Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ķēķa stāsti

Foto: Brigita Skaistkalne

Ķirbju kēksiņi ar valriekstiem un smiltsērkšķu krēmu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mīklai: 150 gramu ķirbja mīkstuma, 130 gramu miltu, 120 mililitru augu eļļas, 80 gramu baltā cukura, 80 gramu brūnā cukura, 60 gramu valriekstu kodolu, 2 olas, 1 tējkarote cepamā pulvera, 1 tējkarote kanēļa, naža gals malta muskatrieksta, šķipsna sāls, vaniļas cukurs.

Krēmam: 150 gramu sviesta, 160 gramu pūdercukura, 150 gramu krēmsiera, 20 gramu smiltsērkšķu ogu pulvera.

Kārdinošo kēksiņu ar burkāniem iedvesmojošo recepti biju uzgājusi interneta “dzīlēs”. To par pamatu ņemot, arī es nolēmu tādus izcept. Burkānus gan šoreiz aizvietoju ar ķirbjiem, jo te izmantotās izejvielas un garšvielas lieliski piestāv arī lielajai oranžajai ogai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms bļodā sajaucu miltus ar cepamo pulveri, kanēli, muskatriekstu un sāli.

Ķirbja mīkstumu sarīvēju uz vidēji rupjas rīves, piejaucu augu eļļu, abu veidu cukuru, olas, sakapātus valriekstus un vaniļas cukuru. Riekstus gan pievienoju mazāk, nekā receptē norādīts. Pēc tam ķirbju masu sajaucu ar sauso maisījumu, līdz izveidojās ne sevišķi bieza mīkla.

Papīra veidnītes ievietoju kēksiņu cepamās metāla veidnes iedobītēs un piepildīju ar mīklu. Tās pietika, lai aizpildītu visas 12 veidnītes. Kēksiņus cepu līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī 25 – 30 minūtes. Pēc tam tos pilnībā atdzesēju un atbrīvoju no papīra veidnītēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kēksiņus šoreiz rotāju ar sviesta krēmu. To pagatavoju, vispirms istabas temperatūrā paturētu mīkstu sviestu ar mikseri putojot apmēram septiņas minūtes. Tad tam pievienoju pūdercukuru un pakāpeniski ieputoju arī istabas temperatūrā paturētu krēmsieru (ieteikts “Mascarpone”, taču izmantoju citu lielveikalā iegādāto). Visbeidzot piekaisīju arī gadatirgū nopirkto smiltsērkšķu ogu pulveri – tas šeit lieliski noderēja. Pēc tam jau ar pagatavoto krēmu, liekot to ar karoti, varēju izrotāt kēksiņus. (Ideāli būtu krēmu ievietot konditorejas maisiņā un uzspiest caur dekoratīvo uzgali.) Krēmu vēl mazliet pārkaisīju ar smiltsērkšķu pulveri un nobaudīju, kas no šīs darbošanās bija iznācis. Garšoja lieliski! Kēksiņi bija mīksti, un tie nezaudēja savu kvalitāti arī nākamajā dienā, bet krēms – ar nelielu skābumiņu.

Ķirbju zupa ar lēcām

600 gramu ķirbja mīkstuma, 150 gramu sarkano lēcu, 1 burkāns, 1 sīpols, 1 ķiploka daiviņa, 20 mililitru olīveļļas, 1 litrs buljona vai ūdens, muskatrieksts, sāls.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienkāršu ķirbju zupu, pieliekot dažādas garšvielas, pat tās, ko izmantojam pīrāgam, varam izvārīt aromātisku un garšīgu. Ja šo virumu gatavosim dārzeņu buljonā, to varēs baudīt arī vegāni.

Smalki sagriezu sīpolus, liku tos katlā ar biezu dibenu, pielēju olīveļļu un pievienoju sasmalcinātus ķiplokus. Te der klāt arī kāds garšvielu maisījums. Visu apcepu uz vidējas uguns vairākas minūtes, tad pieliku sarīvētus burkānus un cepu vēl dažas minūtes. Nu bija kārta gabaliņos sagrieztiem ķirbjiem. Ja izmantojam nevārītas sarkanās lēcas – tās nav nepieciešams pirms vārīšanas izmērcēt un izvārās ātrāk -, jāpieber arī tās. Šoreiz izmantoju konservētās, tādēļ tās pievienoju īsi pirms zupas gatavības. Buljonu, šoreiz izlīdzējos ar pasterizēto vistas buljonu no veikalā iegādātās mazās burciņas – gan pielēju. Ja buljona nav, derēs arī ūdens. Uz smalkās rīves pierīvēju nedaudz muskatrieksta, piemetu mazliet sāls un uz nelielas uguns vārīju zupu gandrīz pusstundu, tad pievienoju konservētās lēcas un vēlreiz visu uzvārīju.

Biezzupu cienītāji droši vien vēlēsies zupu sablendēt līdz krēmveida konsistencei. Taču daļai maltītes baudītāju patīk redzēt un sajust, kas ir ēdiena sastāvā, tāpēc varam arī pusi zupas sablendēt, bet pusei dārzeņus atstāt gabaliņos. Vēsajam laikam noderīgi un garšīgi būs šā vai tā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ķirbju un mannas pīrāgs ar kokosriekstu skaidiņām

300 gramu ķirbja mīkstuma, 250 gramu mannas, 250 mililitru kefīra, 250 gramu cukura, 100 mililitru ūdens, 1 citrons, 30 gramu kokosriekstu skaidiņu, 10 gramu sviesta, 11/2 tējkarotes cepamā pulvera.

Kā izmantot Halovīna svētkiem izgrebtā ķirbja mīkstumu? Jācep gardi kēksiņi vai pīrāgi. Protams, arī pamatēdienam vai zupai lielā oranžā oga lieliski noder. Apmēram stunda būs nepieciešama, lai izceptu šādu mitro ķirbju pīrāgu ar citronu aromātu un kokosriekstu skaidiņām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ķirbjus sarīvēju uz rupjās rīves. Bļodā tiem pievienoju mannu, kefīru un 150 gramu cukura. Masu rūpīgi samaisīju un atstāju, lai manna uzbriest, vismaz 15 minūtes.

Citronu nomazgāju un apsusināju, tam norīvēju dzelteno miziņu un no mīkstuma izspiedu sulu.

Pēc uzbriešanas mīklai piekaisīju cepamo pulveri un citrona miziņu. Vēlreiz visu rūpīgi samaisīju. Mīklu izlīdzināju ar sviestu ietaukotā apmēram 20 x 20 centimetru veidnē un cepu līdz 180 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī, līdz vidū iedurts koka irbulītis bija sauss, – apmēram 35 minūtes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katliņā iebēru atlikušos 100 gramus cukura, pielēju 100 mililitru ūdens un apjaucot vārīju uz mazas uguns, līdz cukurs bija izkusis. Tad iemaisīju citronam izspiesto sulu un katliņu no plīts noņēmu.

Gatavo ķirbju kūku sadurstīju ar koka irbulīti un vienmērīgi pārlaistīju ar karsto citronu sīrupu. Mazliet to atdzesēju un pārkaisīju ar kokosriekstu pārslām. Pīrāgu pilnībā atdzesēju un tad sagriezu gabaliņos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.