Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kalendārā ziema atnāca ar izaicinājumiem – biezu sniega kārtu un aizputinātiem ceļiem

Sākotnēji šķietami izbraucami ceļi var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus pat pieredzējušiem autovadītājiem. Nereti, lai tiktu tālāk, bez papildu spēkiem neiztikt. Ja godprātīgs autovadītājs pamanīs, ka kāds iekļuvis ķibelē, tad šādai situācijai garām noteikti nepabrauks un centīsies palīdzēt. Foto: Ilze Fedotova

Ziema kā bērnībā. Tā par aizvadītajā nedēļā piedzīvoto sniegputeni un lielo snigšanu, nu jau arī šīs nedēļas salu, izsakās ļaudis sociālajos tīklos, kas tvēruši skaistus mirkļus sniega kupenās. Neiztīrīti ceļi un ceļa malās un grāvjos ieslīdējušas automašīnas – tā ir aina, ko redzējuši autovadītāji, kā braucot pa valsts autoceļiem, tā pašvaldību ceļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sniegputeņa laikā ceļu stāvoklis bijis neapmierināts kā uz valsts galvenajiem autoceļiem, tā mazākas nozīmes ceļa posmos. Pirms dažām dienām valcēnietis Imants darba darīšanās mērojis ceļu no Valkas līdz Berģiem. Viņš atzīst, ka ceļš ir bijis apšaubāms, jo brauciena laikā saskaitījis četras automašīnas, kuras ieslīdējušas grāvī. “Protams, braucu lēnāk kā parasti. Bija slikta redzamība. Logā pretim nāca sniegs. Ir divi varianti – vai nu autovadītāji nav izvēlējušies pareizo braukšanas ātrumu, vai devušies ceļā ar šiem laikapstākļiem neatbilstošiem zābaciņiem,” uzsver autovadītājs.

Pa pieputinātajiem ceļiem aizvadītajā nedēļā pie klientiem nācās doties arī pastniekiem. “Ko mēs runāsim par mazajiem celiņiem, ja lielie ceļi bija slikti tīrīti. Vienā dienā braucot cauri Lobērģiem, ne viens vien cilvēks varēja palikt bez nerviem. Bija jābrauc pa vienu izbrauktu risu, bet logā visu laiku metās sniegs. Jātur stūre pa to risu, citādi nav kur palikt. Diezgan traki bija,” braukšanu sniegputenī atminas Sanita Akmina, kura apkalpo iedzīvotājus Smiltenes un Bilskas pagastos. “Gadījās braukt pa ceļu, kur vispār nevar apgriezties, tāpēc braucu vien uz priekšu cerībā, ka nākamā ceļa galā piebraucamais ceļš cilvēkiem ir iztīrīts. Atsevišķos ceļa posmos sniega tīrīšana bija pēcpusdienās, kad man jau darbs beidzies. Proti, pa nakti atkal pieputina no jauna. Vai tad nevajadzēja būt tā, ka ceļu tīrīšanai jābūt no rīta? Cilvēki brauc uz darbu, skolas autobusi kursē,” neizpratni pauž S. Akmina.

Pildot darba pienākumus, pastniecei pašai nācies palīdzēt izstumt kādu automašīnu no sniega vaļņa Bilskas pagastā. “Tie bija ceļi, kur snigšanas pirmajās dienās praktiski tīrīts netika nekas. Vien uz nedēļas beigām sāka sniega tīrīšanu. Nav mums ierasti šādi laikapstākļi. Pērn sniega bija pavisam maz, taču vairāk bija apledojuši ceļi, un tas, manā skatījumā, ir vēl bīstamāk autovadītājiem,” paskaidro S. Akmina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa apgalvo, ka cilvēki ir dažādi – tādi, kas pacentušies nomest sniegu, lai pastnieks normāli var piekļūt pastkastītei, bet ir arī gluži pretēji. “Bija pastkastīšu saimnieki, kur rūpīgi viss attīrīts no sniega, bet vairumā gadījumu tomēr nācās pašai izspārdīt taciņu, lai zābaki nepiebirst pilni ar sniegu,” teic pastniece.

To, ka braukšanas apstākļi bija apgrūtinoši, apliecina arī skolēnu autobusa šoferis Juris no Grundzāles pagasta. “Iepriekšējās dienās braukšanas apstākļi bija izaicinoši. Sniegputeņa pirmajās dienās Vizlas ceļš vispār nebija tīrīts, bija pamatīgi aizputināts. No Vidagas pagrieziena uz Vizlu, cik es manīju, tikai vienreiz nedēļas laikā tika iztīrīts ceļš. Vistrakākais ceļš ir no Grundzāles līdz pagriezienam uz Vizlu. Sliktā stāvoklī ir arī ceļš no Mēriem, kas aiziet uz Sīļukalnu. Smaga braukšana ar busiņu pa netīrītiem ceļiem. Izsisties jau kaut kā var, bet lielākās problēmas ir tad, ja nāk pretī cita automašīna, tad jādomā, kur palikt,” atzīst šoferis, kurš darba dienās ceļā dodas agri no rīta un atsevišķos ceļu posmos ir pats pirmais, kurš iebrauc sliedes citiem autovadītājiem. “Traka situācija. Man tomēr bērni autobusā – liela atbildība. Parunāju ar vienu, otru, bet kuru tas interesē. Tāda parunāšana vien ir. Ne jau no manis ir atkarīgs – tīrīs vai netīrīs lauku ceļus. Braukšu, kamēr varēšu. Tā vienu rītu braucam pa pieputinātu ceļu, viss balts, pretī arī nāk sniegs. Bērni nosmējās, pa kurieni, tad mēs braucam, ja ceļu vispār nevar redzēt,” viņš papildina.

Šajās dienās daudzi iedzīvotāji atsaukušies un devušies palīgā saviem kaimiņiem, lai palīdzētu izšķūrēt pieputinātos ceļus lauku viensētās un ne tikai. Foto: Arnis Bullenreiters

Iespaidīgais sniega daudzums mudināja lielus un mazus rokās ņemt lāpstas un attīrīt no sniega privātās teritorijas. Ne viens vien atzina, ka pie sniega tīrīšanas bija jāķeras trīs četras reizes dienā. Ja no rīta pagalms attīrīts, tad pēc dažām stundām tas bijis tāds pats. Interesanti, ka ar lāpstu rokās varēja redzēt arī pusaudžus. Painteresējoties, kam tad tīra sniegu – savā pagalmā vai kaimiņiem, kāds jaunietis atzina, ka savs pagalms ir iztīrīts, atnācis palīgā kaimiņienei, kura dzīvo viena pati. Kundze esot gados, tāpēc sniega tīrīšana viņai nav viegls darbiņš. Jaunietis neslēpj, ka par padarīto nopelnīs naudiņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt laukos sniegputeņa laikā zvanus no saviem kaimiņiem saņēma daudzi, kuru sētā ir traktortehnika ar atbilstošu aprīkojumu sniega tīrīšanai. “Ne jau pirmo gadu palīdzu izšķūrēt sniegu arī citiem. Tā jau tāda kaimiņu būšana. Zinu, ka vairākiem būs jātīra sniegs pēc tādas snigšanas. Tā arī bija, palīdzēju izšķūrēt ceļu no mājas līdz lielajam ceļam četriem kaimiņiem. Arī pašiem saimniecības un piemājas teritorija bija jāattīra no sniega,” pastāstīja Arnis Bullenreiters Kārķu pagastā.

Sinoptiķi prognozē, ka Latvijā gaisa temperatūra šajās dienās noslīdēs zem mīnus 20 grādiem, gaidāms lēns vējš, bet atbilstoši pašreizējām prognozēm nedēļas izskaņā laiks kļūs ievērojami siltāks un, iespējams, sāksies atkusnis. Pēc sinoptiķu paustā, pastāv augsta varbūtība, ka siltuma un lietus ietekmē līdz Ziemassvētkiem nokusīs sniegs. Ilgtermiņa prognozes liecina, ka par spīti aukstajam un sniegotajam decembra sākumam gada pēdējā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma nedaudz augstāka par normu, arī ziema kopumā tiek prognozēta mēreni silta. Sinoptiķi atgādina, ka zem sniega segas arī lielā salā ledus var saglabāties plāns. Kāpt uz ledus ir bīstami. Atsevišķos upju posmos iespējama vižņu sastrēgumu veidošanās un krasas ūdens līmeņa svārstības.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.