarbošanās,” apliecina Kristians.

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.