Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ķēķa stāsti


Foto: pexels.com

Skābā krējuma želejas tortīte ar āboliem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Brigita Skaistkalne

400 gramu skābā krējuma (15 – 20 %), 400 gramu ābolu, 170 gramu cepumu, 150 gramu cukura, 15 gramu sviesta, 25 grami želatīna, 100 mililitru ūdens, vaniļas cukurs, ogas vai krāsainas konfektes.

Lieldienās tradicionālas ir krāsotas olas, kā arī dažādi saldie ēdieni – kuliči un pashas. Tomēr bez šiem kārumiem galdā tiek celti latviski ēdieni, apaļi – slavinot sauli, košās krāsās – sveicinot pavasari.

Šoreiz biezpiena pashas recepti nepiedāvāju, bet gardu skābā krējuma želejas tortīti gan iesaku pagatavot. Tā ir maiga un aromātiska, ar cepumiem un karamelizētiem āboliem – svētkiem šāds deserts lieliski iederēsies. Šo recepti izmēģinot, izdevās “noķert divus zaķus ar vienu šāvienu”, jo kūkai izvēlējos nevis vienu lielu, bet divas mazākas veidnes, turklāt atradu pat zaķīša veidolu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms nomizoju ābolus un izgriezu tiem serdes. Mīkstumu sagriezu mazās plānās strēmelītēs. Pannā izkausēju sviestu, liku tur ābolus, piebēru 50 gramu cukura un samaisīju. Uz vidējas uguns ābolus karamelizēju apmēram astoņas minūtes, līdz tie kļuva brūngani un šķidrums pannā iztvaikojis.

Cepumus salauzīju mazos gabaliņos. Želatīnu aplēju ar 100 mililitriem auksta novārīta ūdens un uzbriedināju, pēc tam izšķīdināju.

Skābajam krējumam pievienoju 100 gramu cukura un vaniļas cukuru. Ar mikseri putoju, lai cukurs izkūst. Tad, turpinot putot, tievā strūkliņā krējumam pielēju izšķīdināto želatīnu. Pēc tam pievienoju arī karamelizētos ābolus un ar lāpstiņu visu labi samaisīju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apaļo veidni izklāju ar pārtikas plēvīti, lai gatavo tortīti būtu vieglāk no tās atbrīvot. Abas veidnes piepildīju ar krējuma un ābolu masu, atstājot nedaudz bļodā. Baltajai masai pāri izlīdzināju cepumu drupatas, tās viegli iespiežot krējumā, lai tortīšu apakša būtu līdzena. Pēc tam cepumiem pārlēju atlikušo krēmu, nolīdzināju un ievietoju kūciņas ledusskapī sastingšanai. Vismaz trīs stundas gan vajadzētu paciesties. Pēc tam veidnes no ledusskapja izņēmu un apvērsu tortītes uz lēzenajiem šķīvjiem tā, lai cepumu kārta būtu apakšā. Rotājot varam ļaut vaļu fantāzijai un izmantot gan svaigas ogas, gan arī krāsainas konfektes, kas atgādina oliņas.

Omlete ar tomātiem un sieru “Labam dienas sākumam”

2 olas, 100 mililitru piena, 50 gramu miltu, 1 tomāts, zaļumi, sāls, 50 gramu siera, augu eļļa cepšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lieldienās notiek gan olu ripināšana, gan olu kaujas. Krāsainās un raibu raibās olas ēdam gan ar sāli, jo, kas olu ēd bez sāls, tas visu vasaru melos, gan ar majonēzi. Bet ko baudīt tiem, kuriem vārītas olas negaršo? Iesaku izcept garšīgu omleti ar lielu daudzumu veselīgo zaļumu.

Olām pielēju pienu, piekaisīju miltus un labi samaisīju, lai nepaliek kunkuļi. Noskaloju un apsusināju sīpolu lociņus un diļļu zaļumus, tos smalki sagriezu un pievienoju olu masai. Tomātu nomazgāju, sagriezu kubiņos un arī pieliku klāt, piekaisīju sāli pēc garšas un visu samaisīju. No olu masas pannā ar augu eļļu izcepu divas omletes. Kad omletes viena puse jau bija apcepusies, apvērsu to uz otru pusi un atkal apcepu. Pēc tam vienai pusei uzkaisīju uz vidēji rupjas rīves sarīvētu sieru un pārliecu omletes malu pāri tā, lai siers būtu pārsegts. Gardas brokastis skaistas dienas sākumam gatavas.

Ķirbju kēkss ar biezpiena pildījumu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mīklai: 350 gramu ķirbju biezeņa, 300 gramu miltu, 200 mililitru eļļas, 3 lielas olas, 170 gramu nerafinētā cukura, 120 gramu cukura, ½ tējkarotes sodas, 1 tējkarote cepamā pulvera, 2 tējkarotes piparkūku garšvielu maisījuma, vaniļas cukurs, šķipsniņa sāls. Pildījumam: 300 gramu siera “Mascarpone”, 40 mililitru trekna saldā krējuma, 1 ola, 40 gramu cukura, vaniļas cukurs.

Ķirbis bija jāizmanto, tādēļ sameklēju šo recepti, jo Lieldienās taču galdā jāceļ apaļi ēdieni – kā saule. Tā kā te ir vajadzīgs biezenis, ķirbi nomizoju, sagriezu gabaliņos un nelielā ūdens daudzumā katliņā izsautēju, tad šķidrumu nolēju, bet mīkstumu sastampāju biezenī. Iesaka arī plātī uz cepamā papīra uzbērt kubiņos sagrieztu ķirbi – 600 gramu mīkstuma – un cept līdz 200 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī, kamēr gabaliņi mīksti, minūtes 20 – 30. Atdzesētus tos ar rokas blenderi pēc tam sasmalcina biezenī. Ja tas vēlams biezāks, ķirbju masa jāliek ar marli izklātā sietā notecēties 4 – 8 stundas.

Augu eļļu saputoju ar parasto un nerafinēto cukuru, kā arī vaniļas cukuru. Putojot pa vienai pievienoju olas. Pēc tam iemaisīju ķirbju biezeni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Miltus samaisīju ar cepamo pulveri, sāli, sodu un piparkūku garšvielu maisījumu (kardamons, krustnagliņas, kanēlis, muskatrieksts) un izsijāju. Sauso maisījumu pa daļām iekūlu ķirbju masā.

Pildījumam ar slotiņu rūpīgi saputoju olu, cukuru, vaniļas cukuru, sieru “Marcarpone” (tā kā iepakojumā bija tikai 250 gramu, pievienoju arī 50 gramu mīksta biezpiena) un saldo krējumu.

Kēksu veidni ietaukoju ar sviestu un izliku tajā pusi mīklas, pēc tam – baltā krēma kaudzītes, ko pārsedzu ar atlikušo mīklu. Cepu līdz 175 – 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī, līdz vidū iedurts koka irbulītis nav aplipis ar mīklu, vismaz 55 – 60 minūtes. Pēc tam kēksu atdzesēju, izņēmu no veidnes, pārlaistīju ar karameļu mērci un rotāju ar krāsainām konfektēm.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.