Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kas ir meilārts un kā tā tradīcijas tiek atjaunotas Strenčos

Attēla autors Tomass Vandenberhe

Kā īpaša mākslas forma meilārts (angliski mail art, tulkojumā – mākslas sūtījumu apmaiņa) uzplauka 1960., 1970. gados – brīvdomības un tradīciju pārvarēšanas laikā. Tas bija arī starptautisks mākslas apmaiņas ceļš, piedaloties māksliniekiem, kuri dzīvoja un darbojās aiz dzelzs priekškara Austrumeiropā. Viņi nevarēja nedz vest, nedz sūtīt savus darbus uz valstīm ārpus Padomju Savienības, bet apmaiņu ar pasta sūtījumiem neviens nebija atcēlis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudzi mākslinieki un to apvienības veidoja savus mākslas apmaiņas pasta tīklus. Viņiem nevajadzēja investīcijas (ja neskaita pasta izdevumus un papīru), nebija jāgaida kritiķu atzinība, lai varētu sevi saukt par meilārta mākslinieku, nebija nepieciešamas arī galerijas, kurās iepazīstināt publiku ar savām vizuālajām idejām, gaidot tās reakciju.

Līdzīgi kā slow food kustība (radīta, lai saglabātu tradicionālo un reģionālo uzturu) radās kā reakcija uz fast food (ātrās uzkodas) masveida izplatību, mākslinieki (un ne tikai viņi) pievērsās “lēnas” komunikācijas idejai, kas ļauj ar vēstījumiem apmainīties smalkāk, niansētāk.

Meilārts aktuāls ir arī mūsdienās. Maija izskaņā Strenčos astoņi meilārta mākslinieki satikās ar beļģu fotogrāfu un meilārta entuziastu Tomasu Vandenberhi (Thomas Vandenberghe), lai vairāk izprastu šī komunikācijas veida vērtību mūsdienu mākslā, tostarp arī “lēnas” komunikācijas ideju. Interesanti, ka Tomass Vandenberhi vispirms sūtīja vēstules pats sev. Viņš sūtīja sev pa pastu fotogrāfiju izdrukas, lai aplūkotu tās ar svaigu aci pēc pāris dienām. Vēlāk viņš sāka sūtīt sūtījumus citiem, korespondentu un domubiedru tīkls pletās plašumā, pievienojoties galvenokārt fotogrāfiem, kuri arī bija ieinteresēti pētīt attēla materialitāti. Visas Strenču darbnīcā tapušās vēstules būs apkopotas izstādē, ko atklās Strenčos 24. augustā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par meilārta mākslinieku un kopienas dalībnieku var kļūt ikviens interesents. Lūdzam izveidot savu vēstuli, vēstījumu tā, lai pašam tas šķistu interesants, pievienot kaut ko no savas dzīves, kas šķiet svarīgs, un līdz 1. augustam nosūtīt: Strenču fotodarbnīca, Pulkveža Zemitāna iela 4, Strenči, LV-4730. Vēstulēs var būt fotogrāfijas, zīmējumi, dzeja un ne tikai. Formāta nosacījums – lai sūtījumu var ievietot pastkastē. Sūtījumu var adresēt arī meilārta darbnīcas dalībniekiem, viņu adreses atrodamas tīmekļvietnē fotodarbnica.lv.

Tekstgrupa “Orbīta”

Zane Bulmeistare, Valmieras novada pašvaldības, Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas, vadītājas vietniece

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.