Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kur tecēs piena upes?

Šonedēļ sociālajos tīklos pamanīju sludinājumu, kas skan šādi: “Ņemot vērā smago situāciju piensaimnieku vidū, arī es sāku apsvērt domu par savā saimniecībā saražotā svaigpiena, saldkrējuma, biezpiena pārdošanu pa taisno klientam! Tas varētu būt sestdienas maršrutā caur X uz pilsētu, ja Y arī būtu gribētāji, iekļautu atpakaļceļā arī to. Rakstiet komentāros vai privāti, vai ir vēlēšanās, kādas cenas jums ir pieņemamas. Mums visiem kopā jāpārvar šī krīze, visiem spēkiem jācīnās, lai nebūtu jāsper radikāli soļi. Ticu, ka arī Latvijas zemniekus reiz novērtēs, mūsu produktu kvalitāte nav salīdzināma ar veikalu plauktos nopērkamo.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sludinājumu ievietojusi mana paziņa, tāpēc nav svarīgi, par kuru miestu šeit domāts, bet šis iezīmē kopējo ainu. Jā, šajā gadījumā saimniecei ir vien dažas gotiņas un šāda piena realizācija ir ļoti reāla, jo arī komentāros cilvēki norādījuši, ka paņemtu tiešajā tirdzniecībā kā pienu, tā krējumu un biezpienu. Kāds piesakās desmit litriem, cits paņems vien pāris. Saimniecība varēs pastāvēt, nebūs jālikvidē lopi, ja galapatērētājs pirks pienu no zemniekiem. Loģiski, ka šis ir tikai īslaicīgs risinājums, taču kaut kā krīze ir jāpārvar. Organizēta, pārdomāta tiešā tirdzniecība ir laba lieta, taču šis variants noteikti nederēs lielajām saimniecībām.

Šeit kokam ir arī otrs gals, cik ir un vai būs tādi zemnieki, kuri izņems atļaujas svaigpiena realizācijai nelielos apjomos? Proti, lai svaigpiena ražotājs realizētu pienu tieši galapatērētājam vai personai, kas nodarbojas ar mazumtirdzniecību un tieši realizē pienu galapatērētājam Latvijas teritorijā, ir nepieciešama PVD izsniegta svaigpiena realizācijas atļauja nelielos apjomos gala patērētājam vai mazumtirdzniecībai. Tā atkal ir birokrātija. Jā, nokārtojama, bet laiku prasoša.Vai Pārtikas un veterinārais dienests, pieļauju arī Valsts ieņēmumu dienests, uz tiešās tirdzniecības dalībniekiem bez atbilstošiem dokumentiem pievērs acis? Nedomāju vis, ja jau dzirdēti gadījumi, ka valsts iestāžu darbinieki cenšas noķert pat tos nelikumīgos “pārdevējus”, kuri internetā, sociālajos tīklos pārdod savas personīgās mantas, tostarp apģērbu.

Lai neļautu nogrimt piensaimniecībai Latvijā, kā arī parādītu, ka piensaimnieki var realizēt savu produkciju par adekvātu cenu, ir izveidota jauna interneta vietne www.pienairspeks.lv, kurā piensaimnieki var satikties ar piena patērētājiem bez starpniekiem. Šajā lapā piena ražotāji ir aicināti ievietot vietas un laikus, kur plāno pārdot savu produkciju. Kā arī piena pircēji būs aicināti un redzēs, kurā laikā un vietā būs iespējams iegādāties pienu vai piena produktus pa taisno no lauksaimnieka. Lapā iespējams arī izvietot vairākas vietas, tādā veidā var veidot maršrutus. Tur sevi pieteicis arī Smiltenes novads. Šobrīd mājaslapa darbojas testa režīmā, kā ideja darbosies un realizēsies būs atkarīgs gan no pašiem piena ražotājiem, gan patērētājiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.