Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Labāk Zvejnieka dzirnavas

Ar nosaukumu “Viedrades kvartāls” Smiltenes novada pašvaldība ir galīgi “iebraukusi purvā”, nosaukumu vajag mainīt, iekams vēl nav uzsākts adreses piešķiršanas process, pašvaldībai  būtu jāuzsāk diskusija par citu nosaukumu, iesaistot varbūt pat filologus, rosina kāds mūsu lasītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Stāsts ir par pagaidām neizmantotu teritoriju (zemi un astoņu industriālu ēku grupu) Smiltenē pie Vidusezera, ko pašvaldība nodēvējusi par Viedrades kvartālu.

Kopš 60. gadiem šī vieta bija pazīstama kā metālapstrādes rūpnīca “Abula”, taču vietas pagātne ir senāka – vēsturiski te atradās ūdensdzirnavas uz Abula upes, izveidojot arī dzirnavu ezeru. Šobrīd pamesto rūpniecības ēku rajons atrodas ainaviski skaistā  vietā – starp Smiltenes centru un Kalnamuižas vēsturisko kompleksu, blakus Vidusezeram un parku ieskāvumā.

Pašvaldības mērķis ir šo savu īpašumu attīstīt un no jauna apbūvēt, izvietojot teritorijā bibliotēku, kopienas centru, telpas mazajiem uzņēmējiem un kopradei un sabiedriskās ēdināšanas telpas, labiekārtot teritoriju un publisko ārtelpu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nevar radīt viedi, pašvaldībai oponē mūsu lasītājs, tāpēc aicina vietvaru izvēlēties citu nosaukumu. Ieskatoties terminu un svešvārdu vārdnīcā, lasāms šāds vārda “vieds” skaidrojums – “Gudrs; tāds, kas spēj paredzēt, pareģot, pravietisks, piemēram, vieds sirmgalvis, viedi vārdi”. Tādas īpašības nepiemīt kuram katram, tās var iegūt ilgā laikā, ar lielu dzīves pieredzi, un arī tad ne visiem viedums dosies rokā.

Mūsu lasītājs arī norāda uz vārda “kvartāls” nepareizu izmantošanu šajā konkrētajā gadījumā. Proti,  kvartāls ir pilsētas  daļa, ko no četrām pusēm norobežo ielas, bet teritorija pie Vidusezera tāda nav.

 “Cienīsim latviešu valodu, it īpaši Smiltenē, ko dēvē par vienu no latviskākajām pilsētām! Varbūt, meklējot citu nosaukumu, pat nevajag izgudrot neko jaunu, bet balstīties šīs vietas vēsturē un nosaukt par “Zvejnieka dzirnavām”,” ideju piedāvā “Ziemeļlatvijas” lasītājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Te jāpiebilst, ka interneta portāls “Zudusī Latvija”, publicējot senu fotogrāfiju (tajā redzama pieminētā teritorija pie Vidusezera savā bijušajā godībā, ar iespaidīgu, garu divstāvu ēku un koptiem apstādījumiem lielu koku paēnā), šo vietu nodēvējis tieši tā: “Zvejnieka dzirnavas pie Vidusezera”.

Tā dēvētais Viedrades kvartāls ir mērķis, uz kuru Smiltenes novada pašvaldība gāja jau kopš 2019. gada, kad nopirka šo nekustamo īpašumu Smiltenē, Pils ielā 9. Īstenojot visas ieceres, tas iekļautos pilsētvidē  ainaviski glīti un iegūtu jaunu elpu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.