Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lāčplēša diena notiks bez publiskiem pasākumiem

Šo ceturtdien, 11. novembrī, no pulksten 17 līdz 19 tiks izgaismots ceļš līdz piemineklim Brīvības kara varoņiem Smiltenes kapsētā, kur cilvēki varēs svecītes nolikt individuāli. Foto: Sandra Pētersone

Valstī noteikto epidemioloģisko ierobežojumu dēļ šogad  Lāčplēša diena Latvijā, arī mūsu novados, notiks bez ierastajiem lāpu gājieniem un ļaužu pulcēšanās brīvības cīņu varoņu piemiņas vietās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novada Kultūras centrs būs parūpējies, lai ceturtdien, 11. novembrī, no pulksten 17 līdz 19 ar lāpām un svecītēm būtu izgaismots ceļš līdz piemineklim Brīvības kara varoņiem Smiltenes kapsētā un cilvēki varētu tur svecītes nolikt individuāli.

Ikviens Lāčplēša dienā  arī savu māju logos var iedegt svecītes, tā godinot Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu.

Gaismai mijoties ar tumsu, lāpas tiks iedegtas arī  Smiltenes novada Gaujienas kapsētā. Šogad aprit 102 gadi kopš Ziemassvētku kaujām, kurās piedalījās arī gaujienieši – strēlnieki, stāsta Gaujienas tautas nama vadītāja Laima Poševa. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa apkopojusi informāciju par Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem gaujieniešiem. Gaujienietis Osvalds Zariņš 1916. gadā Ziemassvētku kaujās kā nodaļas komandieris trīs reizes piedalījās durkļu cīņās un iedvesmoja ar savu paraugu citus. 1917. gada 12. janvārī pie Ložmetējkalna, būdams sakarnieks, tika ievainots, bet palika savā vietā, līdz viņu ievainoja otrreiz. Par varonību un pienākuma izpildi Osvalds Zariņš  tika apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeņa III šķiru. Cēsu kaujās piedalījās un izcēlās Voldemārs Briedis un Fricis Brīvnieks. Pret bermontiešiem sīvi cīnījās Augusts Paija, Andrejs Juškevics un Fricis Brīvnieks, kas cīnījās arī pret lieliniekiem Latgalē. Viņi visi tika apbalvoti ar Lāčplēša Kara ordeņa III šķiru.

“Mēs nedrīkstam aizmirst šo cilvēku devumu valsts aizstāvēšanā gan pret fon der Golca, gan pret Bermonta, gan pret lielinieku karaspēku. Pateicoties nu jau bijušā Apes novada deputātiem, 2018. gadā tika gūts atbalsts, lai uzstādītu jaunas Lāčplēšu plāksnes Gaujienas kapos,” informē Laima Poševa. Viņa teic paldies arī Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolai par ilggadējo sadarbību Latvijas  brīvības cīnītāju piemiņas saglabāšanā. 

Atgādinām, ka 11. novembris ir par Latvijas neatkarību kritušo karavīru piemiņas diena, kas īpaši atzīmē Latvijas armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku 1919. gadā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.